Nejste přihlášen/a.
Ty okovy na nohou vám opravdu nezávidím. Jaký máte vy otroku datový tarif?
Je to za prvé o volbě a za druhé taky o tom, jestli se člověk narodí se stříbrnou lžičkou v puse a zlatou v p*deli. Tam si člověk nevybere. Tak to bylo, co je lidstvo lidstvem. A funguje to i v přírodě. Prostě silnější pes prcá.
Podnikatel má možnost neomezeného zisku. - já bych vás opravil: Všichni máme možnost neomezeného zisku.
Jenomže svět je rozdělen na ty, co jsou vagony (zaměstnanci, většina) a lokomotiva (podnikatelné, menšina). Opačně to z principu nikdy nebude. Navíc český národ je vychován tak, aby minimalizoval riziko - téměř nikdo nechce riskovat. Vůbec. Proto jsou u nás mj. výrobní fabriky daleko víc než obchodní společnosti. Není divu. Češi nesnáší kritiku. Nabízí se jediné 2 možnosti:
a) podnikat sám - tam poznáte že to vůbec není jednoduché, nicméně možné to je.
b) být zaměstnán - zde pak jedině vybrat to co vám vyhovuje a srovnat se s tím že většinu peněz co vyděláte dostane váš zaměstnavatel
Vycinkali jste si to klíči (nebo vaši předkové), tak to máte.
Závěr: jediné co ovlivňuje váš život a vaše uplatnění, je původ a štěstí. Rodiče dělníci budou mít s největší pravděpodobností děti dělníky. Lékaři budou mít lékaře, nebo jinak VŠ vzdělané. Majetní budou mít majetné, chudí chudé. Pracovití pracovité, nefachčenka lenochy. Tak to JE. Spravedlnost neexistuje.
Může být. Většina z nich však budou stejně malí živnostníci, nikoliv podnikatelé jako "velkopodnikatelé". Tj. lidé, kteří jsou na tom stejně jako zaměstnanci (mnohdy hůř) a i pracují jako zaměstnanci (viz švarcsystém - ten je u nás velmi oblíbený). Ale to je zase jiné téma - například proč zaměstnanec vydělávající 80k dostane ve skutečnosti 60k (o celou 1/4 míň)..
Samozřejmě můžete začít podnikat. Ovšem ono to není tak jednoduché. Nicméně ani jako zaměstnanec nemusíte být za otroka. Pochopitelně, pokud jste na pozici ,,operátor výroby´´ (dříve zvaný pomocný dělník) který je zaškolen na utahování tří šroubů na výrobním pásu, tak jste lehce nahraditelný, tudíž takový, kterého není třeba ,, přeplácet´´ Ovšem pokud umíte řemeslo, nebo máte jiné dovednosti bez nichž se firma neobejde, je situace o dost jiná. On totiž podnikatel ve většině firem prosperuje jen tehdy, pokuid má ve stavu schopné zaměstnance. Bez nich to nefunguje. A to je právě fenomén dnešní doby. V divokých devadesátkách byl oblíbený výrok kapitalisty vůči zaměstnanci : Jen si běž, za branou jich čeká ná tvé místo několik... Ale doba jde dál, školství podlehlo několika reformám, takže dnes, kdy z nich vylézají absolventi většinou s nulovou použitelností , je podnikatel často v situaci, že shání odborné zaměstnance velmi těžko a je ochoten takovým lidem slušně zaplatit. Ovšem klíčové slovo je odbornost - tedy že umíte něco, díky čemu firma prosperuje, Pak nebudete v pozici otroka, ale v takové pozici, že si s klidem řeknete o zvýšení platu a šéf to akceptuje.
Já jsem zaměstnanec a jako otrok se rozhodně necítím, pokud by se mi v práci nelíbilo nikdo mě tam nedrží a můžu kdykoliv skončit a jít jinam. Oproti majiteli firmy mám minimální odpovědnost, vůbec mu nezávidím příjmy, které on z podnikání má. A ani mi do toho nic není. Já prodávám svou práci a pokud bych měl pocit, že za ni dostávám neadekvátně zaplaceno, nic mi nebrání jít jinam. Vůbec tyto řeči o otroctví nechápu, on vás tam někdo někde drží násilím? Tak nebuďte otrokem, více pracujte, něco nového se naučte ať máte na trhu práce větší cenu. Mám z těchto názorů obavy protože to může vést k tomu co tu už jednou bylo - všichni budeme mít stejně a pořádně nebude dělat nikdo. Uvědomte si, že celá společnost se máme dobře díky těm šikovnějším, pracovitějším a ochotnějším riskovat. A zdravotní problémy způsobené opotřebením z práce máme všichni - podnikatelé i zaměstnanci.
