Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vzdání se pozůstalosti

Od: martas* odpovědí: 5 změna:
Dobrý den, jsem vypravovatel pohřbu, závěť po zemřelé není žádná už teď se ví že hodnota po zemřelé bude jen minimální, v těchto případech se dědictví zastavuje pro nízkou hodnotu majetku a vše připadá právě vypravovateli pohřbu, lze se i tohoto vzdát protože vím že tam je exekuce na důchod ale nevím jak velký ten dluh je,děkuji

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar dabel
Až si ti pozve notář na sezení tak mu sdělíš že se vzdáváš veškerého nároku na dědictví po zesnulé on to s tebou sepíše ty to podepíšeš a je to

 

hodnocení

1x

Notar, ktory riesi dedictstvo, ma vsetky potrebne informacie.

 

hodnocení

1x
Můžete odmítnout dědictví. Teoretickou podmínkou je, že jste nějakou část dědictví již nezačal používat, protože to se bere jako projev vůle toho, že dědit chcete. Ale v reálu se to moc nehlídá.
Druhou možností je tzv. výhrada soupisu, kdy notář (za poplatek) sepíše aktiva a pasiva dědictví a vy jste pak povinen např. zaplatit dluhy po zemřelém jen do výše zděděných aktiv. Tedy když zdědíte kozu za 5000 Kč a někdo přijde s tím, že mu zemřelý dlužil milion, tak má smůlu, zaplatíte mu max. těch 5000.
Na obojí máte měsíc od té doby, kdy vás notář informuje, že jste dědic.

 

bapp
hodnocení

0x

Určitě se toho lze vzdát, protože z logiky věci, nikdo tě nemůže nutit přijmout něco cizího, co nechceš :))

Nechtěl jsi se ale spíše zeptat na to, jak máš zjistit, kolik je to dědictví versus kolik jsou dluhy?

julie123456
Radíte opět voloviny. Reálně to nikdy všechno zjistit nelze. Notář dostane info jen od ofiko bankovních institucí, ale plno jiných dluhů u lichvářských společností známo být nemusí a notář není a nemůže být detektiv. Rovnež se nedoporučuje vyptávat notáře na výši dědictví nějak dopředu, protože se může mít zato a brát se to jako akt přijetí dědictví. Často v případě dluhu se dědické řízení pouze pozastavuje a čeká se, kdo třeba po čase soudně nechá rozjet znovu dědické, protože často se majetek nějaký vyskytne (třeba podíl na bytě na Slovensku) a řeší se vše znovu později a nebo také nemusí. Buď se tedy, jakmile mě notář osloví, rovnou bez vyptávání zříci, a nebo přijmout s výhradou soupisu majetku. Ale to u minusú nemá smysl.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]