Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Hotovosti a platebním kartám už odzvonilo

Od: vencl odpovědí: 59 změna:

Na první pohled se zdá, že v dnešní době platbou pěnězi nebo bankovní kartou jíž odzvonilo. Paradoxem je, že často obchodník bezhotovostní placení neumožňuje, platby kartou prostě nepřijímá. Bylo mne řečeno v restauraci na obědě, že každý pátý je na platby v hotovosti zvyklý, nechce to měnit a má tak navíc větší kontrolu nad svými financemi. Nejčastěji spontánně uváděným důvodem je též platba drobné částky, někdy spojována s poplatky platební kartou. V malých městech údajně platba kartou není standardem. Restauracím ani službám se nevyplatí si platební terminály pořizovat a zákazníci musí disponovat hotovostí. V této době mne to připadá na takový vzájemný souboj mezi dvěma způsoby plateb a přetahování se navájem co je správné. Jaký máte pohled na peněžní situaci a znamená moderní doba ztráta zaběhnuté dlouholeté tradice směrem vytlačit hotovost z oběhu a nahradit ji plně digitálními virtuálními čísly v bankách?

 

 

59 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

14x
avatar dabel
Doufejme že ke zrušení hotovosti nikdy nedojde protože to bych viděl jako obrovskej prú..r pro všechny

 

hodnocení

6x
avatar jmlc

Dle mého názoru má každý trochu logicky přemýšlející člověk nějakou hotovost mít. Jedno jestli v kapse nebo pod polštářem.

Na SK to díky transakční dani utíká všechno na čistý cash.

Když chci nakoupit něco k jídlu - pečivo, kus masa.. třeba na trhu-tržišti... je jedno, že má člověk pět karet a možnost plateb v telefonu a prodejce dva přístroje pro příjem plateb ... stačí výpadek sítě, přetížení ... - nekoupíte si ani ten rohlík.

Za mne - je dobré mít doma vždy alespoň půl výplaty v záloze pod polštářem... nebo jinde schovaný.

 

hodnocení

5x
avatar babkazov

Mám pocit, ale nevím to jistě, že za platbu karou obchodník něco platí. Není to moc, ale úřadování s tím je. ;) V sámošce, kde chodím nakupovat, nakupují také studenti z gymnázia. Jednou jim nejela ta čtečka karet a prodavačky byly nadšené. Jásaly, že děcka, spousty děcek, kupují pouze s kartou. Klidně 2 rohlíky. Většinou energeťák a koblihu nebo rohlík. Vietnamec zákazníkovi, který kupoval maličkost za 20kč také tvrdil, že to má skazené, ale mi u většího nákupu, kartu přijal.:-D Není potřeba za každou prkotinou vidět průšvih téměř převrat. Každý si dovolí tolik, kolik mu projde. A totéž je způsob platby. Hlavně: NEČÍLIT SE, NEPROŽÍVAT! Zítra to zase bude jinak. A proč ne?!

Paní kolegyně, naprosto správně. Hlavně: NEČÍLIT SE, NEPROŽÍVAT!

Ale někteří chtějí hledat problém, kde není.

 

hodnocení

5x
avatar libor007
Platím kartou vždy, když je to možné. Hotovovost ale stále nosím a nemám problém. Se zrušením hotovosti zásadně nesouhlasím, je to bezpečnostní riziko(např blackouty) a hrozí totální kontrola občanů státem - pár kliknutí v počítači a nekoupíš si ani rohlík...

 

