Svatba při úmrtí v rodině?

Od: Datum: 09.12.12 21:00 odpovědí: 25 změna: 11.12.12 00:14
Co myslíte?Žádný konkrétní případ neznam.Myslíte že by se měla svatba odložit,i když už je všechno zajištěné,půl roku dopředu už plánované?Děkuji.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.12.12 21:03
avatar

No pokud by se jednalo o úmrtí strýčka ze 6.kolene, tak asi ne. Ale pokud se jedná o blízkého příbuzného, tak asi ano. Kdo by měl ve smutku náladu se jít bavit na svatbu?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.12 21:03
avatar

Manželův otec zemřel 28.5 a první červnovou sobotu měla dědova vnučka svatbu. Nic jsme neodkládali život jde dál.

doplněno 09.12.12 21:20:

Původně jsem chtěla rovněž napsat jako USKA, že je u nás zvykem jít se zpěvem po pohřbu do hospody kde je kar a nikdo zde netruchlí. Nakonec můj otec měl jedno přání, kremaci, žádný proslov a hrát písničky od Michala Tučného a Milana Chladila. Manželův otec chtěl zase při zpouštění rakve hrát Ba jo, to byly časy a chtěl aby jsme všichni zpívali-pro nás to problém nebyl, ovšem než jsme přesvědčili faráře to byl téměř nadlidský výkon. Nezajímá mě co říkají lidé, smrt je součást života.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: buss
Datum: 09.12.12 21:06

Vadí to vám, nebo vám vadí, kdo si o tom, o vás co řekne? Na to si odpovězte!

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krkovicka*
Datum: 09.12.12 21:11
No,ono šlo o svědka,blízkého rod.příslušníka. K nestesti samému.Rušení obřadu vyjde na hodně.Co tedy má přednost?Morální nebo finanční stránka věci?Jde o 4dny od pohřbu.Bohužel v rodině se názory liší.Nikdo nechce nikomu ublížit...
Datum: 10.12.12 09:32
avatar

V dnesni dobe jde o finance. Bohuzel moralka je na ustupu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 09.12.12 21:08

Vždyť přímo po pohřbu se dělá trachta v hospodě, kde se také více veselí než truchlí. Asi bych se zkusila zamyslet na to co by tomu řekl nebožtík. Chtěl by, aby svatba byla odložena nebo ne? Já byt nebožtíkem, tak bych nechtěla nic odkládat, nic se nezastaví úmrtím, každé ráno vyjde sluníško, život jde dál.

Ano, zrušit svatbu v případě úmrtí nevěsty nebo ženicha.*hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.12 21:11
avatar

Po úmrtí a pohřbu prababičky jsme se sešli celá rodina (asi 80 lidí) v hospodě a zapíjeli a slavili život prababičky. Týden na to se jedna z jejích vnuček vdávala a měla oslavu ve stejné hospodě, nikomu to divné nepřišlo ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.12.12 21:18
avatar

Každý prožívá úmrtí někoho blízkého jinak. Někdo bude truchlit měsíce a roky a někdo si oddechne, že už to má za sebou a nemusí se o umírajícího příbuzného starat. A může to být i matka. Tohle nejde nadiktovat nikomu. Já se se smrtí mé maminky nemohu vyrovnat doteď, umřela v březnu, mé velice blízké kamarádce zemřela minulý týden, a ona si oddechla. A tu kamarádku mám ráda, znám ji, vím, co je to za člověka. Ale ona to prostě vnímá jinak. Klidně šla na ples a pak na nějakou jinou zábavu. Takže si myslím, že to je o tom, jak to člověk cítí. On sám a ne nějaké konvence. Pokud mají ti lidé naplánovanou svatbu a jim osobně nevadí, že v rodině došlo k úmrtí, není co řešit. Leda tak pomluvy, které pak pochopitelně vyvstanou. No a nad tím mohou také mávnout rukou, neboť lidé mají paměť krátkou, prodrbou to, a pak se začnou zajímat něčím jiným... Ono toho je habaděj

Ohodnoceno: 3x
 
Od: askmenow*
Datum: 09.12.12 21:20

Důležité je, aby se dohodli ti dva, co budou sňatek uzavírat. Myslím, že ani jedno rozhodnutí není správné ani špatné, obě jsou pochopitelná. Jejich rozhodnutí by měl zbytek svatebčanů a rodiny plně respektovat.

doplněno 09.12.12 23:02:

Píšete, že jedna strana svatbu odložit chce a druhá ne... strany berete včetně nastávajících manželů? Nebo ti jsou oba pro?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krkovicka*
Datum: 09.12.12 23:10
Oba snoubenci jsou pro,jenže šlo o svědka nevěsty a sama nevěsta je z toho pochopitelně zdrcená.Váhá ale odložit jí nechce a taky nechce ublížit pozůstalým.Sama truchli,šlo o její sestru.Dle slov to není vhodné a půlka nevestiny rodiny zase že život jde dál,ať se nic neruší.
Od: pb®
Datum: 09.12.12 22:03

