Nejste přihlášen/a.
Pěkný den všem
Jak se nazývá vlastnost, kdy řeknete například: "Když si jdu sednout, většinou si dám čaj." - a druhý vám chybně odpoví: "Já do hospody nechodím. Ti opilci tam, navíc tam bývá zima."...a realita: "Když si jdu sednout, většinou si dám čaj." - myšleno sednout si do zasedací místnosti na poradu ve firmě kde pracuji - tj. ten co toto pronesl nechodí ani do kaváren, ani do restaurací.
Druhý se však neptá na další podrobnosti prvního ale hned chybně odpovídá - viz výše.
Původně mě napadla domýšlivost - jenže ne, neboť synonymy tohoto slova jsou arogance, ješitnost, namyšlenost apod.
Je takový termín, který by tuto "domýšlivost" pojmenovával?
Přátelé, chtěl bych vám všem moc poděkovat za vaše příspěvky. Sice jsme se nedopídili onoho jednoslovného pojmenování, což jsem nečekal, myslel jsem si že takový termín běžně existuje, avšak zjistili jsme dost o psychologii a záměrech těchto lidí. Což jsem nečekal, přiznám se, už vůbec. Pěkný večer vám všem
Jak říkají ostatní, pokud je vaše sdělení bez jasného kontextu, a ono je, lidský mozek si ho podle svých předchozích zkušenosti doplní - to je mimochodem naprosto normální mozková funkce. Pokud jsou vstupní informace chybné/nepřesné/nejednoznačné bude logicky i závěr z nich vyvozený nepřesný/chybný.
Ten druhý ovšem nemůže vědět, že myslíte "sednout si do zasedací místnosti".
Musíte se vyjadřovat přesně - možná, že jde o chybu na vaší straně.
"Když si jdu sednout, většinou si dám čaj." je naprosto jasné a konkrétní sdělení o tom, jaké preferuji nápoje. Třeba jako odpověď na otázku: "Piješ spíš kafe, nebo čaj?" Nepotřebuji to dál rozvádět a sdělil jsem přesně to, co jsem chtěl. Nechci dál nic sdělovat o zasedací místnosti, protože to se samotným sdělením vůbec nesouvisí. Dokonce se ani neptám. Odpovědi od těchto lidí přicházejí samy.
"Když si jdu sednout, většinou si dám čaj."
To rozhodně není sdělení jasné, ale spíš nedostatečné, až matoucí. Když si jdete sednout třeba v tramvaji, také si většinou dáte čaj? Když si sednout nejdete a radši postojíte, tak si dáváte kafe?
Magdon: Píšete nesmysly. Já v tramvaji nikdy nesedím, protože se mi při sezení v ní dělá zle a tak vždycky při jízdě stojím.
to jen příklad abyste věděl jak to funguje a že se to dá použít skoro na vše a skoro vždycky
Tedy zde je opět vidět jak se dá s jazykem pracovat a jak můžete snadno kohokoliv nachytat a přesvědčit ho téměř vždy o tom že se neumí správně a konkrétně vyjadřovat - jako si to zde myslí hodně rádců třeba nyní o mě. To mě vede opět k potvrzení, že to dělají asi spíše problematičtí lidé za účelem útoku (tím teď nemyslím nikoho zde - vám všem naopak velmi děkuji za vaše pohledy na věc). Vlastně takto pracují i tzv. manipulátoři. Jen škoda že na to patrně neexistuje ono jednoslovné pojmenování.
To je právě ta osobní asociace. Nebo je to touha to někomu "nandat", podobně jako píše paní Liška5? Protože takhle chytat za slovo můžete vždycky a manévry jsou prakticky neomezené. Zatím bych nejvíce souhlasil s uživatelem Vili, tj. předpokládat, předvídat, ale přidal bych k tomu slovíčko "chybně", tj. "chybně předpokládat" či "chybně předvídat".
U toho druhého je to nějaká potřeba sebeprezentace. Strhne řeč na téma, aby se mohl sám předvést, že něco dělá líp, nebo je v něčem lepší. Shazuje, aby se tím povýšil a získal pozornost a obdiv okolí.
Zajímavé. Zatím se neshodneme jak toto chování nazvat, ale myslíte že by to mohli dělat lidé kteří mají sklony např. k manipulaci, či k šéfování? Mají vysoké sebevědomí? Nebo naopak nízké? Vůbec nevím kam tyto lidi zařadit.
Nemusí to být manipulanti, stačí když jsou impulzivní a neumí se ovládnout. Něco jako ti, co skáčou do řeči. Musí sdělit svůj názor, i když se jich nikdo neptá. Potřebují pozornost. Mají snahu prosadit svou...Stačí je zchladit poznámkou: až budu potřebovat tvůj názor, tak se tě zeptám. Nebo podobně. Slušně, jasně, asertivně.
"Když si jdu sednout, většinou si dám čaj." je naprosto jasné a konkrétní sdělení o tom, jaké preferuji nápoje.
To není pravda. Naprosto jasné a konkrétní sdělení o preferovaném nápoji by znělo "většinou si dávám (k pití) čaj."
To, že si jdete "sednout" , je už nadbytečné rozvíjení tématu.
Bezpochyby. Je to třeba chvilka kdy se člověk rozmýšlí a místo "eeeeeee", řekne "když si jdu sednout,.." protože to automaticky asociuje se sebou. Samotné sdělení "když si jdu sednout" však nijak nenarušuje smysl. Možná dává podnět k domýšlení si. Ale nijak konkrétně, protože člověk při čaji sedí většinou. Takže může sedět v klidu třeba i doma..např. řekne někdo manželce: "jdu si sednout k čaji a knížce do křesla". Někteří si ale hned představí hospodu, protože ta zase souvisí s nimi a hned odpovídají. A chybně to berou tak, že tazatel to má stejné jako oni. Jak ale toto "domýšlení si", nazvat?
smode2 - Když mi někdo řekne: "jdu si sednout", předpokládám, že si sedne na nejbližším místě k sezení vhodném. Že by tím myslel kamsi do hospody, nebo třeba k sousedům, mě rozhodně nenapadne ani náhodou. Samotné sdělení sice nijak nenarušuje smysl, ale samo žádný smysl nemá.
Chybu v komunikaci hledejte u sebe.
Přátelé, dostal jsem se nyní náhodou k dalšímu, velice pěknému příkladu:
Osoba č. 1 řekne: "Ta cibule je skvělá a univerzální. Dávám ji při vaření skoro do všech jídel."
Osoba č. 2 odpoví: "Ale do sladkých dortů ji snad nedáváš, ne?"
Ale vidíte že to tomu odpovídajícímu vůbec nevadí a vlastně my si tykáme..tak oficiálně: těší mě Jurajo, já jsem Smode
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.