Nejste přihlášen/a.
Ahoj,
delam v male firme, kdy se to tak seslo, ze krome sluzebniho telefonu a notebooku nemam nyni doma zadne zarizeni, za nez by se mely platit konc. poplatky (televizor nemam léta, vlastni PC odeslo do kremikoveho nebe pred cca 2 lety a loni jsem prelomil vejpul mobil, kdyz jsem se natahl pri dobihani tramvaje). Cili tim padem neplatim - mam ale cekat, az me zase ČT oslovi jakozto odberatele elektriny, kdy dam ceste prohlaseni, ze to tak je?
Druha vec - kdyz jsem to rikal majiteli firmy, tak me hned poveril zjistit, jak je to pro firmu. Firma jako takova, kdyz ma do 25 lidi (nas je 18), taky tedy nic neplati? A opet - je nutne se nekde aktivne registrovat?
Mi to prijde trochu jako dira v zakone - ja neplatim, bo firma a ta neplati, bo je malá...
Pochopitelně neplatíte nic. Uvedená zařízení vlastní, drží a užívá váš zaměstnavatel, nikoliv vy. Stejně jako například židli na které sedíte v kanceláři, jeho stůl a nebo jeho služební vůz.
re4zon - Je to pravda, protože služební telefon používá dotyčný jen ve služební době. Pak je jedno, jestli ho po konci pracovní doby zamče do šuplíku u sebe v kanceláři, v kanceláři uklízečky, do šuplíku sousedky nebo do svého šuplíku. Zkrátka ho nedrží a neužívá celých 30 dní soustavně. Za tyto služební zařízená platí již zaměstnavatel státu. A zaměstnavatel mu ho neposkytuje na to, aby se na nich díval na telku nebo poslouchal rádio, ale aby na nich vykonával pracovní činnost stanovenou dle pracovní smlouvy.
To není pravda. Mě oslovili, ale podal jsem čestné prohlášení, že nevlastním přijímač... To stejné udělám, pokud mi pošlou dopis znovu...
...když toto zařízení alespoň 30 dní držíte a užíváte...
Právě proto je v zákoně napsáno alespoň jeden měsíc. Kalendářní měsíce mají od dvaceti osmi a jednatřiceti .
Tak je to odkaz na paragraf 129 obc. zákoníku (OZ) ohledne drzby, ovsem je to nejaka blbost, protoze v aktualnim OZ je pod par. 129 uz uplne neco jineho. Nicmene si nemyslim, ze lze sluzebni telefon a PC chapat jako držbu.
No nicmene diky za postreh, asi poptam nejakeho právníka.
Ano, zde je třeba rozlišovat. Použije-li osoba toto zařízení k soukromým účelum, pak se již jedná o užívání a poplatky je třeba hradit.
Služební zařízení používáte a držíte pouze v pracovní době (nikoliv po pracovní době nebo v noci). Takže nesplňujete podmínku 30 dní soustavného užívání a držení. Neplatíte tedy nic, nikam se neregistrujete a neřešíte. Šéfovi řekněte, ať si najde podmínky pro svoji firmu sám nebo ať to udělá nějaká jeho asistentka nebo sekretářka. Tohle jistě nemáte v popisu pracovní pozice.
Tak ten telefon jeden den v měsíci nedrž a je to.Běž se projít nebo na kolo...čumět pořád do moblu je už závislost .
Je tedy otazka, jak je mineno to uzivani.
Jiste neplati lide, kteri maji sluzebni telefon, aby byli pro zamestnavatele dostupni, protoze maji napr. práci v terenu nebo doma drzi nejakou pohotovost atd. Stejne nelze rozlisovat misto a cas. Mozna ucel - uziti zarizeni k nepracovnim cinostem. Ale co kdyz nekdo cumi na porno primo v praci v pracovni dobe? To uz by asi mel platit koncesi, ne?
Nicmene problem vidim v tom, ze jakmile za zarizeni plati koncesi zamestnavatel (resp. do 25 zamestnancu neplati, ale to je jedno), tak jiz je jednou za zarizeni zaplaceno a smytec, ne? Nebo tento stat (vlada) vybira "za jeden trakar dva zlataky"?
nimha: Je to přesně jak říkáte. Stačí zapojit selský rozum. Stát chce vybrat co nejvíce peněz. Nejprve půjde po firmách, kterým patří ty zařízení schopné přijímat televizní a rozhlasové vysílání. Jakmile má firma více než 25 zaměstnanců, tak platí pěti až stonásobek daného poplatku dle počtu zaměstnanců. Což je více než fyzická osoba.
Vás možná někdy vyzvou, abyste platil, jestli máte vedenou na své jméno elektřinu k vám domů, ale vzhledem k tomu, že nedržíte ani nevlastníte žádné zařízení na příjem televizního a rozhlasového vysílání po dobu 30 dní v kuse, napíšete 2 ks čestného prohlášení, a vše je rázem vysvětleno. Dvakrát za to služební zařízení tedy nebude placeno.
anzionka:
...že nedržíte ani nevlastníte žádné zařízení na příjem televizního a rozhlasového vysílání po dobu 30 dní v kuse...
Kde a v kterém paragrafu toho zákona je uvedeno 30 dní? Je v něm uvedeno 1 měsíc.Takže to může být 28 / 29 / 30 / 31 dnů.Víte kolik má který měsíc dnů?
oleksiy: Máte pravdu. V Zákonu č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích je uveden 1 měsíc. Měla jsem za to, že je tam 30 dnů. Nic to ale nemění na tom, že pokud se jedná o pracovní zařízení, tak 1) pracovník zařízení nedrží ze své vlastní vůle, je to pracovní pomůcka a 2) není to pracovníkovo vlastní zařízení, je majetkem firmy, která pracovníkovi telefon přidělila a 3) nedrží ho 1 měsíc kuse, protože pracovník nepracouje 1 měsíc v kuse (není zákonné, aby pracovník pracoval 1 měsíc v kuse).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.