DPP při HPP

Od: Datum: 09.12.12 09:53 odpovědí: 6 změna: 09.12.12 21:11

Dobrý den.Jsem zaměstnán u firmy .Když si budu chtít přividělávat na DPP ve stejném oboru musím mít písemný souhlas zaměstnavatele?Uvádí se,že maximální výdělek musí být do 10000 a nevím jestli je tato částka před nebo až po zdanění. Díky za odpověd.

doplněno 24.12.12 22:09:

Ještě bych měl dotaz.Když budu pracovat stejný měsíc pro více zaměstnavatelů na DPP tak se výdělky sčítají?(jak se zdaní)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 09.12.12 09:56

Nemusíš, proč by měl :D zaměstnavatel o tom nic vědět nemusí DPP se nedaní do těch 10 000,- potom už ano..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: brunclik*
Datum: 09.12.12 10:12

Pokud to nemáš ve smlouvě, souhlas mít nemusíš. Ale zaměstnavateli by to mohlo vadit. Lépe je se zeptat, vyhneš se případným problémům, když na to přijde.

Daň se platí vždycky, do 10000 se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Myslím, že u všech případů, kdy se operuje s nějakou částkou se jedná o hrubou mzdu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ron*
Datum: 09.12.12 12:46

Dobrý den.

Souhlas zaměstnavatele si určitě zajistěte. Částka 10.000 je hrubá mzda. Daň budete platit 15%, základní odpočet už si uplatnit nemůžete, uplatňujete si jej už u hlavního pracovního poměru. Sociální a zdravotní pojištění budete odvádět až v případě výdělku nad 10.000 hrubého. Budete-li mít hrubý výdělek vyšší než 5.000 měsíčně, odvedená daň bude daň zálohová. Můžete si tedy i tento příjem a odvedenou daň zahrnout do ročního zúčtování daně u zaměstnavatele. O roční zúčtování daně si požádejte do 15.2. následujícího roku. Ještě přípomínám, že na dohodu o provedení práce můžete odpracovat maximálně 300 hod za rok.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.12.12 13:10
avatar

Dobrý den. Pokud by nový zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako stávající zaměstnavatel, musel byste si před uzavřením další pracovní smlouvy (či dohody) písemný souhlas stávajícího zaměstnavatele, vyžádat. Ten Vám souhlas dát ovšem nemusí.

doplněno 09.12.12 13:22:

Pro úplnost dodávám - Zákoník práce § 304:

(1)Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.

doplněno 09.12.12 18:02:

Theofil - ano, to je v odst. 3.:

3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 09.12.12 17:56
kapka odpověděla správně. teď nemám před sebou platnou verzi zákona, ale myslím, že i po novele tam zůstalo pár výjimek, kdy není souhlas potřeba. bylo to mimo jiné umělecká tvorba, učení a přednášky a ještě něco takového.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.12.12 21:11
avatar

Při práci na základě DPP nejde o výdělek, nýbrž o odměnu. Výše odměny u DPP není nijak limitována.

Údaj o 10.000 Kč měsíčně se vztahuje k povinnosti odvést z odměny zdravotní a sociální pojištění. Bude-li Vaše odměna do 10.000 Kč, odvede zaměstnavatel pouze daň. Překročí-li odměna uvedenou částku, odvede navíc i zdravotní a sociální pojištění.

POZOR! Na základě DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce (což odpovídá necelým 2 měsícům). Kdyby mělo jít o vyšší počet hodin, byla by vhodnější dohoda o pracovní činnosti (DPČ, v průměru max. 20 hodin týdně) nebo pracovní smlouva (na dobu určitou či neurčitou, pravděpodobně se sníženým úvazkem).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.