hodnocení

3x
avatar zolik

Mám 74 roku. Donedávna jsem požíval platbu kartou. Vnuk mne přesvědčil na platbu telefonem. Výhoda v tom je že když stratíte kartu tak vám ji po pětistovce vyberou účet než ho zablokujete. Telefon máte zamčený. Na víc máte různé výhody. Třeba při zaplacení pětkrát tak 4% úroku na spořicím účte , Někdy 10% sleva na celý nákup nebo slevy na různé zboží ... Drobní obchodníci , hospody... nechtějí platby kartou brát. Proč? Je to evidence tržby kterou musí přiznat do daní. Platbu hotově nikde neevidují tak nikdo neví jejich obrat. U nás na vesnici v obchodě platba kartou od 100Kč. V marketu když platím kartou ,telefonem tak mám určitou slevu z ceny zboží ten kdo platí hotově zaplatí cenu bez slevy. Vesměs čtečky karet jsou na baterii tak když není elektřina kartou ,telefonem zaplatíte ale pokladny za hotové jsou na elektřinu tam už nezaplatíte. Ručně počítat také nejde ceny na zboží také nejsou .Jsou tom čárové kódy. A blekaut kdy byl? Velké obchody mají záložní zdroje. Dokonce už v určitých marketech na kartu dostanete čtečku a markujete si zboží sám a při odchodu zaplatíte kartou, telefonem a nemusíte stát frontu u pokladny. Samo peníze v hotovosti také mám. Třeba pro nákup na tržnici ...Pokrok zastavit nejde. Kdysi jsem hlídal vnoučata a abych je zabavil tak jsem vytáhl starý gramofon a pustil desku. Chvilku poslouchali a pak jedno povídá ,,Dědo kde jsi koupil tak velké cédéčko?

zolík, napsal(a) jste to za mě. Díky moc a přeji krásný dlouhý víkend, který u nás trvá 365 dní v roce.

 

km
hodnocení

2x
Nikdy jsem v obchode nebo hospode nezaplatil nicim jinym nez penezi nebo kartou. Nechapu tedy vase tvrzeni, ze platbe kartou odzvonilo. *sok*
Nepatri nahodou toto do diskuze?

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar

směrem vytlačit hotovost z oběhu****to se nestane, během 50 let.

Podobná témata se řeší na spoustě poradnách a sociálních sítích.

A taky to řeší Evropská komise...Po dvouleté průzkumné fázi bylo rozhodnuto zahájit přípravnou fázi projektu
digitálního eura, která začala 1. listopadu 2023. Tato fáze se skládá ze dvou etap,
přičemž první etapa trvá dva roky. Během této doby budou probíhat rozsáhlé analýzy,
testování, experimentování a konzultace atd. tady. Kč za nějaký rok nahradí Euro...

Hotovost je totiž anonymní a znamená občanskou svobodu. Nikdo nezjistí, co si zákazník kupuje. Naproti tomu elektronické peníze drží na svých účtech obchodní banky a technologické společnosti, které chtějí vědět, za co zákazníci peníze utrácejí. Získaná soukromá data používají k tomu, aby zvýšily svůj zisk, ty otrlejší firmy s daty pak přímo obchodují.

V současné době se zabývá zkoumáním digitálních měn centrálních bank
134 zemí a měnových unií, což představuje 98 % celosvětového HDP. V porovnání
s pouhými 35 zeměmi a měnovými uniemi v květnu 2020 je to výrazný nárůst.
Z těchto 134 zemí je 68 v pokročilé fázi průzkumu, což znamená, že se nachází buď
ve fázi vývoje, pilotního provozu nebo dokonce spuštění. Jedním z nich je Švédsko...takže to vidím na polovinu třicátých let, možná i dříve; podle vývoje na světě...

Ještě jeden názor...

 

hodnocení

2x
avatar stir
Jestli platíte rohlík hotově nebo kartou, platíte stejnou cenu. Každý obchodník má již náklady na terminál a karetní transakce započtené v ceně zboží. Takže zákazník platí stejně. Jsou obchody kde karty neberou, ale jsou sami proti sobě, zvlášť v oblastech kde není v blízkém okolí bankomat. Zrovna jeden takový obchudek je i u nás. Pokud nemám hotovost, nakoupím jinde. Restaurace to je samostatný byznys, zaměstnávat na černo, potřebuje hotovost-nezdaněnou a to se Fialovi povedlo. No a když nepujde elektřina, nenakoupite ani za hotovost, nejdou kasy, zboží se neodečítá ze skladových zásob, takže vám nikdo nic neprodá. Snad nějaký malý obchudek, kde stojí u pokladny sám majitel.
km