Znám případ, kdy umřel otec nevěsty pár týdnů před svatbou. Svatba se nerušila, protože nevěsta byla těhotná a její otec by jí tam chyběl pořád, i kdyby se svatba odložila třeba o 10let. Navíc k čemu je okatě truchlit a držet smutek, když člověk stejně musí žít dál. Svůj smutek si každý neseme v sobě a není povinnost dávat ho okázale najevo, aby lidi neřekli.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: krkovicka*
Datum: 09.12.12 22:45
Děkuji.Tohle musí být těžký.Jedna strana rodiny se přiklání k tomu že to není teď vhodné,navíc smutné Vánoce a druhá strana a strana ženicha svatbu odložit nechce.Píšu že nikdo nechce nikomu ublížit a to je taky někdy těžký.Smrt byla tragická a u mladého člověka,takže s ničím takovým nikdo nepočítal.
Datum: 10.12.12 09:26
avatar

Příbuzný před lety vdával dceru, byli jsme také mezi pozvanými hosty. Koláče roznesené, oznámení natištěné, když do toho náhle umřela jeho maminka. Měl ji moc rád, ale už to byla stará paní. Bylo kolem hodně dohadů, zda odložit či nikoliv. Těhotenství nehrozilo.

Nakonec se svatba konala, bylo to 14 dní po pohřbu. Byla se vším všudy taková veselá, jako každá jiná svatba, jen otec nevěsty seděl smutně v koutě, netancoval, vzpomínal na maminku. Občas si kradmo otřel oči.

Souhlasili jsme s tím, že svatbu neodkládali. Nikdo jw nepomlouval, aspoň, pokud vím.

Ve Vašem případě ale šlo o člověka mladého, tragicky zesnulého, který měl navíc být svědkem. Myslím si, že svatební nálada by byla na bodu mrazu a nejméně o půl roku bych to odložila. Já vím, mrtvého to stejně neoživí, ale už to nebude všechno tolik čerstvé. Tak pokud není nevěsta v očekávání, a tudíž to nespěchá, takový krásný červen by byl pro svatbu také jako stvořený. To je jen můj názor. Jaga.

doplněno 10.12.12 09:29:

Až teď jsem si všimla, že se jednalo o mladou sestru nevěsty. To je opravdu to nejbližší příbuzenské spojení a v takovém případě bych svatbu odložila zcela určitě. Nebude z ní mít nic nevěsta, její rodiče, ani ostatní blízcí příbuzní.

doplněno 10.12.12 09:31:

Strana ženicha se nechová právě solidárně. Kdyby se bylo totéž stalo v jejich rodině, hodnotili by to asi také úplně jinak, než když to je "jenom u těch druhých".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: krkovicka*
Datum: 10.12.12 09:37
Nevím jak to dopadne.Nikdo se nechce dnes k tomu moc vyjadřovat.Svatba měla proběhnout v zahraničí takže ani se jí nemuzu zúčastnit jen nejbližší zastupitelé z rodiny.Nikomu se tam opravdu nechce.Jen se dokola dohadujeme co je vhodné.Ne,těhotenství netlačí-už mají roční holčičku.Chtěla jsem to vědět v globalu jestli je to vhodné.Kdyby svatba byla za takových okolností kdyz by sice smrt nastala pak by se i konala ale přikláním se k tomu že za okolností které jsem zde popsala je na nějaké veselí až moc brzo.
doplněno 10.12.12 09:45: Řeknu to takhle-v jednom týdnu první dceru pohřbí a druhou dceru provdají...Je to správné nebo ne?
Svatba má být velkolepá.Helikoptéra,ostrov,hrad a vše ostatní okolo...
Datum: 10.12.12 09:53
avatar

V tom případě bych, pokud se hlavní osoby shodnou, svatbu udělala ale velice tichou, komorní. Helikoptéru nechat v hangáru, zapomenout na ty ostatní velkolepé akce. To se v tomto případě opravdu nehodí.

Pokud by si tyto atrakce chtěli zachovat, pak skutečně odložit veselku. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.12.12 11:22
avatar

