Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je povinnost podat daňové přiznání?

Od: spolehliva odpovědí: 6 změna:

Dobrý den, bude povinnost podávat daňové přiznání, když někdo pracoval na jednu DPP, měl podepsanou slevu na poplatníka, vydělal za rok 2024 47564 Kč a platí zdravotní jako OBZP? Vím že víc příjmů za rok 2024 nebude na DPP.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

25.08.24 12:57
hodnocení

0x

Ne.

spolehliva
hodnocení

Děkuji za odpověď. A mění se situace, když tento člověk přejde v průběhu roku 2024 na ŽL a podnikat začne v měsíci až když nebude vydělávat na DPP, tedy ten měsíc kdy začne vydělávat na ŽL je DPP dávno ukončená, už žádná DPP není k ŽL a žádný příjem z ní nebyl a jako podnikatel bude povinně odvádět daňové přiznání kde uvede přijmy a výdaje, musí v daňovém přiznání uvést tyto příjmy z DPP do 50 000 Kč za rok 2024 kdy měl podepsanou slevu na poplatníka?

spolehliva
hodnocení

A ještě mění se nějak situace, když by daný člověk už při ŽL měl podepsanou DPP ale neměl by s takovým zaměstnavatelem podepsanou slevu na poplatníka, jelikož podnikání je na hlavní činnost a vydělá si nějakou částku řekněme za rok 2024 250 Kč na DPP, tudíž je mu stržena srážková daň ještě z tak malého výdělku?

spolehliva
hodnocení

Samozřejmě v tuto chvíli ještě DPP podepsána není a daný člověk pouze podniká. Ale do konce roku je dlouhá doba. Tak kdyby u jiné firmy než u té kde vydělal 47564 Kč ještě než založil ŽL podepsal jedinou DPP a vydělal si tam 335 Kč a z této částky by mu byla ještě stržena srážková daň, tak jak by to situaci měnilo ohledně zahrnutí tohoto výdělku do daňového přiznání?

Podepsání prohlášení má smysl u pracovníka, který má příjmy jen ze závislé činnosti. U všeho ostatního je jednodušší a přehlednější podat přiznání. Před zahájením samostatné činnosti je dobré samostatně se seznámit se základními zákony v originále.

 

hodnocení

0x
Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok. Není podstatné, zda se OSVČ (podnikání) a DPP překrývala, nebo ne.
Tedy - pokud budete podávat DP z důvodu podnikání, tak:
Příjmy z DPP zdaněné srážkovou daní do DP uvádět nemusíte, ale můžete - dokonce se to může vyplatit z důvodu uplatnění celé roční slevy na poplatníka v případě nízkých příjmů.
Příjmy z DPP, u kterých byla při zdanění uplatněna sleva na poplatníka, do DP uvádíte.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]