"Každý obchodník má již náklady na terminál a karetní transakce započtené v ceně zboží." To je jen půl pravdy. Já tu napíšu tu druhou půlku. Pokud si kupujete rohlík za 3 koruny a karetní transakce stojí také 3, jste jako zákazník tomu obchodníkovi tak akorát na obtíž. *poctar*

rohlík za 3 koruny a karetní transakce stojí také 3,****a co toto: rohlík za 3 koruny a karetní transakce stojí 0.01Kč?. Někdy i méně? Kolik je jeho provize na rohlíku?¨

km

milnacukrar: osobní zkušenost. někdy kolem roku 2010 jsem udělal nákup u kamarádky v obchodě (opravdu drobný obchod, kde proběhlo max. 10 plateb za den a to v lepších dnech), měl jsem platit asi 500 nebo 600 Kč a chtěl jsem zaplatit kartou, terminál měla, ale požádala mě, jestli bych neměl hotovost a rovnou mi řekla, že poplatky bance za bezhotovostní platbu jsou citelně vysoké, myslím, že mluvila o 30 korunách.

takže je rozdíl jestli jste supermarket, kde jsou tisíce plateb denně, a nebo jiný obchod, který uděláte plateb jen pár. silný obchodník si jistě dokáže podmínky vyjednat, s tím slabým, se zametá. také je rozdíl, jestli je rok 2010 nebo 2025 to je také jasné. mnohdy jsou hlavním důvodem pro odmítání možnosti platit bezhotovostně daňové úniky, nebo technické důvody či náklady na pořízení zařízení, ale není to tak vždy.

Tak dneska stojí pronájem terminálu od dvou stovek výše. U nás ho má i paní ve stánku s pečivem a je ji jedno, čím kdo platí, když už ho má. Některé banky od měsíčního obratu 90tis ho již dávají zdarma. Pravda, visa či MasterCard si bere okolo 0,9%, ale to již máme započítané v tom zboží všichni. A kdo má akcie karetních společností ještě na tom vydělává. Ale jsou třeba i některé hospody, kde platbu kartou berou až od stovky výše, možná už je to teďka jinak, nejspíš záleží na typu terminálu a jiných podmínek. Dneska se dá terminál udělat i na telefonu, takže rozvoj technologií jde neustále dopředu a vše zjednodušuje. Větší problém spíše vidím v tom, že nemáme euro, protože transakční náklady výrazně prodražují potraviny a všechno zboží z dovozu. Platby za terminály člověk ve zboží ani nezaznamená. I nové dobíjecí stanice mají již terminály a cena je stejná.

 

mll
hodnocení

1x

Zatím se všichni (včetně ČNB i ECB) tváří, jakože to neni na pořadu dne. Otázkou je, jak dlouho předem nebo proč by to vůbec oznamovali. Po rozpadu federace taky do poslední chvíle zaznívalo, že budeme držet měnovou unii se Slovenskem a přitom měnová odluka byla už 8. února. Naši dědové vzpomínají na "pevnou měnu" prý tento výrok v rozhlase v předvečer zlodějiny nezazněl, ale vzhledem k tomu, kolik je pamětníků, tak to musela být nějaká kolektivní iluze. Ale tím chci říct, že momentálně je sice přijímání hotovosti povinné, ale stačí škrt pera na příslušných místech a vše může být jinak.

Situace je momentálně taková, že obchodník (platnou českou) hotovost přijímat musí. Jinak by se dopouštěl narušování plynulosti peněžního oběhu (za což teoreticky hrozí i vězení). Může kromě toho přijímat cokoliv (neni tady nějaká výhradní pozice českých korun), ale nemusí. Hotovost přijímat musí.

Ono to s tím vytlačováním hotovosti nebylo nikdy tak horké, jak se nám snaží oficiální propaganda namluvit. Naopak i oficiální propaganda uznávala, že po kovidu se lidi k hotovosti zase vrátili.

