Nejste přihlášen/a.
Dobrý den.
Tohle mě překvapilo. Narazil jsem na nabídku práce pro jednoho člověka kde je součástí třeba vyměňovat žárovku a tvrdí, že je to jednoduchá práce. Ale nás na praxi učili, že na výměnu jsou třeba dva. Jeden drží žebřík a chytné a podává kryt a odkládá kryt nebo podává nářadí. Nemluvě o tom, že kdyby bylo nutné hlídat vypínač, aby někdo nezapnul proud... Podle mě to tedy je těžká a odborná práce pro dva lidi. A jsem z toho zmatený, že v tom inzerátu to podávají jako lehkou práci pro jednoho člověka (ale neříkají že chtějí vyhl. 50 pro samostatnou práci na el. zař. pod proudem). Tak co si o tom myslíte? Je to bezpečné lézt na ten žebřík sám. Toto mě v životě nenapadlo, jen ta představa že by ten žebřík mohl ujet, že bych mohl spadnout a trochu se mi i motá hlava při pohledu dolů pokud jsem na poslední příčce ve mě vyvolává udivující dojem jak to někdo může zvládnout sám a ta představa, že bych to měl dělat sám, mě to přijde naprosto nezodpovědné, hazardní a jako drsné porušování bezpečnostních pravidel. Vážně, co si o tom myslíte, jsou divní oni nebo já?
Pokud je mi známo, tak na výměnu žárovky jsou potřeba tři. Jeden je na žebříku a točí žárovkou, druhý drží žebřík a třetí hlídá před dveřmi, jestli náhodou nejde proud.
milancukrar - Jasně, já si jen nemohl vzpomenout jak to tam bylo s tím otáčením. Takže vlastně jsou potřeba čtyři
.
Je to prastarý vtip (původně byl o policajtech) z dob hlubokého socializmu.
Kolik je potřeba policajtů na výměnu žárovky?
Původně se myslelo, že jeden - bude stát pod lustrem, žárovku ve zvednuté ruce a jak se Země otáčí, tak se tam ta žárovka zašroubuje - ale problém je v tom, že žárovka má 2.5 závitu a tak dlouho policajt ve službě být nemůže.
Tak se vymyslelo, že budou dva - jeden drží žárovku a stojí na ramenou druhého, druhý se otáčí a žárovka se tam zašroubuje dřív, než jim skončí služba. To ale zase narazilo na služební řád, protože vždy první zdraví nižší šarže a pokud by vešel do místnosti další policajt s vyšší hodností než ten nahoře, tak by nevěděl, jestli má zdravit, nebo ne, protože by tomu dolnímu neviděl na nárameníky.
Pak přišel nápad, že by jich mohlo stačit 5 - jeden drží žárovku, stojí na stole, 4 drží každý jednu nohu stolu a běhají dokola a všem jsou nárameníky vidět. Ale proti tomu se zase postavilo oddělení bezpečnosti práce, protože jak by ti čtyři běhali dokola okolo toho jednoho, tak by se mu z toho mohla zatočit hlava a kdyby spadnul, tak to bude pracovní úřad.
Další vylepšení vyžadovalo devět policajtů - jeden stojí na stole a drží žárovku, čtyři drží stůl za nohy a běhají s ním dokola a další čtyři jsou okolo stolu a běhají obráceně.
To už bylo skoro dokonalé, jen bylo potřeba ještě jednoho navíc, co stál u dvěří a hlídal jestli nejde proud.
A pro dokonalou funkci jich bylo potřeba jedenáct - jeden drží žárovku, čtyři drží stůl a běhají dokola, další čtyři běhají dokola obráceným směrem, jeden stojí u dveří a hlídá, jestli nejde proud a poslední stojí u okna a dává pozor, aby nevylítly pojistky.
Takže je jasné, že je potřeba minimálně 13 policajtů, protože tomu taky musí někdo velet a někdo udělat zápis z akce.
Já si myslím, že máte pravdu. Je to těžká a zodpovědná práce. Proto by ji měli dělat odborníci. Abyste ty odborníky mohl zaplatit, musíte dostatečně vydělávat. A to by bylo skvělé, kdybyste mohl dát práci někomu, kdo umí. Počítejte se mnou: mzdy dvěma odborníkům, příjezd, odjezd, demontáž, motáž žárovky, amortizace řebříku, daně. A to nepočítám sedák nebo jiné jistící zařízení a také nepočítám komplikaci, když se skleněná část žárovky ulomí od objímky .
