Rozvodové vyrovnání

Od: odpovědí: 5 změna:
dobrý večer, jsem mamina dvou dětí ve věku 5 a 2 let, momentálně stále na mateřské dovolené. před vánoci přišel manžel s tím, že podává žádost o rozvod. je tolik otázek, na které bych potřebovala odpověď. bydlíme v jeho domě, který zdědil po babičce, kdy přízemí spravil za své peníze ještě za svobodna, podkroví jsme spravovali již za manželství. na část nákladů jsme si vzali hypotéku. jsem povinna mu uhradit polovinu hypotéky, když k domu nemám žádná majetková práva? během manželství jsem dostávala od muže měsíční příděl peněz, se kterým jsem hospodařila, kdy ale tento příděl rozhodně nebyl ani polovina jeho příjmů. zbytek si "škudlil" do trezoru. další problém je, že v jeho zaměstnání dostává oficiální čistý příjem + další částku na ruku. krom svého zaměstnání začal i během manželství podnikat. z podnikání má samozřejmě příjem, který domů "nenosi". když začal podnikat, nakoupil zařízení, stroj v hodnotě 150.000,-. co vše si mohu nárokovat? mám nárok na náhradu bydlení? je nějaká šance, aby soud při stanovení výživného nevycházel jen z těch oficiálních částek? je těžké tu mou situaci shrnout do pár vět, ale snad se najde někdo, kdo by mi alespoň pár věcí ujasnil. budu moc vděčná. děkuji.
5 odpovědí na otázku

0x
Je toho příliš mnoho na jednoduchou radu. Spíš to vidím ale tak, že tvůj manžel se solidně postaral, abys měla prd a to hned od počátku. Bylo by zajímavé se dozvědět, proč sis takového člověka brala, ale nic mi po tom není.
BTW tohle je třeba probrat s právníkem. Nebo si to tady trochu projít, byl tu odkaz na právní poradnu zdarma - studenti právnické fakulty si rozjíždějí nějaký svůj projekt, mohli by ti poradit, zkus si to tu někde nějak najít - já to neudělám, nebudu jim dělat reklamu. Ale někde to tady je.
Hezký den.

