Nejste přihlášen/a.
ahoj, prosím o radu-Zaměstnavatel chce rozvázat pracovní poměr dohodou se zaměstnanci, z důvodu nadbytečnosti, má tento zaměstnanec právo na odstupném? a v jaké výši?
Děkuji
Čerpáno zde: business.center.cz/...
Odstupné
§ 60a
(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, náleží při skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku. V kolektivní smlouvě, popřípadě ve vnitřním předpisu lze odstupné podle předchozí věty zvýšit o další násobky průměrného výdělku, popřípadě stanovit další podmínky, za nichž zaměstnanci přísluší zvýšené odstupné. To se vztahuje i na zaměstnavatele, kteří neprovozují podnikatelskou činnost.
(2) V kolektivní smlouvě lze sjednat, popřípadě ve vnitřním předpisu stanovit, že zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 46 odst. 1 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, náleží při skončení pracovního poměru odstupné za podmínek a ve výši násobku průměrného výdělku stanovených kolektivní smlouvou nebo vnitřním předpisem.
(3) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek 32).
(4) Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
§ 60b
(1) Pokud zaměstnanec po skončení pracovního poměru nastoupí opět do zaměstnání u dosavadního zaměstnavatele před uplynutím doby určené podle počtu násobků průměrných výdělků, z nichž byla odvozena výše odstupného podle § 60a odst. 1 a 2, je povinen tomuto zaměstnavateli vrátit odstupné nebo jeho poměrnou část.
(2) Poměrná část odstupného se stanoví podle počtu kalendářních dní od nového nástupu do zaměstnání do uplynutí doby podle odstavce 1.
§ 60c
Odstupné nenáleží zaměstnanci
a) u něhož při organizačních změnách dochází k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů na jiného zaměstnavatele,
b) který koná u zaměstnavatele práci ve vedlejším pracovním poměru.
Pokud má z-nec smlouvu na neurčito a bude propuštěn z důvodu nadbytečnosti,má nárok na odstupné ve výši 3 měsíční mzdy (vypočítává se z předchozího ukončeného čtvrtletí).
Pro jistotu bych doporučila ohlídat si ,aby bylo v dohodě uvedeno slovo nadbytečnost $52 a ještě lépe zmínka o odstupném kdy a jak bude vyplaceno,jinak nepodepisovat,ptžpotom pozdě bycha honit,že. Lenka
Dobrý den, pozor - u rozvázání pracovního poměru dohodou, tam bych se obávala toho, že na odstupné nárok nevznikne, nebude-li přímo v té písemné dohodě uveden. V případě nadbytečnosti a následné výpovědi z tohoto důvodu, by se možná o nějakém odstupném mohlo uvažovat. Takže - nepřistupovat na dohodu, trvat spíše na výpovědi. A u té výpovědi si pohlídat důvod výpovědi.
I u ukončení pracovního poměru dohodou podle § 49 ZP (což je způsob ukončení) je nárok na odstupné, pokud důvodem ukončení je nadbytečnost a další důvody uvedené v § 52 zákoníku práce.
Zákoník práce, § 67
(1)
Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v§ 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, a zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle § 56, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku. Byl-li se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr, protože nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutím příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz nebo pro onemocnění nemocí z povolání, a zaměstnavatel se zcela zprostí své odpovědnosti podle § 367odst. 1, odstupné podle věty druhé zaměstnanci nepřísluší.
(2)
Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle tohoto zákona.
(3)
Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.
Nejprve si musíte vyjasnit zadání. Jedná se o rozvázání pracovního poměru dohodou nebo o výpověď z důvodu nadbytečnosti. Jedná se o naprosto různé dva druhy ukončení smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Při dohodě nemusí být odstupné žádné a nebo ve výši jakou si mezi sebou sjednají v dohodě (což může být i mnohonásobně více než ze zákona). Při výpovědi se postupuje dle platných zákonů včetně kolektivních smluv (jsou-li sjednány).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.