Myslíte, že je to za vlasy přitažené? Ale vůbec ne. Jen jste se ptal na specializovanou práci.
Výměna žárovky není žádná odborná práce, to je normální obsluha, na kterou ve vyhl 50 byl §4 (osoba bez el. kvalifikace, poučená), který už neexistuje a řeší se to normálně přes BOZP. Stejně jako ty štafle, na které je samozřejmě potřeba nějaké to školení.Taková dříve osoba poučená, dneska normální pracovník, musí samozřejmě postupovat podle návodu (to myslím bude největší kámen úrazu).
A jistě se to ve dvou dělá lépe, ale jestli to je úplně nezbytné, si nějak nepamatuju, školení na štafle jsem měl naposledy před víc jak 20 lety. (Od té doby jsou instrukce typu, že máme tvrdit, že jsme spadli ze židle, protože na štafle nemáme školení.) Dva lidi jsou potřeba na schodech. A to jsem zažil i situaci, kdy štafle (zrovna při výměně žárovky) stály jednou stranou na schodu a na druhé je drželi dva chlapi. (Jinak na schody jsou nějaké nástavce.) Jinak na rovině neni důvod, aby klouzaly. Žebřík pak musí být zajištěný. A pokud se vám motá šiška, asi to nebude práce pro Vás.
Já odbivoval malíře, jak dokázali na štaflích chodit, to kdybych já zkusil, tak se asi převrátim.
výměna žárovky patří mezi běžné domácí opravy.. a mohou je dělat i lajci po seznámení se s postupem...
Nelze udělat žádné zařízení zcela blbuvzdorné, protože blbci jsou úžasně vynalézaví.
Kdysi, to jsem byl hrozně malý jsem vyšrouboval žárovku z noční lampičky (zrovna nesvítila, jinak by ta žárovka byla horká) a pak jsem sáhnul dovnitř patice. Na celý život mi to stačilo.
BTW: Chodil jsem na školení a přezkušování kvůli vyhlášce 50 (já vím, že se už konečně podařilo ji zrušit), připadalo mi, že se týká akorát prací ve firmě nebo zaměstnanců firmy co poskytují služby jinde. Zajímal jsem se, jak by to bylo, kdybych někomu jako soukromá osoba nějakou pomoc v elektrice poskytl, případně něco dělal pro sebe - jako zaměstnanec jsem se mohl dotýkat drátů i na zem spadlých podle § 6, 7, 8 a 10 do 1000V té vyhlášky - asi to nebylo řešené.
Co se týká dotazu, asi se toho týkal termín "Práce podle pokynů", že šmudla co ho mistr pošle vyměnit žárovku má vědět, jak to bezpečně udělat a pokud ho něco klepne, může si za to sám.
Díky, to je nejlepší a nejpřínosnější odpověd pro mě. To znamená, že tam byla přehnaná opatrnost, nebo prostě to tak měli naučený ze socialismu, že není kam spěchat a práce vždycky nějaká bude. To s tím dotýkáním drátů na zem spadlých jsem nepochopil. Nedotýkám se ničeho pokud nevím jestli v tom není proud. A mě se v dětství stalo, že jsem rozbil žárovnku v objímce a dotkl se toho stonku, nebo blizny nebo co to je. A to byla rána... Myslím, že jsem snad i vyskočil.
Co se týká drátů na zem spadlých, to jsem si vymyslel, když se mě někdo zeptal co mám za profesi. A myslel jsem si, Bůh ví jak to není vtipné.
Co se týká žebříku, vzpomněl jsem si, kdysi po nás chtěli o celozávodní dovolené abychom pokud si dovolenou nemůžeme vybrat v tom termínu se podíleli na údržbě podniku. Taky jsem dostal za úkol vyčistit okno, bylo dost vysoké a dostal jsem k tomu rozvrzané štafle. Tak jsem to odmítnul dělat.