Platba kartou je pro nás zákazníky zadarmo, ale obchodníci s tím nějaké náklady mají. Pořízení (nebo pronájem) a provoz terminálu, možná nějaká procenta z transakce a podobně. Navíc datové spojení. To všechno něco stojí. Stejně jako nakládání s htovostí něco stojí. Ale to je něco, co nás zákazníky trápit nijak nemusí, to je starost obchodníků. Asi dost záleží na podmínkách, jaké nabídne banka. Obchodník si pak spočítá, nebo vyzkouší, jestli se mu to vyplatí.

Já osobně nejsem nijak nadšený z představy výpisu na mnoho stránek (ať ho tisknu nebo ne), pokud bych vše platil kartou. A navíc opravdu nepotřebuju mít na výpise zaznamenanou každou návštěvu veřejné toalety. V hotovosti mám větší přehled, u účtu abych furt myslel na položky, které byly zaplacené, ale ještě do banky nedošly a podobně, prostě bych furt musel v hlavě držet stínový účet, v peněžence prostě vidím, kolik (ne)mám a je to. Zase bezhotovost (zejm. karta) je bezvadná na placení na internetu. A to i v zahraničí. Ale na fyzické nakupování (snad s výjimkou větších částek) je hotovost nejlepší. A když jsme u těch větších částek. Setkal jsem se s tím, že jsem chtěl koupit něco za 12.5 tisíce. Obchod přijímal karty, ale s nějakým poplatkem (už se to dávno nesmí, tohle bylo v době předtím, kdy se to ještě smělo). Normálně bych takovou cifru platil kartou, ani z počítání 12 "Palackých" jsem nebyl nadšený (bankomaty větší bankovky tehdy nedávaly), tak jsem došel do banky, vybral 2 "Masaryky" a pár drobných a bylo to vyřešené. To je asi jediný případ, kdy mi obchod svým nepřijímáním karet trochu zkomplikoval nákup.

Je celkem logické, že v menších městech je větší problém chodit s prázdnou kapsou. V praze zaplatíte kartou snad všude. Ale na nějakém maloměstě si ani nedojdete na záchod (pokud teda zrovna takové maloměsto nemá toalety zadarmo).

"V praze zaplatíte kartou snad všude..."

Kdy jste byl naposledy třeba v pražské hospodě mimo turistické centrum? Snad >99 % provozoven má už na dveřích varování, že karty neberou.

A není to zdaleka jen v Praze.

No protože pod svícnem je největší tma. Dcera kdysi hledala v Brně na náměstí práci v kavárně a dostat smlouvu je nemožné. Vše černota a kdyby náhodou přišla kontrola, smlouva je v šuplíku.

 

smode2
hodnocení

1x

Kdybyste toto téma nadhodil před 20 lety, většina by vás nejspíše posílala na psychiatrii. Protože ale lidé tíhnou stále více ke konspiračním teoriím, což jen urychlil kovidpodvod, je jasné že si hotovost vzít nenechají. Snaha mafie (státu) zde ale bude vždy:-D

lidé tíhnou stále více ke konspiračním teoriím, což jen urychlil kovidpodvod,***** ještě že je dlouhý víkend, páč opravdu někteří věří konspiracím.

Co má covid společného s platbami v hotovosti? *sok*

Zrovna Vy něco povídejte o konspirační teorii!

Magdon, nehodnotím, jen konstatuji. Za kovidu bylo všeude na dveřích a pokladnách napsáno, že upředňostňují platbu kartou.Je pravdou, že "peníze nesmrdí" , ale kdybychom se dobře koukli, viděli bychom, jak se viry zoufle drží bankovek a pak přelézají na paní pokladní a na všechny prachy v kase a na lidi, kteří je dostanou a pošlou dál. "Nečteš, nevíš! Ne slunko, ale vir je sviňa," *alene*

smode2

Kovidpodvod pane Magdone. Nazývejme věci pravými jmény:)jenže to byste nesměl v letech 20-22 sledovat jen oficiální stranickou propagandu. Toho času chtěli na jedné kanadské demonstraci nepohodlné občany zrušit vypnutím jejich platebních karet. Což se také stalo. Předpokládám, že ani tohle nevíte. Avšak nebojte se, vše bylo pečlivě den za dnem zapsáno, tedy jak se běžně konspirační teorie stávaly každou chvíli skutečnou praxí, na to nebude nikdy zapomenuto:)

nepohodlné občany zrušit vypnutím jejich platebních karet. To by mne zajímalo jak je vypnuli. Karty jsou majetek bank. Maximálně mohli vypnout bakomaty a platby v okolních obchodech. Ostatně s tím by banky nesouhlasily. Kartu může zablokovat přes banku jen majitel.

