Půjčení penez na smlouvu

Od: Datum: 08.01.13 00:18 odpovědí: 5 změna: 09.01.13 12:19

Dobrý den, potřeboval bych poradit s tou situací na koho se obrátit.
Jedné kamarádce jsem pučil před rokem a pár měsíci částku 10 000kč. Z toho mi bylo vráceno 5000kč a 5000kč mi ještě nevrátila.
Peníze jsem jí pujčil a vypsal/podepsal smlouvu o půjčce. Je tam její jméno, adresa, rok narození, částka, datum splatnosti bylo minulej prosinec a podpisy.
Na koho se mam obrátit abych dostal peníze nazpět? Její chování=slibuje, neozývá se. Pokaždé jí musim psát kdy a co jak.
Obrátit se na exekutora nebo na ní podat (ted nevim jak se to jmenuje) u soudu myslim? Vydat na ní (taky nevim jak se to jmenuje ted) příkaz k zaplacení? Nebo jsou jiné volby ještě? O zaplacení tich 5000kč nemam žádne doklad/důkaz. Takže popř. kdybych šel za exekutorem/soudcem a mam jim říct, že mi splatila tich 5000kč ikdyž to nemam jak dokázat?
Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: skvela
Datum: 08.01.13 00:21

Ještě bych chtěl dodat, že adresa vyplněná na smlouvě je předešlá kde bydlela, protože se přestěhovala.

Od: pacourek*
Datum: 08.01.13 01:25

Podat žalobu u soudu ale na celou částku (to že zaplatila bude muset dokazat ona).Pokud soud rozhodne ve váš prospěch vydá Platební rozkaz.Po nezaplacení to mužete předat exekutorovy

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.13 01:44
avatar

Ať Vám kamarádka podepíše uznání dluhu, v němž bude určeno, jakým způsobem a do kdy má být dluh splacen, a rovnou aktualizujte částku i adresu.

U uznání dluhu je promlčecí lhůta 10 let, u půjčky se smlouvou jenom 3 roky.

Nabídnete-li kamarádce pár měsíců (třeba čtvrt roku) navíc, mohla by Vám uznání dluhu podepsat.

Po uplynutí lhůty ji písemně vyzvěte k okamžitému doplacení, nedoplatí-li, žalujte. (Žalovala bych samozřejmě jenom dlužnou částku.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.01.13 08:22
avatar

Dobrý den. Na exekutora se neobracejte, ten Vám v této fázi ještě nepomůže. Nejdříve byste musel podat žalobu na vydání platebního rozkazu. Ten potom musí nabýt právní moc a teprve poté se můžete svého práva dovolávat přes exekutora. Žalujte na částku, kterou dlužník opravdu neuhradil tj. 5.000,- Kč. Dokazovat to nebudete muset, protože předpokládám, že toto nebude sporné (protože dlužník určitě nebude tvrdit, že Vám nezaplatil nic a Vy byste nechtěl jen polovinu, kdyby Vám doposud dlužil částku celou). Než se obrátíte na soud, pošlete písemnou výzvu před podáním žaloby dlužníkovi. Se zněním, že ho vyzýváte k zaplacení zbylé částky 5.000,- Kč do tehdy a tehdy, tam a tam. V případě, že dlužnou částku neuhradí ani po této poslední výzvě, budete se nucen domáhat svého práva soudní cestou, čímž mu zbytečně navýšíte jeho výdaje. Lhůtu, že si znamenáte a že věříte, že celou věc zváží a dořešíte jí smírnou, mimosoudní cestou. Pošlete s doručenkou, kopii si pečlivě schovejte. Pokud dlužník nezaplatí, obraťte se buď na advokáta a předejte mu všechny písemné dokumenty k věci, nebo si žalobní návrh na zaplacení dlužné částky napište sám a k soudu pošlete, kromě smlouvy i Vaši výzvu. Aby bylo vidět, že jste dlužníka upozornil a jednal s ním před podáním žal. návrhu.

doplněno 08.01.13 08:35:

PS: To, že dlužník změnil adresu pobytu neznamená, že by svůj závazek nemusel splnit. Není to žádná překážka proto, abyste se nedovolával svého práva. Uvedete jeho současnou doručovací adresu, pokud jí znáte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: skvela
Datum: 09.01.13 12:19

Děkuji za rady :)
Nějak to vymyslim a snad už konečně po roce a něco vyřešim. Ještě jednou děkuju.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.