"Bohatství z podnikání je získáváno v mnoha případech z otroctví zaměstnanců."
Tak to není. Podnikání není jen o tom, jak nakládáte se zaměstnanci, je to mnohem složitější.
Nastudujte si například Baťu a jeho vztah k zaměstnancům. Je ale pravda, že ne všichni to mají/měli jako Baťa.
Proto, aby se nejednalo o otrokářství a vykořisťování existují zákony, které určují např. min. mzdu, prac. doby, dovolenou atp.
Kdyby nebyly podnikatelé, mnoho lidí by nemělo práci. Měl by to být tedy oboustranně výhodný vztah.
Pokud se tomu chcete nějak bránit, začněte pracovat jako OSVČ, budete svým pánem a zároveň nebudete muset někoho "vykořisťovat".
Dnes je na trhu příznivé klima pro zaměstnance, kterých je nedostatek. Tak dál hledejte, ale vězte, že pokud stále nebudete nacházet nic podle vašich představ, chyba neni v zaměstnavateli.
Dobrý den, také přispěji svým pohledem na věc.
1.) Většinou platí pořekadlo, čím větší dřina tím nižší plat. Ano, tak to někdy bývá, viz osobní zkušenost - "děvečka pro všechno", aby se ušetřilo na dalších 2 zaměstnancích. Dlouhé trvání to nemělo.
2.) Podnikatel má možnost neomezeného zisku. Není to pravda, vše má svůj strop, ale z pohledu "montéra" se základním mzdou to tak je.
3.) Pokud je schopný, dokáže si vydělat mnohem více.
Každý nemá vlohy na podnikání a těm nezbude nic jiného než se nechat zaměstnat.
Ano to je pravda, ale pokud je někdo příliš chytrý a vnímavý, tak je to velice vážná překážka pro podnikání. "Blbec", který nic neumí, ale umí vše okecat a úkolovat ostatní, tak může být podnikatel, jak prase. Na ředitele či manažera není potřeba ano žádná škola, stačí ZŠ, když se to umí.
4.) Zaměstnavatelé nás však "vykořisťují" aspoň všude kde jsem zatím byl (okolo 10 pracovních míst) jsem to pociťoval.
Chtějí po zaměstnancích co nejvyšší výkon, to že se člověk v průběhu života totálně může zdevastovat a poškodit si zdraví, na to se moc nehledí, důležitý je výkon.
Toto je jen obecná pravda. Často se jede na výkon, protože se dnes jede na "kvantitu" a ne na kvalitu. Pokud navíc nějak "vyčníváte", můžete mít tento pocit a to opakovaně. Kamarád dělal ve firmě, kde co půj roku jezdilo pohřební auto. Firma jako reakci namontovala na haly "externí defibrilátory". Ne, toto není fikce či výmysl, toto je jedna automotive firma v ČR.
5.) Aby spousta lidí mohli z něčeho žít, nic jiného jim nezbývá.
Bohatství z podnikání je získáváno v mnoha případech z otroctví zaměstnanců.
Jaký máte na to pohled vy? Jde se nějak bránit?
Ano, toto je pravda - často v kombinaci volba špatné práce a nedostatečné kvalifikace (pracovník dnešní doby se nedá vyučit v žádné škole - je to o samostudiu). Bránit se dá sebevzděláním, kurzy nebo založením tzv. odborů, tak kde to má význam - pak lze s vedením lépe jednat. Pozor, nutno se domluvit jako kolektiv - znám případ kdy "zakladatele" raději ihned propustili.
Právě kvůli lidem, co dělají otrockou práci za pár šupů, jsou fabrické pozice placené málo. Protože vždy se najde trouba, který to za ty peníze dělat bude. Kdyby to nikdo nedělal, peníze musí zvýšit. Jednoduchá matematika kapitalismu, akorát lidé jsou pořád nastaveni socialisticky. Smůla
Niekedy ani odbornosť nezaručí dobré ohodnotenie. Príklad kamaráta zvárača. Pozícia žiadaná. Dáme vám o 2 € viac na hodinu za odborný certifikát ako majú ostatný. Keď im predložil 12 platných certifikátov na zváranie rôznými metodami,tak mu povedali,aby na to zabudol,že mu pridajú 24 €. Že si vyberú jeden dva,aby mal na ich obnovu po dvoch rokoch.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.