Nazývejme věci pravými jmény:)

kdo rozhoduje, co je to pravé jméno, to pravdivé?

No přeci každý občan na zeměkouli věří tomu, čemu chce.

smode2

Namátkou: prahaskolska.eu/...

" zmrazily účty", "vypnuli karty"- bezvýznamné slovíčkaření.

Karty jsou majetek bank - a to si jako myslíte, že to straně nějak vadilo?*smich*

prostromek

O tom protestu kanadských řidičů se napsalo dost článků.

Protože nepracovali, ale stávkovali (proti povinnému vpravení neověřených látek mRNA do těl a později proti vládním restrikcím), nedostávali mzdu, a v autech snědli zásoby, došlo palivo, oblečení, deky atd., potřebovali peníze, aby vydrželi. Lidé, kteří je chtěli podpořit nosili potraviny a co bylo potřeba. Někteří posílali i peníze (samozřejmě vláda nařídí spolupráci bankám a banky jsou povinny uvést čísla účtů i komu patří a na jaké účty jaká suma šla).

Ti lidé, kteří podpořili většími finančními částkami protest se mohli také obávat zrušením účtů, zablokováním, a nejenom bankovních účtů. Vše je digitalizováno a jestli si lidé myslí, že nejsou pod dohledem, tak nikdy neví, kdy se znelíbí. (jiné názory, jiné chování v rozporu se státním prohlášením/politikou).

Zde článek, pro toho, kdo pochybuje (třeba rádce zolik), jak by mohli někomu zablokovat účty! Nevidíte, jak jsou neustále uváděna do života různá nařízení, povinnosti, doporučení, zákazy? Ony ty změny postupují pomalu a člověk si zvyká a bere za normu.

seznamzpravy.cz/...

prostromek Proč by mně někdo blokoval účet v bance když nekradu ,nepodvádím, žiji normálním životem.? A v Kanadě? Proč? To nebylá obyčejná demonstrace. Chcete mi tvrdit když budu v Praze na Letné demonstrovat proti Fialovi tak mně v bance zablokují účet?

prostromek - máte pravdu - konspirační teorie tady jen bují. *frajer*

smode2
Jak může nějaká strana nějakému slušně žijicímu člověku zablokovat účet v bance.?

prostromek

To je ono zolik, proč, když jste poslušný, slušný, nařízení dbající občan? Podle sebe, soudím Tebe. Ale on takový každý není.

A teď to vezměte, že je občan jiný, projevuje nesouhlas, má jiné názory, nechce se podvolit, sleduje nejen místní politiku, ale i mezinárodní, vidí určité rozdíly, lži, manipulace, propagandu.

A vymezí se proti tomu.

Stane se rebel a bude se hledat, jak ho eliminovat dříve z tlupy, nyní z veřejného života, ze společnosti, omezit ho v jeho právech, v jeho základních potřebách (tak daleko to u nás v ČR naštěstí nedošlo).

A když bude vše elektronicky doložitelné (nejen finance, ale třeba jako za socialismu - potomek se nedostane na školu), tak se vždycky najde způsob, jak rebela odstřihnout.

Za mě hotovost je svoboda.

V Kanadě byla blokáda a bylo tam toho víc (viz článek, asi jste nečetl), odpolední demonstrace v Praze na Letné, Václaváku, dnes I na Staromáku nelze srovnávat.

.

prostromek Stane se rebel a bude se hledat, jak ho eliminovat dříve z tlupy, nyní z veřejného života, ze společnosti, omezit ho v jeho právech, v jeho základních potřebách (tak daleko to u nás v ČR naštěstí nedošlo).

