Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod - dům v SJM

Od: jk odpovědí: 16 změna:
Po 27 letech manželství jsem se odstěhovala (ne kvůli třetí osobě), bydlím v nájmu. Čeká nás rozvod.
Dům ve SJM 2 patra, nahoře bydlí tchyně (na niž byl fixován a já 23 let byla ta třetí, dokázala jsem odejít až teď), on chce zůstat (náctileté dcery též nechtějí rodný dům prodat).
1. V důchodu (za 15 let) nebo v nemoci na nájem mít nebudu.
2. Dům koupen částečně za peníze z domu tchyně, kdy jsme ale dceru už před 24 lety vyplatili, investice mé i mojí rodiny, i jsem vydělávala víc než manžel.
3. Pokud rozumím, mám do 3 let od rozvodu dát nějakou žalobu na vypořádání majetku.
4. Mám mnoho nemocí (cukrovka, tlak), panovačná tchyně je vitální, doktor odkýval, že mě může přežít, tj.nemůžu operovat s variantou čekání.
5. Nechci nutit nikoho dům prodat, ale jinak se vzájemně nedokážeme vyplatit. Ale nechci a ani nemůžu nové paní dát vše, celý dům. Zvlášť po tom, že manžel se konečně od matky odtrhl a hledá novou ženu.
Můj dotaz: Existuje jiná varianta? Zažili jste nějakou smlouvu, kde by bylo nějaké jiné řešení? Manžel navrhoval platit mi z nájmu, až by byli jednou nájemníci místo tchyně, ale i to je směšné nízká cena, časově hodně vzdálené atd.
Omlouvám se za asi hloupý dotaz, ale hledám cesty, zda neexistuje nějaký nápad nebo zkušenost.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

lmgify
hodnocení

10x

> Nechci nutit nikoho dům prodat, ale jinak se vzájemně nedokážeme vyplatit

Dokážete. Buď se dohodnete na tom, kolik kdo % domu vlastní na základě bývalých plateb penězi pocházejícími mimo manželství (dary od příbuzných, dědictví, ...) nebo to za vás rozhodne soud.

Řekněme, že dům má hodnotu 3mil a váš podíl je 55%, tedy 1,65mil. Vy mu ten podíl domu prodáte, on bude vlastnit celý dům, v bance si vezme půjčku/hypotéku 1,65mil, za kterou bude ručit domem, vám převede 1,65mil v hotovosti a dalších 20 let bude mít vůči bance měsíční splátky hypotéky na 45% hodnoty domu.

Sjednejte si tento relativně běžný prodej na jednání v jeho bance, kde si bude brát úvěr a s pomocí realitního makléře. Asi před 2 týdny zde byl podobný dotaz.

Vy si z těch 1,65mil koupíte byt nebo to použijete jako zálohu na hypotéku na jiný dům/byt.

Pokud ex-manželovi věříte, můžete se vy i on vyhnout spoustě drahých poplatků makléři a úroků bance na jeho i vaší novou hypotéku tím, že uzavřete (přes právníka) smlouvu na prodej, kde se zavazuje platit hypotéku vašeho nového bytu/domu maximálně stejně, jako by platil, kdyby měl hypotéku na svůj dům z příkladu výše (jinak se mu vyplatí mít vlastní hypotéku a dát vám hotovost). Ve smlouvě bude, že když platit nebude, můžete prodat jeho dům nebo svůj bývalý podíl nebo jeho poměrnou nesplacenou část. V podstatě vám bude splácet hypotéku nového bytu. Něco takového ostatně navrhoval. Zde to je navíc právně podchycené smlouvou.

Varování: Nejsem právník, realitní makléř ani finanční poradce. Informujte se sama u odborníků na detaily tohoto návrhu řešení.


doplněno 11.03.24 03:06:

> Asi před 2 týdny zde byl podobný dotaz.

Podařilo se mi dohledat. *palec2*

jk
Děkuji, zvážím. Akorát jemu už je 50, takže hypotéky...

@jk 1.650.000 Kč na 15 let máte splátku 12.500 Kč nebo 17.000 Kč při 10 letech při dnešním úroku. To musí bez problému splatit každý.

Přesně jak píše lmgify, manžel ať si dům od vás koupí, přesněji váš podíl, vzhledem k tomu, že tím domem může ručit bance, neměl by být žádný problém získat půjčku. Nějaké splácení po dobu x let je pro vás velmi nevýhodné.

lmgify

> jemu už je 50, takže hypotéky...

a) 15 let do důchodu je dlouhá doba, za kterou lze splatit hodně

b) hypotéka/půjčka je více než zajištěna protihodnotou, takže na tom věřitel (banka) nemůže tratit, ani kdyby chtěl

c) dcery samy mají zájem v domě bydlet a po případném převodu domu na ně (až bude v důchodu, dědictví, ...), budou jistě rády pokračovat ve splátkách, které budou výrazně nižší, než jakákoliv nová hypotéka na nový byt nebo dům nebo nájem

Dnes je běžná praxe hypoteku splácet do 70 roků - tj má na to 20 let

 

 

hodnocení

6x
avatar stir

Do tří let lze vyrovnat SJM od rozvodu při nesporném rozvodu. Trvejte na vyrovnání při rozvodu. Jinak budete platit dvakrát soud, odhadce a všelijaké nesmysly. Též nevynechat movitý majetek, auto, nábytek, příbory prostě vše. Váš advokát vám poradí. Nicméně sporný rozvod je vždy drahá záležitost a bude vás to oba stát hodně peněz, takže je vhodné, aby to váš advokát vysvětlil vašemu manželovi, že jakákoliv dohoda bude pro oba méně finančně bolestivá. Když se dohodnete vzájemně bez advokátů ušetříte oba, pak se nabízí prostor ke vzájemným kompromisum, sporný rozvod až v tom nejnutnějším případě, pokud nelze domluva.

