Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Amalgámové plomby - odstranění, rizika rtuti

Od: muffin odpovědí: 23 změna:
Ráda bych se poradila ohledně amalgámových výplní s těmi, kdo se o toto téma také zajímá a zjišťuje objektivní informace. Stále častěji zaznívá, jak škodlivé tyto vyplně jsou. Rtuť se údajně odpařuje při žvýkání, pití horkých nápojů atd. a proniká do těla a ukládá se po těle, včetně mozku a orgánů. Proč tedy nebyl amalgám dávno zakázán, když je to tak silný neurotoxický jed? Jak tělo účinně pročistit od těžkých kovů? Je nezbytné nejdřív bezpečné odstranění těchto plomb a výměna za bílé? Poskytují zubní kliniky, které toto nabízí, tyto zákroky i na splátky? Počítala jsem to a vychází to třeba i na 50 tisíc... děkuji předem za vaše zkušenosti a rady.

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mathew
hodnocení

11x

Já bych nestahoval kalhoty, když brod je daleko a navíc bez vody. Ovšem klidně si to nechte vyměnit, když budete mít lepší spaní. Zubař bude mít díky vašim prachům také lepší spaní.

Dobře řečeno :-D Tohle je více psychologická než fyziologická záležitost, kdo má z toho strach, udělá pro své (duševní) zdraví nejlépe, když si je nechá vyměnit.

 

ml1
hodnocení

6x

Je to blbost. Amalgám byl nebezpečný hlavně pro zubaře, kteří ho míchali. Jinak amalgám stříbra je jediný nebo jeden z mála, který jedovatý neni (amalgámy jsou slitiny rtuti s něčím a do zubů se dává slitina se stříbrem).

To je to, co stále zaznívá a je to v souladu s tím, co jsme se učili ve škole v chemii (no i když zrovna co jsme se učili ve škole nemusí být etalonem skutečnosti, taky jsme se učili spoustu blbostí).

Ten amalgám musí být namíchaný tak, aby se z něj ta rtuť neuvolňovala, to dá rozum (jinak by to už dávno bylo zakázané). Víc informací by k tomu měl nějaký chemik nebo fyzikální chemik. Asi bychom se dostali k nějakým rovnovážným grafům od jakého po jaké procento jsou v sobě rtuť a stříbro rozpustné a podobně.

 

hodnocení

6x
avatar magdon

"Stále častěji zaznívá, jak škodlivé tyto vyplně jsou"

Mám v hubě amalgám už nějakých dobrých > 60 let a zatím žádné následky nepozoruju. V dětství jsme si s oblibou hráli se rtuťovými kuličkami z rozbitých teploměrů, honili jsme je v kuchyni po stole - rovněž žádné následky. Je to přehnaná hysterie Bruselu, podobně jako s azbetstem. Před časem jsme azbestocementové desky řezali na cirkulárce, prachu bylo, že nebylo vidět. Nevím o nikom, kdo by z toho měl rakovinu. Takže hlavně zachovejte paniku a nechte si zbytečně rozvrtat zuby.

Mimochodem - víte, že mnohem nebezpečnější, než nějaké plomby je rozbitá úsprná žárovka (nikoliv LED)? Teoreticky byste po rozbití měla urychleně opustit místnost a zavolat likvidační četu. To ovšem EU nijak něřeší.


doplněno 14.04.25 18:21:

orion - samozřejmě, azbestový prach rozhodně není zdraví prospěšný. Stejně, jako rtuťové páry. Jen ta panika kolem toho je zbytečně přehnaná.

Riziko azbestu bych ale nebagatelizoval, to je zrovna škodlivina, u které byla přímá souvislost s rakovinou plic potvrzena výzkumem. Samozřejmě není nutno naopak propadat panice a na odnesení azbestové desky si brát atombordel.