Souhlas, tak takova show se po pohrbu opravdu nehodi

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 10:47
avatar

krkovičko "vhodné, nevhodné" udělejte co cítíte, v každé rodině je to jinak, u nás se smrt bere jako něco co prostě příjde ať se to zrovna hodí nebo ne, naše rodina nepotřebuje okázale zdobit hroby a být na hřbitově každou neděli. Své mrtvé si nosíme v srdci, otec zemřel v 60ti letech a je to už téměř 20 let i dnes často řekneme jo kdyby tu byl táta vzal by harmoniku, to by bylo veselo a pak na sebe se sestrama kouknem a spustíme tu co měl rád, maminka obyčejně dodá, no jistě zase by se ožral. Je to moc smutné když zemře mladý člověk a nikdy ho nevymažete ze svých vzpomínek. Když se svatba o rok odloží, myslím, že rodiče nevěsty na ni stejně budou myšlenkama se svou druhou dcerou. Je to měsíc co se vdávala kamarádka dcery, její otec šel na obřad rovnou z nemocnice, obřad, trocha veselí a zase zpět špitál a ve 23 hodin telefon, že zemřel, nebyl starý měl pouze 49let a rakovinu. Na druhou stranu píšete, že spolu žijí a mají roční dítě, nerozumím tomu proč tak okázalá svatba, jako by chtěli světu ukázat, že na to mají. Tak kdyby mi tragicky zemřela sestra a já měla mít svatbu, měla bych ji ale vynechala bych ty zbytečnosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: askmenow*
Datum: 10.12.12 22:41

Tak potom, co jsem se dozvěděla detaily, jsem také pro odložení svatby.

Dokud jsem to brala jen jako někoho z rodiny )třeba vzdálenější) a svědka v jedné osobě, uvažovala jsme o tom tak, jak jsem psala. Ale takhle myslím, že by to byl velký nápor na psychiku nejen nevěsty, ale hlavně rodičů nevěsty a zesnulé ženy.

Je to skutečně hrozná situace, je mi to líto :(

Nejsem pro variantu svatbu uspořádat, ale komorní. Myslím, že to je řešení, které se může zdát dobré, ale ve výsledku nikoho skutečně nepotěší. Pár má vysněnou velkou svatbu - tím pádem myslím, že by ji meli mít. I za cenu, že později. A i na malé svatbě na všechny dolehne smutek. navíc všechny budoucí vzpomínky na svatbu budou mít pachuť toho, že ta svatba byla smutná kvůli nedávné tragédii a ještě navíc nebyla ani taková, jakou si nastávající manželé přáli... No není to dvojitá škoda?

Tím, co řeknu teď rozhodně nechci nikoho urazit, ale myslím, že pokud někdo má peníze na tak velkolepou svatbu, jako popisujete, může si dovolit, i když je to nepříjemné, i penále za zrušení všeho možného, a domluvit to znovu na jindy... (Navíc myslím, že slušné podniky by vyšly možná více vstříc, kdyby byly obeznámeny se situací... je ovšem otázka, zda má rodina na blízku někoho schopného takového jednání, pro členy by to samozřejmě bylo asi moc bolestivé.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: krkovicka*
Datum: 10.12.12 22:57
Děkuju za názor.Musím podotknout že ženich je Ir takže oni jsou až moc rodinní a všechno chtějí oslavovat,vůbec jejich kultura je jiná než ta naše.Jim samotným smrt v rodině před veselkou nic neříká.Skoro bych to přirovnala k tomu co napsal Axus vzali by to z fleku jedním vrzem.
Od: askmenow*
Datum: 11.12.12 00:14

No, pokud je to Ir, který si bere Češku, měl by mít pochopení zase pro naše vnímání situace. A i kdyby ne pro "naše", tak pro její. Na názoru jeho nastávající by mu mělo záležet především... Přesvědčovat ženu, která ztratila sestru, aby dělala něco, na co se necítí, ať je to vaření bramboračky, nebo svatba, není ani hezké, ani citlivé a ani rozumné...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 10.12.12 09:37
avatar

jen otec nevěsty seděl smutně v koutě, netancoval, vzpomínal na maminku. Občas si kradmo otřel oči. Tak to ma asi kazdy, ze by na te svatbe vzpominal ze mu tam nekdo chybi, nekdo kdo odesel pred chvili. Ale nadruhou stranu, maji trpet obe rodiny, kvuli par lidem, kteri na zemreleho porad mysli?
No tezka uvaha.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 09:39
avatar

Je to velice smutne, ale jak se tu pise, zivot jde dal. Jestli je se s tim schopna vyrovnat nevesta a jeji rodice, tak by jsem to neodkladal. Alespon ty vanoce nebudou tak smutne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 10.12.12 10:07
avatar

Nic neodkladat, spojit pohreb a svatbu dohromady.

Usetri se vsem cas i finance. Nez se jednou sjizdet kvuli pohrbu a podruhe kvuli svatbe...

Nejprve bohosluzba za zemreleho, sup s nim do hrobu a hura zpatky do kostela.

V hospode se pak oslavi pri jednom svatba, i zivot zemreleho.

Vsechno vyrizeno behem jedne soboty.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 10.12.12 12:46

Dobrý den.

Jen dodám. Kdyby mi zemřela sestra, nedokázala bych se vdát a slavit veselku. Nejméně půl roku. Ale je to jen můj názor, prostě si takovou svatbu nedokážu představit. Nikoho ale neodsuzuji, pokud by se svatba konala.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.12.12 23:43

ron-souhlasim.Je pochopitelne,ze se neveste do svatby nechce.Melo by se to respektovat,zalezi jak se ona rozhodne.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.