Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím Vás o náhled, připomínky a rady - UVAŽUJI:
Jsme před rozvodem, dům v SJM.
Pokud bych svou polovinu chtěla darovat dětem (18,15 let - u té vím, že nutno opatrovnický soud), musím:
1A.Odhad ceny nemovitosti?
1B. Být už rozvedená a mít vypořádáno, nebo se jen označí ideální polovina?
Pro jistotu bych dala věcné břemeno, kdybych se musela vrátit. Zákaz zcizení a zatížení nemovitosti.
Mohu prosím do podmínek stanovit (na ochranu svých dětí):
2A. Že daň z nemovitosti a pojištění nemovitosti by platil ten, kdo dům bude užívat (manžel, jeho nová partnerka a tchyně) - dcera t.č. bydlí u přítele, druhá střídavě u nás obou, obě chtějí studovat.
2B. Napadá Vás prosím ještě něco, čím bych mohla pomoct v tuto chvíli dětem ve smlouvě? Půjde o formalitu, manžel na domě lpí a děti dům prodají nebo budou používat až za hodně dlouho.
2C. Druhou polovinu zřejmě nijak ovlivnit nemůžu (kdyby manžel napsal na přítelkyni a dětem tam zkomplikoval budoucnost), že?
Komentáře ohledně mé osobní situace prosím nepotřebuji, manžel mi nabídl v rámci domu byt, chce bydlet na patra, i jsem plánovala se vrátit, ALE ZATÍM hledám i jiné varianty, nejsem teď psychicky schopná žít s nimi a varianta svobody i za cenu ztráty materiálna mi nepřipadá úplně nejhorší, lidí žijí různě. Dům neprodá a nevyplatí mě, žalobu nepodám.
Děkuji za tipy a nápady.
A čemu tím pomůžete, přepisovat na děti? Proč? Nedělejte to! V dnešní době plné podvodů a lží se nemůžete spolehnout ani na věcné břemeno. Není to tak dávno, co probíhala zpráva, že budou z rodného domu stěhovat seniory přes 80 let. Darovali dům dcerunce, ta naflékala dluhy, dům jde do dražby, břemeno chtěli, ale nedala ho zapsat do katastru. Prožili tam celý život a takhle se jim dcerunka odměnila.
Dobře si to rozmyslete. Myslím, že si zbytečně a dobrovolně chcete zkomplikovat život.
Rozhodně NIC nepřepisovat na děti, také by se mohlo stát, že je o to tatínek či jeho přítelkyně připraví. Na Vašem místě bych nechala rozdělit SJM - píšete že je možné rozdělit na dvě bytové jednotky, takže dům do spoluvlastnictví. Vaši část domu pronajmout (pokud v části vašeho býv. manžela bude bydlet jeho přítelkyně a matka, tak vám nemůže dělat problém s pronájmem. Druhá varianta ať si bývalý vezme na dům hypotéku a vyplatí vás.
Píšete, že dům máte v SJM. Nevlastníte žádnou jeho polovinu, takže ani žádnou jeho polovinu nemůžete nikomu darovat. Před rozvodem můžete darovat (oba, t.j. Vy i manžel) dětem buď celý dům, nebo podíl na něm. Po rozvodu by mělo následovat vypořádání (rozvodem zaniklého) SJM a potom podle jeho výsledku může následovat darování.
Aby Vás děti nevypekly, můžete si nechat zřídit v domě věcné břemeno užívání, v (darovací) smlouvě mohou být i docela přesné podmínky užívání.
@jka Jedinou variantou asi bude využít manželovy nabídky, ať tedy sám zařídí rozdělení domu na dvě bytové jednotky. To může být totiž docela stavebně i legislativně náročné. Ale on asi nechtěl rozdělit takto že?
Pak si tou svou jednotkou nakládejte jak chcete, místo vás v ní může bydlet někdo jiný.
Za stávající situace na děti ani nic darovat nemůžete. Po rozvodu se musíte nejdříve vypořádat majetkově - Tohle je poměrně komplikovaný problem. Jestli s ním chcete vydrbat, tak vím jak na to
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.