0x
Pokud není pomoci, a rozvodu nelze zabránit, doporučuji určitě poradit se s právníkem. Před samotným rozvodem je nutné nejdříve vyřešit otázku svěření dětí do výchovy a výživy jednoho z vás, dále otázku výživného, a to nejen pro děti (pokud by byly děti svěřeny do Tvé péče), ale i pro Tebe nyní před rozvodem a poté jako pro rozvedenou manželku, za předpokladu, že bys měla vážnou překážku si na živobytí vydělat sama, což např. péče o děti, nebo třeba špatný zdravotní stav, je. Pokud se nedohodnete (přepokládám, že vaše názory budou velmi rozdílné), rozhodne o výši výživného soud. V každém případě se bere v úvahu celková finanční a majetková situace povinného rodiče, tedy ne jen oficiální čistý příjem. Porovnává se vzájemná životní úroveň rodičů a dětí, která vzniká po rozvodu. Proto doporučuji: právníka! Existují i bezplatné právní poradny. Vïz rada al bundy nebo jiných zde na Poraďte. Nenech se oškubat. To, že jsi na mateřské, neznamená, že jsi svou měrou nepřispěla na chod rodiny a domácnosti. Zákon má za to, že oba manželé se podílejí v rámci svých možností stejnou měrou. A v případě, že budeš po rozvodu pěčovat o děti Ty, dohlédni na jejich práva! Bojuj za ně a nenech je odbýt pětistovkou na dítě jako výživným! Při dnešní drahotě by to byl výsměch dětem a jejim nárokům! Nejpozději rok po rozvodu (pokud se dobře pamatuji), musíte mít vypořádáno i společné jmění manželů. Pokud se nedohodnete, rozhodne soud. Proto ještě jednou: právníka! Hodně štěstí!
Souhlasím se štastnou - skoro. Co se týká domu, ten bude pravděpodobě ve výlučném vlanstnictví manžela, tudíž nebudete mít nárok na podíl z domu. Pokud jde o rekonstrukci -jste li schopna prokázat, že jste se alespoň na její části podíleli společně, máte nárok na poměrné vyrovnání z tohoto zhodnocení domu. Kdo bude platit hypotéku se bude řešit v rozvodovém řízení před soudem. Platit by ji měl ten, kdo bude vlastnit dům. Do rozhodnutní soudu se pro vás nic nemění a platit byste ji měla tak jako doposud - jestli tedy část platíte ze svého a zbylou část platí manžel. Že jste od manžela nedostávala ani polovinu jeho příjmů není podstatné. Píšete něco o koupeném stroji - je důležité, z jakých peněz byl zaplacen - jestli výlučně z manželových - např. z dědictví - nebo ze společných, kam spadájí manželovy příjmy ze zaměstnání. Doporučoval bych tedy nárokovat si toho co nejvíce, protože soud vám nemůže přiřknout víc, než co požadujete - proto je lepší požadovat toho víc a soud vám dá jen to, o čem bude přesvědčen, že na to máte skutečný nárok.
Není pravda, jak ve svém příspěvku uvádí šťastná, že nejpozději rok po rozvodu musíte mít vypořádáno i SJM. Tato lhůta je 3 letá, a navíc znamená to, že pokud nevypořádáte SJM do této doby, bude platit fikce, že veškerý společný majetek ze SJM připadne do spoluvlastnictví - to se týká nemovitostí a společně užívaných věcí movitých (např. kdyby jste i po rozvodu společně užívali automobil. Věci movité, které po rozvodu až do lhůty 3 let bude výlučně užívat jeden z manželů, připadnou do jeho výlučného vlastnictví.
Ve vašem případě rozhodně doporučuji právníka.
Díky za opravu,nepamatovala jsem si tedy dobře. Naštěstí si nemusím ty paragrafy pamatovat přesně, právník totiž nejsem. Důležité pro mě je to, že vím, kde si to můžu nastudovat. V každém případě si myslím, že lidé, kteří zde chodí pro rady vědí, že naše odpovědi jsou většinou orientační, a mají je navést na tu správnou cestu při řešení jejich problému. A v takovýchto závažných případech, jako řeší sarkav, se určitě obrátí pro radu na odborníka.Nicméně to nejdůležitější, na čem jsme se shodli všichni je: poradit se s právníkem. To je to, co my měla určitě udělat! Přeji všem krásný den! :)

0x
Tak můžu dnes už s klidem říct že tohle mám za sebou...vdala jsme se z lásky budovali jsme dům a pak firmu jeho i jakože mou a po jedenácti letech jsem skončila na ulici jako poslední bezdomovec...dům byl na pozemku jeho rodičů,prakticky majetek rodiny firma byla s.r.o prostě hezky přichystany na zbavení manželky i dítě mi tehdy vzal..takže už vím že je potřeba okamžitě naběhnout na sociálku a žádat o svěření do péče než to udělá on,po případě hned dát na soud žádost o vyživné na Vás i na děti dřív než se rozhodně že Vás potrestá nepřispíváním na domácnost..spousta takovych...si myslí že během rozvodu se zbavují vyživovací povinnosti na děti a jejich matku .Jak podotkly dámy už prve dnes Vás nerozvedou pokud není vyřešené také majetkové vyrovnání načež se dnes vztahuje také bydlení protože předpokladám že v domě máte trvaly pobyt i s dětma..takže dokud nebudete mít v rukou třeba najemní smlouvu na byt a nebo něco podobného rozhodně se nenechte vystěhovat.Máte maličkou kliku v tom že dnes mají muži vyživovací povinnost i na manželky kterých se chtějí zbavit takže se opravdu poraďte s právníky a dobrými rádci jsou i sociální pracovnice a nenechte se odbýt a nezvdávejte se...hodně štěstí

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]