Může podnájemník sám změnit dodavatele plynu

Od: Datum: 07.12.12 23:16 odpovědí: 5 změna: 13.12.12 13:57

Mám podnájemníky (příbuzné), který mají v mém domě trvalý pobyt, ale dům je psaný na mě už od roku 2007 a na začátku tohoto roku 2012 oni podepsali přechod k jinému dodavateli plynu bez mého vědomí a nyní po 6 měsících jsem zjistil, že podepsali smlouvu a musí platit zálohy 110,-Kč + paušál 290,-Kč/měsíc ať už plyn používají nebo ne a před týdnem přišla 1 upomínka. Já bydlím jinde a na návštěvu jezdím tak 5 do roka, tak jsem to vůbec nevěděl a dosavadní platby byly domluveny přes SIPO. Přišel k nim dealer a oni nevědomky (senioři) podepsali nebo klidně on jim tam mohl hodit podpis (smlouva jim ani po 6 měsících nedošla). Podle mě je to neplatná smlouva, a kdybych na začátku roku 2012 nepodepsal 2 letou smlouvu s E-on, tak by bez mého vědomí snad převedli i elektřinu. Jak se mám nejlépe bránit, určitě je právo na mé straně? Díky za pomoc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.12 00:02

Pokud je u dodavatele podnájemník veden jako odběratel, a dodavatele nezajímá majitel nemovitosti, tak změnit dodavatele může, jelikož pro dodavatele vystupuje odběratel jako subjekt dodavatelské smlouvy.

Druhá věc ovšem je, že byste jako majitel měl být podnájemníkem informován, nicméně vše záleží na dohodě a pokud nemáte patřičnou klauzuli v nájemní smlouvě, tak máte smůlu. Vezměte to z hlediska podnájemníka - on platí energie, jsou to jeho peníze a tak se pravděpodobně bude snažit šetřit.

Pokud jste však u předchozího dodavatele plynu veden jako odběratel vy, tak je nová smlouva teoreticky neplatná - pokud současně s ní nedošlo ke zřízení nového odběratelského místa - tohle je už ovšem spíš pro právníka.

Od smlouvy s dodavateli energií lze odstoupit do 30 dnů od uzavření. Na to je už ovšem pozdě.

Důležitou otázkou tedy je, kdo figuruje ve smlouvách jako odběratel - zda Vy, nebo podnájemníci. Pokud Vy, tak se obraťte na nového dodavatele a upozorněte ho, že nájemníci neměli právo měnit dodavatele a pokuste se to nějak vyřešit. Pokud jsou smlouvy na nájemníky máte smůlu a dodavatele si budete moci vybrat, až jim skončí nájem a Vy si uzavřete smlouvy s dodavateli dle vlastního uvážení.

Ohodnoceno: 0x

Od: yo*
Datum: 13.12.12 07:40

Záleží na koho je odběrné místo napsáno. Na koho je tedy napsána původní smlouva dodavatele elektřiny.

Existuji dvě varianty: buď byla smlouva na Vás, a nekalý obchodník si opsal údaje a podepsal smlouvu za Vás nebo byla na podnájemníka (a to se nezmiňujete) a v tom případě si to mohl udělat on. Podat stížnost na eru. Kdo je tím novým dodavatelem? Oni Ti obchodníci jsou vyčůraní, viz. článek třeba zde http://tinyurl.com/d4ghacl nebo zde http://tinyurl.com/btqx2m3

doplněno 13.12.12 07:42:

hmm zblbnul jsem odkazy

první je článek na snižujeme.cz o změnách dodavatele mezi dvěřmi a druhý je od pana Kotka na blogu na lidovkách a chování BEE

Datum: 13.12.12 10:02

Jak je psáno výše, pokud oni jsou odběratélé nezáleží čí je dům. Děda bydlel v naší chalupě a rovněž změnil dodavatele energií bez našeho vědomí-vše si platil on a v den kdy zemřel, jem prostě a jednoduše vše přehlásila ke komu jsem chtěla (jen vypovíte smlouvu mrtvého a odešlete jeho úmrtní list). Pokud ovšem vy jste ten co byla stará smlouva psaná na něj a byl jste jediný kdo mohl smlouvu změnit můžete vše napadnout.

Od: buss®
Datum: 13.12.12 11:40

Jsou to asi nájemníci, ne podnájemníci. Otázka je, kdo podepsal smlouvu s dodavatelem, oni na sebe či vy jako vlastník? Kdo tedy byl osobou oprávněnou. Dále jak jste dohodnuti s nájemníkem. Dýlera to celkem nezajímá, jde mu o provizi.
Novému dodavateli bych oznámil, že byla smlouva vyhotovena bez souhlasu vlastníka (pokud jste ji měl vy původně). Ještě bych pohrozil pak na jednání dýlera. Prostě nájemníkům zakažte, aby cokoli kolem domu projednávali s kýmkoliv a takové hnali pryč, odkázali na vás jako vlastníka. No a pokud je platba vyšší než původní, způsobili vám škodu (pokud si plyn nehradí sami). Jinak vizte OZ o smlouvách. Jednat osobně, písemně!

Datum: 13.12.12 13:57

Ten kdo má smlouvu na dodávku plynu, ten může změnit dodavatele. Pokud to udělá někdo jiný, tak je to podvod.

Jestliže je smlouva na Vás, jedině vy můžete změnit dodavatele. Pokud mají nájemníci smlouvu s plynárnou, tak oni klidně můžou měnit co chtějí..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.