V rámci pružné pracovní doby obvykle bývá stanovená tzv. pevná či povinná část, kdy v práci být musíte a pak volná (obvykle začátek a konec), kdy je to dobrovolné. Na zaměstnavateli potom záleží, jestli musíte mít odpracovanou dobu za den, týden nebo měsíc.
Například můžete mít pevnou část od 8:00 do 13:00 a volnou od 6:00 do 8:00 a potom od 13:00 do 18:00. S tímto nastavením nemusí zaměstanvatel řešit práci v noci. Vy jako zaměstnanec pak musíte splnit přítomnost v rámci pevné části a počet odpracovaných hodin za stanovenou dobu.
V podstatě musíš denně odpracovat stanovenej počet hodin a je na zaměstnavateli jestli budeš ten den delat např od 6 do 14 nebo od 8 do 16 blog.verdikto.com/...
Doplním, většinou je stanovená doba do kdy musíte přijít do práce a kdy nejdříve můžete odejít. Jak si svoji pracovní dobu v rámci těchto mantinelů posunete už je na vás. Já třeba musím přijít do práce do 9h a odejít nejdříve v 14h. Odpracovat musím 8h.
U nás je povinná doba 8:30-13:30. Nástup je nejdřív v 6:00 , konec maximálně v 18:00. Řeší se stanovená doba za měsic, který se musí odpracovat. Takže pracovní dny x 7,5.
V překladu do lidské řeči to velmi často znamená, že firma s tebou bude vydrbávat a házet a měnit ti směny dle libosti. Včera tě poslali domů v půlce šichty. Dnes nejdeš domů ve tři, ale jak ses právě dozvěděl - potáhneš to do pěti. Jo a říkal ti už šéf, že dvě hoďky odpracuješ v sobotu? A často to taky znamená - pracuju od nevidím do nevidím... doplněno 02.05.24 12:12: Jinak ve slušné firmě to znamená, že není pevně stanovená doba od - do, ale dochází k změnám dle potřeby při dodržení hodinového fondu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.