K tomu azbestu...v Berouně začínají u důchodců řešit zpětně nemoci z povolání...jo dělali eternit a taky jim to celej život nic nedělalo...až nějak v tom důchodu se to začalo objevovat

 

hodnocení

4x

Principieně to je asi pravda že rtuť škodí... Jen moje maminka se s těma blombama dožívá letos 93 let a moje babička zemřela v 96 letech a taky měla blomby asi jako ještě několik miliard lidí na světě dodnes... Tak bych to zas tak neprožíval... Připomíná mi to škodlivost hliníku a výměnu sudů a nádobí... Doteď se ještě za třicet let škodlivost hliníku neprokázala... Spíš to vidím na takový nějaký obchodní humbuk...

bear

Přímá škodlivost se sice neprokázala, ale i mladí lidé kolem 30 už mají rakoviny, IBD a další srandy.

To za Vaší babičky nebylo.

Čím to tedy je?

Prokáže se to za 100 let, že je to tímhle.

Dříve se dávaly i radioaktivní obklady. Dnes se ví, jak je radiace škodlivá. Proto nikoho příliš často nepouštějí na rentgeny a CT vyšetření. U CT je dokonce ozáření 10x větší nežli u normálního rentgenu.

A přitom za Vaší babičky se radiací léčilo, že... :) (viz. Jáchymov)

No ono nejen ze rtuti jsou rakoviny... Berme moderní dobu... Geneticky upravené potraviny... Potravinářský průmysl taky dokáže vyrobit ledasco z ledasčeho... Spíš to vidím na potraviny a životní prostředí... Radioaktivní záření se stále používá ve zdravotnictví...

Geneticky upravené potraviny, tedy přesněji geneticky upravené plodiny, nemají s rakovinou nic společného. Ale možná máte odkaz na nějaké info z odborného seriozního zdroje.

mathew

Kdyby za ty rakoviny u 30 letých mohla plomba tak by ji museli mít i 30 letí před 70 roky. Jestli ta rakovina spíš nesouvisí s těmi amatéry co měli službu v Černobylu.

007cz
Orion...na Slovensku vědí víc.
ta3.com/...

Jo současné Slovensko pod Ficovým vedením, to je samostatná kapitola *smich*

 

hodnocení

4x

Tady chemik: Podle mých cca padesátiletých zkušeností jsou sloučeniny rtuti skutečně jedovaté, ale ... největší prblém by nastal, kdyby se předmětné sloučeniny dostávaly nekontrolovatelně do životního prostředí. Tento případ nastal kdysi v Japonsku, kdy jistá firma vypouštěla do moře odpady kontaminované rtutí, a potom pravděpodobně se přes reverzní osmózu získávala voda pro domácnosti. Byl z toho skutečně velký malér a byla geneticky postižená velká oblast.

V našich zem. šířkách k tomu docházelo též, i když v nepatrných dávkách. Prozradil to až chemický rozbor odpadních vod z čističek, kam odcházel i odpad ze zubních ordinací. Proto byly zavedeny lapače kalů z ošetření zubů.

Pro klid všech ještě uvádím, že mám amalg. plomb +- šest a mnoho let jsem pracoval v laboratoři s polarografem, kde byl kontakt se rtutí celkem běžný a geneticky se ani na následujícím pokolení v naší rodině se v této souvislosti nic neprojevilo.

 

aaa
hodnocení

3x

Zubařům jde o zisk a peníze. Na to nevěřte, amalgám zase tolik neškodí. Vše je jen o penězích, a jak koho vystrašit.

 

 

hodnocení

1x

To je volovina. Všichni zkušení zubaři tvrdí, že amalgámové výplně jsou to nejlepší, co existuje. Výplň je tvrdá, mírně plastická, trvanlivá a antibakteriální. Nebezpečí rtuti je při zpracování, dostává se do odpadních vod a vypařuje se při kremaci. Výměna by měla smysl jen z estetických důvodů.

