Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví zahrady

Od: zahradsky odpovědí: 9 změna:
Mám tu takovou věc.Matka vlastní 2 pozemky s nemovitostmi a navíc využívá i přilehlou zahradu (s kůlnou) kterou ale nevlastní.Uvede, že se vzdává všeho majetku ve prospěch syna a dcery(jeden pozemek s nemovitostí dcera,druhý syn).Nevlastní tedy již žádný majetek.
O několik let později nabyde onu zahradu s kůlnou kterou si nechá pouze ve svém vlastnictví a dětem se o ní nezmíní (před smrtí duševní porucha-žije u dcery-poté ústav).
Po její smrti tedy syn i dcera tvrdí,že matka nic nevlastnila (nevědí že byla majitelkou zahrady).V dědickém řízení je uvedeno že se žádný majetek nevypořádává.
Dcera prodá svůj pozemek ( zohlední i cenu kůlny na pozemku matky )s nemovitostí bratrovi který ho zapíše na katastr. Myslím, že bratr se na katastru musel dozvědět, že sousedí s pozemkem který patřil matce ovšem sestře o něm pomlčí a 40 let tam jeho děti žijí.
Po 40-ti letech se potomci dcery dozvědí že jejich matka na pozemek měla nárok (nevěděla o něm) z důvodu že není jasný vlastník na oné zahradě a nárokují ho.Potomci syna zase tvrdí že pozemek vydržili tím že ho obhospodařovali a nikdo nic nenamítal navíc tvrdí, že zmínění kůlny svědčí o tom, že mu dcera prodala i zahradu matky.Kdo je zde v právu?Děkuji

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

re4zon
hodnocení

0x
A vlastnikem toho pozemku je dle katastru kdo?

 

hodnocení

0x

Nemohla byste uvést čísla katastrální a obec dotčených pozemků? Moc tomu nerozumím.

 

jirib
hodnocení

0x
Znovu otevřít dědictví nebo rozhodne soud o vydržení...
Bez právníka asi nic moc...

 

hodnocení

0x

Tohle není otázka na poradnu, ale na soud.

Nicméně odhaduju: Dcera prodala pozemky písemnou smlouvou, kde jsou uvedeny čísla parcel. Parcela s kůlnou tam buď byla nebo nebyla. Pokud tam nebyla, nemá bratr žádný důvod se domnívat, že je právoplatným vlastníkem, což je nutná podmínka vydržení. Pokud tam byla a přesto nedošlo k přepisu pozemku, tak s vydržením nejspíš uspěje.

Je otázka, jak soud posoudí zmínění kůlny. Tohle je prostě fakt otázka na soud, nemáme tu všechny podklady, bude záležet na maličkostech.

zahradsky
hodnocení

V písemné smlouvě čísla parcel jsou ovšem parcela s kůlnou tam uvedena není. Bratr tvrdí, že zmínění samotné kůlny ve smlouvě (pouze kůlny-o pozemku tam není nic) značí, že se prodej původně vztahoval i na zahradu, ovšem s tím, že došlo pouze k chybě a parcelu tam nedopatřením opomenuli uvést.
Nevím jak je to právně s vydržením (jaké jsou podmínky) ale osobně si myslím, že k němu nemůže dojít jestliže k vydržení dojde formou toho, že zahájím nárok na dědictví.
Je fakt, že argumentují s tím, že o dědictví nevěděli, ale jestliže tam desítky let bydleli a navíc převáděli na katastru nemovitost na sebe...pouze koupenou nemovitost-zahradu nikoliv...museli tedy o nároku sestry vědět.
jjj

Mimořádné vydržení je za 20 let, Co se k tomu chová jako ke svému A právoplatný majitel nedělá nic

vy to chcete řešit po 40 letech, Co jste se o toho nestaraly ani o tom nevěděli?

zahradsky
hodnocení

jjj...přečtěte si co píšu.Jestliže o zahradě nevěděla ani dcera před 40-ti lety přirozeně jsme o tom nemohli vědět. Jiná věc je ten co jí chce vydržit...ten zahradu používal a po koupi dílu od dcery nemovitost (sousední s touto zahradou) přepisoval na sebe na katastru.Musel tedy vědět čí zahrada je.
Trochu se v tom ztrácím, ale kdo platil daň z nemovitostí za dotčenou zahradu?
zahradsky
hodnocení

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]