Nejste přihlášen/a.
Zdravím, otázka ze zvědavosti. Pokud skončí někdo ve vězení, platí mu pobyt stát. Předpokládám, snad správně, že pokud vězeň ve výkonu pracuje, tak že mu jsou peníze za pobyt strhávány. Ale pokud nepracuje? Vzniká mu dluh, nebo to opravdu zůstane na státu?
Filozoficky vzato, se stejnou logikou "Co to znamená?" lze dospět k tomu, že pokud se nechci spoléhat na důchod a je tu víc než dvakrát důchodců oproti grázlům, tak se mi vyplatí platit na grázly ve vězeních než na důchodce. I budování parků nás stojí nekřesťanské peníze. Někdo je ale platit musí.
Jediným řešením je vyhubit grázly. To ale asi nebude moc humánní.
Náklady vazby/výkonu trestu primárně hradí ten, koho se týkají, ale není vyloučeno, aby je za něho zaplatil kdokoli jiný, případně mu za určitých podmínek byly prominuty. Konkrétně viz Dluhy | Vězeňská /... Pokud uhrazeny nejsou, jedná se o dluh (a další postup) jako kterýkoli jiný.
Povinnost hradit náklady výkonu trestu
(1) Odsouzený je povinen hradit náklady výkonu trestu. Nelze-li tyto náklady srazit z odměny za práci, může věznice k jejich úhradě použít peněžní prostředky, které má odsouzený uloženy ve věznici. Výši nákladů výkonu trestu a podrobnosti její úhrady stanoví ministerstvo vyhláškou.
(2) Od povinnosti podle odstavce 1 je osvobozen odsouzený po dobu, po kterou
a) nebyl nezaviněně zařazen do práce, pokud nebyl poživatelem důchodu nebo výsluhového příspěvku nebo neobdržel v kalendářním měsíci peníze na účet v úschově,
b) nedovršil osmnáctý rok věku,
c) mu byla poskytována lůžková zdravotní péče, s výjimkou případů uvedených v § 36 odst. 2,
d) byl zařazen do vzdělávacího nebo terapeutického programu s dobou výuky nebo terapie nejméně 21 výukových hodin týdně,
e) trest dočasně nevykonával,
f) byl účasten na soudním jednání v postavení svědka nebo poškozeného.
(3) Od vymáhání nákladů výkonu trestu se upustí vždy, jestliže odsouzený zemřel a nezanechal majetek, ze kterého by bylo možno pohledávku uspokojit v rámci vypořádání dědictví, jestliže byl vydán nebo předán do ciziny nebo po propuštění z výkonu trestu vyhoštěn a ze všech okolností je zřejmé, že další vymáhání pohledávky by bylo neúspěšné. Upuštění od vymáhání pohledávky musí být písemné a dlužník se o něm nevyrozumívá. Upuštěním od vymáhání pohledávka nezaniká.
(4) Ředitel věznice může na základě písemné a potřebnými doklady doložené žádosti odsouzeného prominout zcela nebo zčásti povinnost uhradit náklady výkonu trestu, ze kterého byl odsouzený propuštěn, odůvodňují-li to tíživé sociální poměry odsouzeného.
(5) U pohledávky za náklady výkonu trestu se nepožadují úroky z prodlení.
Nějaký odkaz,kde je to oficiálně uvedeno? Chtěl bych vidět jak to po deseti letech zaplatí.
Nikde jsem ani nečetl že by pobyt zaplatil pan Kajínek po propuštění na milost od tenkrát prezidenta Zemana.
Někde psali, že denně stojí stát arestování jednoho mukla 1200 Kč. Měsíčně asi 36 litrů. Ročně asi 432000 Kč. Tuhle psali v tisku, že zlodějíček udělal škodu 80 tisíc a dostal 8 let. Tzn. , že nás poplatníky, ta sranda bude stát 3 456 000 Kč. A to se vyplatí. Než mu nasadit náramek na nohu a sledovat, jak si ten neřád žije doma za svý a je nucen dodržovat nějaký režim. Když ho poruší, tak lapit a nasekat prdel. To jsou tresty, které si určitě každý moc dobře zapamatuje.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.