A když bude vše elektronicky doložitelné (nejen finance, ale třeba jako za socialismu - potomek se nedostane na školu), tak se vždycky najde způsob, jak rebela odstřihnout. To mužou udělat i kdyby jste měl plný sklep peněz.

prostromek

Mnó, při chytré sledovačce, kdo byl dnes s mobilním připojením na Staromáku, možná přijde doba, kdy se náhle v podvečer tak nějak všechno vypne všem. Víte, ono se nebude jednat jen o penízky, ale třeba i internetové připojení, využití vlaku, MHD. Stačí potom jenom zmáčknout na dálku čudlík a je to.

prostromek

zolik 15:43 - ale s poslední Vaší větou určitě souhlasím.

 

hodnocení

1x

Nerozumím tak docela titulku "Hotovosti a platebním kartám už odzvonilo".

To jsou přece dvě různé věci - hotovost a bezhotovostní platba = přístup k účtu platební kartou.

Jak jste to myslel? Čemu odzvonilo?

To znamená, že v nedaleké budoucnosti bude fungovat pouze výměnný obchod. Například 3 velbloudy za 1 manželku (případně 3 manželky za 1 velblouda ;)).

Ano, barterový obchod. To by šlo. Ono to vlastně funguje pořád ...

Směnný obchod

 

 

111®
hodnocení

0x

Toho se nebojím. Stačí blackout a nezaplatím. To by si měli uvědomit poslanci, kdyby takovou koninu chtěli odhlasovat.

km
Blackaut? Nezaplatis, nevyberes. Kdo ma dnes chechtaky doma pod polstarem?

Stačí blackout a nezaplatím Nenakoupíte, páč bude vše zavřené. Personál bude likvidovat škody z mražáků a chladících pultů, pokud budou vůbec v práci, páč jim elektronika neotevře dveře-

mll

Při blekautu budou asi jiné starosti, než platební karty a odesílání zpráv do systému EET. To zaznělo i na energetické konferenci, kde se blekaut řešil ze všech možných úhlů pohledu. (Bylo to v době, kdy se EET zaváděla, proto ten odkaz na EET.)

Pamatuju dobu, kdy stačilo na pokladně jen točit klikou. A neni to tak dávno, tyhle pokladny měly v obchodech ještě v devadesátých letech (elektrika tam byla jen na to, aby točila klikou namísto pokladní). Dneska by v obchodě to zboží ani nenamarkovali.

Ale tak blekaut je věc hodně nepravděpodobná, za to různé výpadky operátorů a bank jsou docela běžné. A to také mluví pro hotovost přinejmenším jako zálohu.

pane mll,

jen drobnost, dovedete si dneska představit, jak v Kauflandu, či Penny a podobných obchodech, pokladní točí klikou u kasy?:)

 

hodnocení

0x
avatar chlochydess

Nejde o vytlačení hotovosti z oběhu.

Jde o zamezení švarcsystému, kdy má někdo na smlouvě 20 000, ale bere 50. Ti se taky nejčastěji ohrazují proti kartám, protože pak nemají s hotovostí co dělat, do banky ji nedají (ptali by se jich, odkud je, když podle smlouvy a výpisů nemají mít žádnou hotovost) a u některých prodejců ji ani nemohou použít. Tím pádem jim začíná být hotovost spíše k ničemu, ale svůj léty prověřený švarc nikomu nehlásí, protože nechtějí, aby jim zaměstnavatel skrouhnul platy nebo je rovnou nevyrazil kvůli bonzování. Prostě zde ruka ruku myje, i když na to doplácí samozřejmě hlavně ošizený zaměstnanec.

vencl
hodnocení

Co se týče švarcsystému a neplnění daňových povinností v době kdy se z antiky až do teď platí v hotovosti tak po celou dobu 2000 tis.let unikala všude poctivost, když nebyly bezhotovostní měny a nikdo si toho nevšiml až nedávno s rozvojem internet bankingu. Když nebyli ještě banky tak všichni okrádali krále i císaře?

