Nejste přihlášen/a.
Je nutné rozlišovat mezi ukončenou ZŠ (tj. "mít základní vzdělání) a "ukončenou povinnou školní docházkou" , tj. mít odchozeno 9 let do ZŠ bez ohledu na to, do jaké třídy to dotáhl (propadávání, opakování kvůli nemoci apod.)
K přijetí na SŠ (SŠ = vše od praktického kurzu pro mentálně slabé, přes učiliště, průmyslovky, gymnázia až po konzervatoře a jiné prestižní školy) je jen jediná podmínka (vedle úspěšného průchodu přijímacím řízením): mít splněnou povinnou školní docházku (tedy ne dokončit úspěšně 9 třídu)
Je tedy možné se hlásit klidně na gymnázium, i když někdo vychází se samýma koulema ze sedmičky po dvojím propadnutí na základní škole.
Spousta učebních oborů nemá žádné požadavky na minimální průměr. Jiná učiliště a obory mohou mít požadavek třeba minimálně průměr 3,5 za poslední rok a půl na ZŠ a z chování 1 nebo průměr 3,1 a z chování až 3 - obojí jsou skutečné letošní požadavky jednoho známého pražského učiliště, jak jsem pro někoho letos zjišťoval.
Problém je bodově porazit ostatní zájemce o daný obor na dané škole, takže ve výsledku skončí na oborech nebo praktických školách, která se nenaplní běžnými zájemci.
Po 9 letech na ZŠ, když není v devítce, je možnost požádat i povolení 10. (a dalších) roku na ZŠ pro dokončení 9.třídy. Není na to nárok a záleží na přístupu žáka k učení. Rozhoduje ředitel dané školy. Na ZŠ lze zůstat až do věku 20/26 let.
Blíže: Školský zákon
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.