 

hodnocení

4x

Proč si nevezmete každý jedno patro, vy třeba dole a oni (manžel s tchýní) nahoře?

Pokud s tím oni nebudou souhlasit, tak to rozdělí takto soud na Váš návrh.

Jednoduché ... nemusíte nic prodávat.

.

letak

Asi protože nechce bydlet i s ním u s EX a tchyní pod jednou střechou

70% rozchodů iniciuje žena, prostě chlap už pro ni není atraktivní, vydělával méně jak ona...

jk
hodnocení

Děkuji za názory.
Manžel s matkou bydlet nechce.
Uvidíme, jak to dopadne.
jk
hodnocení

Ad pan Letak - nemyslím, že byste mě měl urážet, že by ztratil manžel atraktivitu, neb vydělával méně. To jsem uvedla i proto, že dům koupen i z peněz tchyně, tak aby bylo vidět, že i já mám nárok vzhledem k platu.
A ohledně soužití nás tří, já až ta třetí ve všem, nevíte nic.
Děkuji.

jste majitelkou RD v SJM. Když SJM rozdělíte, každý bude mít ideální 1/2 RD.

Názor pana bývalého manžela s kým chce bydlet a s kým nebydlet, Vás nemisí vůbec zajímat.

Věřte mi a svěřte to soudu. ten rozhodne v těchto třech možnostech:

1/ RD rozdělit, (většinou na patra)

2/ RD přidělit jednomu a druhého vyplatit

3/ RD půjde do dražby a výtežek si stejnoměrně rozdělíte.

Každý může navrhnout svou představu, ale soud nerozhodne, že by vás vytěsnil nebo ošidil.

Důležité je, kdo je psaný v katastru nemovitostí na LV. Pokud pouze SJM Vy + manžel vůbec se ničeho nebojte. U soudu každý vyměkne.

Přece nebudete platit nájem v cizím bytě, když vlastníte dům v SJM.

uma

@jk a pro vas je atraktivni chlap, který vydělává mene penez než vy?

Leda ze to je politik, umělec, doktor, proste má nějakou prestiž... neznam mnoho pripadu, kdy zenska a chlap na stejne společenské úrovni, kde žena vydělává více penez a takový vztah vydrží. Ne, v 90% taková žena dříve nebo později utíká... proč se bude držet chlapa, který neumí ani vydělat peníze?

Jasné a ted mi tu někdo napíšete ze znáte jednu... Já znám taky jednu a devět dalších, které jim zdrhly :)

@karelulm paní @jk asi nechce bydlet v domě s EX a tchýni a novou ženou, a stavebně dělit barák, nebo ano? Kdyby na to měla, tak by se NEODSTĚHOVALA. A jak muže vystěhovat vitální tchýni pokud barak spolufinancování a svůj prodala (před 24 lety)? To asi dost dobre nejde, pokud je soběstačná !

27 let manželství (takže jste spolu tak 30 let?) a nactilete děti?

moje řešení: dum se prodá, nebo ti kdož ho chtějí nechat, vyplatí ty kteří ho nechtějí...

Nevím kolik si představujete vas podíl, řekneme ze třeba 33% a kolik hodnoty, řekneme ze 1/3 z 5 mega bude 1,6 mega. No ale to nemůžete spravedlivé požadovat za podíl, ten má cenu řekneme -20%

No to už me nějakých směšných 1,3 mega (další slevu můžete dat jako odkaz dětem), na to 50tnikovi muzickovi hypotéku jistě daji, ta se dává do 70 let bez problemu.

Nejlevnejsi budete mít když se rozumne dohodnete. Ale tak ze vas vyplatí hned z hypotéky, pokud až za půl roku tak požadujete už víc (menší sleva) atd.

Sporný rozvod počítejte klidně 200-300 tisíc a 2 až 3 roky v háji... nedoporučuji to řešit přes soud, spíše mu to vysvětlit.

 

hodnocení

0x
Vím o jednom případu, kdy takto manžel i se synem "vyplácí" bývalou manželku cca 12 000 měsíčně po dobu několika let. Ale nepřijde mi to výhodně a hlavně to neřeší vaše dožití.
jk
hodnocení

Děkuju za tip!
jirib
12.tis.měsíčně?To bude splácet 20 let...
Náhodou umře a nedostanete už nic.
Jedině celou částku,ať si vezme půjčku...nebo si ji vemte vy a vyplaťte jeho.
Soud vás nerozvede,dokuď nebudete mít vyřešené rozdělení majetku.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]