Nejste přihlášen/a.
Když si na DPP vyděláte v měsíci (posuzuje se každý měsíc zvlášť) 11.499 Kč a méně, rozumí se hrubého, nepodléhá taková částka odvodům a je Vám sražena pouze daň. Jestli si u zaměstnavatele podepíšete daňové prohlášení (tzn. uplatníte si základní slevu na poplatníka), daň bude zcela pokryta slevou. Musíte si však jako samoplátce uhradit zdravotní pojištění - za předpokladu, že nejste např. student, tj. že nepatříte do kategorie pojištěnců, za které platí ZP stát. To není starost zaměstnavatele. Sociální pojištění není v tomto případě povinné. Prostě se neplatí - s důsledkem, že Vám (možná) jednou bude chybět 30 dní do povinného počtu odpracovaných pojištěných let pro vznik nároku na důchod.
Když si vyděláte 11.500 Kč a více, zaměstnavatel Vás musí přihlásit na ZP a na OSSZ a kromě daně Vám srazí z hrubé odměny sociální (7,1 %) a zdravotní (4,5 %) pojištění. U zdravotního pojištění je ještě taková věc, že nejste-li státní pojištěnec (student atd.), musí být odvedeno z odměny pojistné nejméně ve výši 2.808 Kč, jako byste dosáhla minimální mzdy. Nejste-li zdravotně pojištěna jinde, musí být ZP uhrazeno alespoň v této minimální výši.
Zaměstnavatel v tom případě, že Vaše odměna z dohody podléhá odvodům, platí kromě pojistného sraženého z Vašich peněz sociální a zdravotní pojištění za Vás ještě "ze svého", to jsou jeho mzdové náklady.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.