Mám byt v bytovce o 12 bytech. Ještě před 15 lety jsem tam sám bydlel, zbytek byli převážně důchodci, co se tam nastěhovali, když se dům postavil. Jeden z těch důchodců byl předseda SVJ. Já jsem se pak odstěhoval do jiného regionu, do bytu jsem nastěhoval své rodiče. Během 10 let proběhla "generační obměna", dnes bydlí převážně rodiny z dětmi, některé byty se pronajímají. Předseda umřel, nikdo to nechtěl vzít po něm, tak se předsednictví "outsourcuje" správcovskou firmou. V rámci generační obměny začal být problém s úklidem, tak dnes za peníze uklízí firma.
Ale proč to píšu - Když jsem tuhle koukal na vyúčtování, byla tam položka "servisní zásah - elektro: 1440 korun" jakožto elektrikáře a majitele jednoho z bytů mne zajímalo o co se jedná - šlo o výměnu žárovky na chodbě. Takže mezi 12 partajema se už dneska nenajde nikdo, kdo by tu žárovku jakožto spolumajitel vyměnil, radši každý zaplatí 120 korun.
To kdybych věděl, tak za těch skoro1500 stovek bych si i rád tu návštěvu u rodičů udělal, byť bydlím 200km daleko...
Takže jsme zkrátka již dospěli a dobohatli do západního stylu života, že než abychom se starali, raději platíme. Jen si tento blahobytný stav stále nějak nejsme ochotni připustit.
Mimochodem vyhl.50 na výměnu žárovky nepotřebuješ - ale na výměnu světla už ano.
@tomkk: ti lidi tam bydlí těsně vedle sebe, ale domluvit se nechtějí. Klasický problém něčeho společného.
To není problém něčeho společného. To je problém mezilidské komunikace.
A schodišťák jsi někdy viděl? Tam se fáze a nula střídaj...
Výměna žárovky se zdá triviální, ale úplně neni. Seš na žebříku často nestabilním, vysoko a nad nějakou bednou. Škrtneš rukou o fázi, dostaneš kopačku v plný palbě (druhou rukou držíš hliníkovej žebřík) a letíš. Když seš sám a nikdo nehlídá vypínač tak to aktivní kolemjdoucí může zapnout, takže je potřeba pracovat jako když to je pod napětím...
Ale zase nic co by jeden sám nezvládl... Zase pomocník kterej drží žebřík, odebírá a podává dekly, sbírá šroubky po zemi atd. tak se hodí a jde to mnohem rychleji. Navíc v případě průšvihu zajistí pomoc, stačí i voláním pomoooc.
@boban: závit objímky sice neslouží jako vodič.
Závit objímky slouží jako pracovní vodič a má být (a zpravidla je) připojen na střední (N) / kombinovaný střední a ochranný (PEN) vodič.
Lampičky co se připojují do zásuvek mnohdy mají plochou sítovou vidlici
a jak se zapojí do síťové zásuvky je věc náhody. A taky už neplatí poučka: "Vlevo fáze vpravo nulák, kdo to neví ten je č...k"
@yarda1 takovéhle "poučky" fakt miluju, sice to neulehčí žádné zapamatování (funguje stejně dobře i když prohodíte vpravo a vlevo), ale aspoň je to zbytečně sprosté.
Dobrá mnemotechnické pomůcka nemůsí být nutně sprostá, ale usnadňuje zapamatování nějakého označení/faktu/čehokoli.
Já si zapamatoval, že nulák nad obě díry vyčnívá a proto je nad nimi a pro ty díry je nutné vědět, kde je FáZe - ale to je jasné už z názvu Fá(ze) je vlevo a (fá)ZEm je v pravo, jak již název napovídá.
(A obráceně to nefunguje - i když norma umožňuje ty díry prohodit a různé státy měly svá obvyklá zapojení různě)
Proč by neměla být patice E27 (E10, E14, E33 ...) legální?
Aha.
Zde je vlastně jediný problém, a to, že u starších žárovkových patic je možné si přímo sáhnout na fázi, aniž by se musel nějakým nástrojem demontovat kryt. Kdejaké děcko může vytočit žárovku a sáhnout si. Nechápu, že je tato výjimka tak dlouho tolerovaná.
To není o legálnosti Edisonovy patice. To je o konstrukci svítidla.
Stejně tak, jako v nových zásuvkách jsou na vývodech clonky (mimochodem, umí být pěkně otravné).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.