To ale není švarc ale částečná práce na černo, kdy zaměstnanec má minimální mzdu a zbytek je mu vyplaceno hotově aby nejenom zaměstnavatel, ale i zaměstnanec ušetřili na daních a odvodech.
Peníze samozřejmě na účet lze vkládat a není potřeba je hromadit pod polštářem. Znám takových pár lidí. Banky opravdu neřeší takové “malé” transakce v řádech desítkách tisíc. Na to nemají kapacity a snad ani pravomoce.
Navíc kdyby tohle prošlo, tak všichni nasadí právě ten Švarc jako další řešení a možnost, jak ojebávat daně a odvody. Použij Google na to co to znamená.

To nemá se " švarcsystémem" nic moc společného. To je práce na černo.

Koukám, že je zde potřeba doplnit lekci němčiny.

Černý - schwarz (švarc)

Černý systém (práce) - Švarcsystém

chlochydess®
Jsou bankomaty do kterých můžete dokonce i peníze vložit.

chlochydess - "švarcsystém"nemá nic společného s němčinou, ani s prací na černo *zed*. Říká se mu tak proto, protože ho vymyslel jistý ČECH - Miroslav Švarc. Něco si o tom přečtěte v mém odkazu výše.

Panebože my jsme tady snad v Německu? Tady nejde o doslovný překlad který s tím vůbec nesouvisí…jak říkám, použij Google místo chytračení.

mettaxa - Představte si, že kdyby ten systém vymyslel Jarda Novák, říkalo by se tomu "nováksystém". Ten systém totiž nemá vůbec nic společného s prací na černo, ale s jistým Miroslavem Švarcem, který ho v 90 letech používal.

A proč to píšeš Magdone mně? Já to vím.

mettaxa - Sorráč, ňák jsem ztratil přehled *hi*. To samozřejmě patřilo chlochydessovi.

" ... Peníze samozřejmě na účet lze vkládat ..."- samozřejmě vklad v hotosti u pokladny je patřičně zpoplatněn.

Hotovost (bankovky) lze vložit do vkladového bankomatu - potřeujete platební kartu.

Jak fungují vkladové bankomaty
https://www.skutecnost.cz/rubriky/finance/jak-funguji-vkladove-bankomaty-vkladomaty-seznam_950.html

Zákon č. 254/2004/...
Zákon o omezení plateb v hotovosti ... § 4

(1) Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje částku 270000 Kč (dále jen "limit") je povinen provést platbu bezhotovostně.

(2) Příjemce platby, jejíž výše překračuje limit, nesmí tuto platbu přijmout, jestliže nebyla provedena bezhotovostně.

 

hodnocení

0x

Docela nedávno u nás ve městě překopli kabel. Zjistila jsem to v obchodě, kde mne při placení upozornili, že nejsou připojeni na terminál a kartou tedy nemohu zaplatit. Vzhledem k tomu, že nakupuji cca 1 x za 2 týdny, tak to pro mne nebylo příjemné zjištění. Cena nákupu se musela vejít do pár desítek drobných, co jsem s sebou měla.

Nešly ani bankomaty, pochopitelně.

 

hodnocení

0x
avatar ernie

Já úplně nerozumím názoru těch, kteří tvrdí, že by obchodníci při blackoutu nemohli prodávat? Když to šlo bez připojení a dat před padesáti lety, proč by to nemohlo jít i teď? Parní lokomotiva bez elektroniky a čipů taky dnes utáhne vlak.

Prostě vezmu paragon, který když nejsem blbej mám v šupleti, vypíšu jej, zákazníkovi dám zboží, vezmu peníze. Kopii paragonu schovám a pak zavedu do systému. Ano, je to pracnější a delší, stejně jako připravit parní lokomotivu k jízdě, ale JDE TO.

Dovedete si přerdstavit Váš postup v Kauflandu, ve středu, když začně akce?

Dnes se všechno prodává přes kódy. Prodavačka třeba v drogerii nemůže znát všechny ceny, to by musela chodit mezi regály a hledat ceny. A pak to po zavírače zadávat do systému, aby ten systém věděl sklad zásob a podle toho dělal objednávky. U nás když někde vypnou elektřinu, obchody jsou zavřené, nesmí prodávat. Navíc řada obchodů má různé slevové karty atd atd...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]