 

hodnocení

0x
avatar arne1

Ty informace o škodlivosti a zákazu pramení v zahraničí (Brusel), protože v zahraničí používají rizikovější postupy pro přípravu plomb. Rizikovější pro zubaře a pro odpadní vody, nikoliv pro pacienty.

bear

Není pravda. Proto ženy v těhotenství mají toto hrazeny ze zdrav. pojištění.

 

bear
hodnocení

0x

Já to podstoupil před pár lety. Cena +/- souhlasí. Fotokompozitní výplně. Zajímavý poznatek. Když jsem si schrupnul přes den na 2 hoďky a probudil, tak jsem měl vždy nezkutečnou hnusnou pachuť v puse a musel jsem si zuby opět vyčistit nebo vypláchnout ústní vodou. Amalgánů jsem měl asi 11 zubů opravených.

Ovšem stará doktorka asi nebyla pečlivá a dostatečně neošetřila kazy a nebo se časem udělal kaz i pod amalgánovou výplní. Nevím. Nicméně endodonticky ošetřeno (jeden až 3 zuby za jednu návštěvu a na druhé už výplně nebo u horších kazů až na třetí návštěvě a tak to bylo několik návštěv až jsem měl všech svých 11 opět opravených a fotokompozitem.

Ořechy a tvrdé věci jsem nikdy moc nechroupal, takže prasknutí se nebojím (amalgán toto prý vydrží víc).

Co je problém, jsou prý u amalgánu kyselé nápoje. Třeba cocacola, kyselé zelí a okurky, kdy se do těla dostává malé množství kovu.

Je teda fakt, že mám chronické střevní záněty na které se už budu léčit celý život. Nicméně amalgán tomu určitě trochu přispěl (krom genetické dispozite, špatným stravovacím návykům, které jsem měl od první chvíle, kdy jsem začal pracovat, atd... včetně stressu).

Každopádně jako investice do zubů jsem nadmíru spokojený a všem bych to jen a jen doporučil. Ona i ta cena výměna není tak velká, když se zuby nemusí endodonticky řešit pozdě. I když zrovna tento výkon je hrazen pojišťovnou.

Pachuť v puse už nemívám, zuby mám svoje, takže žádné trhání a ještě něco...

U amalgánu se zub musí odvrtat daleko víc, aby se vytvořil klín a do toho amalgán namačkal. Pak drží vklíněný a zub, který měl kaz na stranách, může při opravě a rvaná amalgánu prasknout. Nebo praskne později a ceny za opravu korunkou nebo vytržení už je jiná liga. Vypadat jako z vymlácenou hubou a nbeo dát 3x tolik za korunky? Lidi neblbněte a řešte včas.

Oprava fotokompozitem je odvrtání jen nakažené části a pak se kompozitní výplň lepí a vytvrzuje. Nemusí se dělat klín a odvrtat zbytečně moc zubu.

Takže kdo nemá prachy, bohužel a kdo má, tak zuby řešte.

Perlička poslední. K vůli operacím a transplantacím, kdy se berou imunosupresiva a jiné léky, se jako první doktoři ptají na zuby, protože kazy pak mohou proniknout hlouběji do těla v době snížené imunity třeba k vůli transpalntaci nebo velké operaci a je vymalováno. Takže sockám, co nemají na opravu zubů se zuby automaticky vytrhávají.

Na to taky nezapomínat.

Zdravým zubům zdar!

muffin
hodnocení

V jaké zubní klinice Vám to dělali?
bear

V Kostelci na Hané

 

prostromek
hodnocení

0x

No tak jestli se rtuť postupně odpařuje, tak předpokládám, že po pár desetiletí už v té blombě tolik nebezpečného prvku nezbývá a klidně s tím dožiju.

bear

Ještě je tam zinek, kadmium, měď a olovo. Samé těžké kovy. Kadminum se taky uvolňuje... Stačí změnit PH v hubě.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]