Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Dědictví pro neteř

Od: jirikk odpovědí: 17 změna:

Prosím o radu, sama nemám děti, sourozence ještě mám, jedna sestra se nestarala příliš o svojí dceru a já bych této dceři a moji současně neteři chtěla v závěti odkázat byt. Je možné dát do závěti, kdyby nedej bože neteř zemřela, aby tento byt nepřipadl její matce, tedy mé nezdárné sestře? A aby připadl dalšímu sourozenci jen?

Děkuji

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

7x

Do závěti můžete dát cokoli, co nebude v rozporu se zákonem (NOZ - Nový Občanský zákoník). Stejně je třeba ji notářsky ověřit, tak si zajděte k notáři a nechte ji u něj rovnou i sepsat podle vašich požadavků.


doplněno 20.01.24 19:59:

@orion: Netvrdím, že ji musí sepsat notář, ale považuji to za vhodné. V každém případě je taktéž vhodné, aby ji notář potvrdil jako svědek, odpadnou tím některé problémy při jejím případném napadení.

K sepsání platné závěti není notář nutný.

 

hodnocení

3x
avatar milancukrar

Nejsem právník, ale domnívám se: "nedej bože neteř zemřela,..aby nedědila případně její matka po své dceři." to neprojde.

Páč jsem kdesi kdysi četl, že není možno odkazovat na neurčený čas. Ale podrobnosti si již nepamatuji.

Vy můžete závětí odkázat neteří byt, ale již nemůže vylučovat případné dědice po neteři.

Pak dejte vědět, co Vám notář sdělil.

pp

Ale ona v dotazu nenapsala tuto vaši formulaci: aby nedědila její matka po své dceři.

Každopádně pokud opravdu tak to myslela otázku, že chce diktovat neteří, jak má neteř naložit s bytem, tak to by šlo realizovat snad leda jen jako přání zůstavitele třeba takto: Odkazují být neteři za podmínky, že neteř provede nejpozději při projednávání dědictví poslední vůli ve prospěch mé sestry XYZ A tuto poslední vůli po dobu 10 let nezmění A současně po stejnou dobu byt neprodá..

Tak je otázkou, jaká by byla vymahatelnost poslední vůle, každopádně já bych se toho nebál to uvést, buď to bude platné, nebo to bude neplatné, nebo aspoň bude každý vědět, že porušila poslední vůli zůstavitelky.

Závěť může mít doložku. Pokud by v ní bylo například napsáno co uvádí pp, je podle mě pravděpodobné, že by to bylo platné. Dědic prostě musí ještě před vykonáním závěti splnit jistou podmínku, to přece není zas tak neobvyklé. Otázkou je, jak by se postupovalo v případě, že neteř by podmínku splnila a později nedodržela.

pp,

Je možné dát do závěti, kdyby nedej bože neteř zemřela, aby tento byt nepřipadl její matce, tedy mé nezdárné sestře
Tak napsala to, nebo ne.

 

hodnocení

2x
avatar tigra

Bohužel toto nejde. Nemůžete totiž určit, co bude s majetkem, který již není váš (byť byl získán od vás). Pokud by neteř zemřela jako bezdětná a svobodná, bude matka dědit. Jedině se dopředu domluvit s neteří, že aby matku vydědila a v případě jejího úmrtí dědil pouze sourozenec.

Každopádně to bude chtít notáře.

 

hodnocení

2x
Je to mozne, ale zlozite a nemusia sa vam pacit realizacne detaily. Jednoducho to spravit nejde, nemozete urcit, co sa ma stat s majetkom, ktory sa uz raz dedil.

 

pp
hodnocení

0x

Ano.

Je možné dát do závěti toto:

odkazuji byt neteři YX a v případě že neteř dědictví odmítne (a nebo nebude dědit z libovolného důvodu), tento byt odkazuji sestře XYZ.

Pro případ, že i sestra XYZ dědictví odmítne anebo nebude dědit, odkazuji můj byt římskokatolické církvi, ičo 12345678.

Pozn.: Domnívám se, že není potřeba rozvádět, z jakého důvodu nebude dědit, logicky se tím myslí to, že už bude třeba mrtvá... Předpokládám, že zadavatelka dotazů se neptá na to, co neteř udělá dále s bytem, nebo co se stane, až neteř zemře, jak tu všici rádcové předpokládali. Navíc, že zemře neteř dříve než její matka, asi není moc obvyklé.

Nevím jak to je přesně se závětí, ale kdysi jsem viděl v televizi pořad, kde nějaký právník uváděl, že nějaký podmínky v závěti nemají žádnou váhu. Třeba odkazuji můj barák našemu Pepíčkovi, ale nesmí si vzít tu můru pelešivou odnaproti.

pp

Ano, to vaše je jednak neurčité, a druhak i nevymahatelné, do třetice "náš Pepíkovi" Asi bude patřit pod neopominutelné dědice, jak bych to ale napsal já, jsem uvedl na jiném místě v odpovědi panu Cukrářovi.

Avšak to, na co vy reagujete, tak je dle mého názoru určité, a mělo by právní váhu určit pořadí.

Rozumí se tím, když neteř umře dříve než tazatelka (nebo odmítne dědictví), no tak nastupuje podle poslední vůle další v řadě, to přece není nic proti ničemu!

 

jirikk
hodnocení

0x
Děkuji všem za rady.
Neuvedomila jsem si, že můj dotaz neni jednoznačný.
Bude to chtít notáře.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Jestliže nechcete aby dědil kdykoliv jiný, můžete byt neteři darovat hned ještě za života, třeba s podmínkou dožití.Poté nebude nikdo nic dědit, protože nebude co. Druhá možnost - kvůli obávám, že neteř zemře dřív, můžete darovat s podmínkou, že neteř získá byt dnem vašeho úmrtí. Do té doby bude váš. Pokud zemře neteř dřív, darovací smlouva se ruší a vy pak můžete darovat dál, komu budete chtít. Je to jednoduchá a levná forma, oproti dědictví.

 

toto je meritum problému.

kdyby nedej bože neteř zemřela, aby tento byt nepřipadl její matce

omen

Curkár: A vy tušíte, jestli ona se bojí úmrtí neteře před svým vlastním úmrtím, anebo nechce, aby případně za mnoho mnoho let, po umřené bezdětné neteři staré panně (bez chlapa ve spol. domácnosti) dědila její matka? Z dotazu to totiž není vůbec jasné

Štír: To fakt jde? Odkaz by nebyl?

"daruji auto mařence, s podmínkou až umru, Mařenka to přijímá"

Že to nastane třeba za 40 let nevadí? A co když si to mezitím rozmyslím?

To je pak darování s odkazem - lze odvolat. Narozdíl od darování pro případ smrti.
Hledejte
Milane a co s tím? To by si musela sjednat neteř přímého dědice, třeba dítě, jinak smůla. Bohužel přemýšlet nad tím, co bude po mé smrti je jaksi divné, ale dá se předpokládat, že matka umře dřív než dcera. Když někomu chci něco darovat, pak ať s tím naloží dotyčný jak chce a ne vymýšlet různé teorie. Tazatelka ani sama nemůže vědět, zda ji sestra vůbec přežije, takže? Jen jsem nastínil jednoduší formu, oproti dědictví a co bude dál nikdo neví.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]