Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spoření pro děti

Od: milan1978 odpovědí: 12 změna:

Dobrý den,

právě prožíváme radostnou událost a já zjišťuji jaké spoření naší ratolesti pořídit. Stavebko již asi v kurzu není ...

Prosím o vaše rady, tipy a zušenosti se spořením pro děti. V nedávné době mi přišla nabídka na spoření do zlata, ale to se mi moc nezdá, ...

Předem děkuji za vaše odpovědi.

Milan D.

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

8x
avatar magdon

Dávno tomu, dávno. To ještě málokoho zajímalo, že existuje nějaká inflace.

Když se narodily dcery, pořídil jsem jim spoření s úrazovým pojištěním a dlouhá léta tam posílal peníze. Když jim bylo 18, mohly si za naspořený peníz koupit (s trochou nadsázky) tak akorát lepší ponožky. :(


doplněno 14.06.23 17:43:

ula - nikoliv, spořil jsem docela slušnou částku. Jenže za těch 18 let velkou část úspor sežrala inflace. A to ani zdaleka nedosahovala výše té nynější.

ula

Tak to jsem tam fakt spořil asi tak po 2 Kč měsíčně :/) to jsi jim spíš mohl koupit žvýkačku Pedro každý měsíc

Ula je jedno jestli spoří 2 koruny nebo 2000 korun. Hodnota respektive reálná kupní síla klesá vlivem inflace. Inflace je neviditelná daň. Čím dražší zboží, tím více stát vybere na daních a není potřeba ani měnová reforma, protože ta se děje dnes a denně, jen to není tak vidět jako za Zápotockého. To stejné se dá říct o penzijním připojištění. Žádné zhodnocení tam není a ještě platíte poplatky fondu a bance. Takže kdo na tom vydělá a kdo z toho nic nemá. Ale mediální masáž funguje, protože lidi neumí počítat.

A jaké procento z té pojistky šlo na spoření a jaké na riziko? Může být dokonce takový extrém, že riziko je 498 Kč a spoření na 2 Kč. Tím se u určitých pojistných produktů nastaví výhodnější podmínky i když to spoření má zanedbatelný váznam.

 

hodnocení

7x
avatar martincakl

Nejlepší pro vaši ratolest bude, když Vy se o sebe v důchodu postaráte a on/ona s vámi po finanční stránce nebude mít starosti.

Tudíž si spořte raději pro sebe, než pro něj/ni.

 

nerd
hodnocení

4x

Nejlepší cesta jak zničit svoje děti, je něco hodnotného jim darovat.

 

hodnocení

4x

Spoření pro děti je jen symbolické láskyplné gesto. Jinak to jsou vyhozené a znehodnocené peníze. Lepší je průběžné zhodnocování svých přebytků ve vlastních investicích. Když se vám podaří vychovat finančně gramotné dítě, tak mu pak můžete něco předat v aktuální hodnotě.

 

hodnocení

3x
avatar stir
Jakékoliv spoření při vysoké inflací postrádá smysl. To by muselo být spoření, které tu inflaci překoná. Toho můžete dosáhnout dlouhodobým investováním do akcií,nebo pro neznalé jednoduché investice do ETF fondů. Případně koupit dneska nemovitost a dvacet let splácet hypotéku,pak ji ratolesti darovat. Inflace vám ji pomůže splácet a hodnota za dvacet let "snad" bude vyšší než hypotéka.

 

hodnocení

0x
avatar infantilni

Nejlepší spoření je bitcoin (DCA a vlastní HW peněženka!) A jak říká Cakl, spořte pro sebe a popřípadě dáte část dětem dle potřeby a situace. Zlato je nic moc, to máte pravdu, to už bych dal radši na spořící účet a nekupoval cenné papíry nebo nenechal doma ležet zlato.

 

hodnocení

0x
avatar hafhaf

nejde přímo o spoření, ale užitečný může bejt i pořizování různejch antikvit, nebo i potenciálních antikvit (věci, který by se dneska daly sehnat eště celkem lacino, ale za 20 - 30 let už můžou bejt o něco vzácnější - třeba by se pořád v oblasti vybavení domácností daly takhle lacino pořídit věci z konce reálnýho socializmu? (z 60. a začátku 70. let už skoro jistě ne, z oblasti výtvarnýho umění už taky dávno ne)); pořizovat lze i šperky, třeba i mince apod.;

ovšem základní pointa by mohla bejt v tom, že daný věci by sloužily nejen jako slušný uložení peněz, ale i jako předměty, který nějak obohacujou život - příklad, jestliže tazatel nakoupí různý kvalitní grafiky, kresby (nebo dokonce za pár desítek tisíc i dostupnější oleje), může to přispět ke kultivaci potomků, který budou mezi těma obrazama vyrůstat, to samý platí o příborech, servisech (tam bohužel s téměř nevyhnutelnym úbytkem dík rozbíjení), nábytku...;
nebo starý knihy - podle mě sou pořád fantasticky levný, a to včetně těch z minulýho přelomu století, samozřejmě to neplatí o všech titulech (třeba za známý poetistický nebo surrealistický sbírky by se dneska musel zaplatit asi pěknej ranec (je otázka, jestli i tak by to nemohla bejt potencielně výhodná koupě)), ale spousta zajímavejch (i graficky, výtvarně) titulů je podle mě pořád relativně levná, když by tazatel zahrnoval potomstvo zajímavejma titulama (i co se tejče jejich vydání), od těch pro malý děti a mládež, a k tomu pomalu i "dospělejší" literaturu (dohromady klidně pár set ks a mezi tim i vysloveně cenný kousky), mohlo by to celkem dost přispět k tý kultivaci;

pochopitelně má to i zádrhele - a) kupující se musí v daný oblasti aspoň nějak orientovat (nebo si sehnat dobrýho rádce),
b) znamená to hromadění věcí více méně náročnejch na prostor, více méně hůř mobilních, více méně zranitelnejch (krádež, poničení dík nenadálý události, postupný chátrání), obvykle více či méně vyřadující nějakou péči (přenášení, čištění) to vše je negativum,
c) případný zpeněžení je náročnější a vyžaduje nějakej čas,
d) potomky to v horšim případě nijak neosloví, nezkultivuje, nepřinese jim žádný potěšení,
a v nejhoršim případě za e) v okamžiku potřebnýho prodeje může panovat situace, kdy reálná hodnota bude zoufalá (půl kila zlata za půl kila sádla), nebo kdy prodej nebude vůbec možnej (během pár hodin (dní) se musim (nenápadně, ilegálně) dostat za hranice, jinak je po mě)

no, je to další tip, kterej může mít svý výhody, jakož i velký nevýhody...

 

paulie
hodnocení

0x

Dobrý den,

pokud uvažujete o tom, že by vašemu dítku měli finance zpříjemnit vstup do dospělého života, jedná se o celkem dlouhý horizont, kde je vysoká pravděpodobnost, že se vyplatí investice do cenných papírů, především pak do akcií. Výsledek bude pravděpodobně o dost vyšší než jakékoli spoření, přestože zde ponesete určité riziko, že hodnota může v čase klesat. Dlouhodobě však hodnoty trhů rostou, a tím poroste také váš zisk. Záleží samozřejmě také na tom, jaké máte zkušenosti s investováním, jak velkou částku chcete jednorázově či průběžně investovat, jaký máte vztah k riziku apod. Zkuste 1. chytrou finanční apku Orbi, kde mají investice i pro úplné začátečníky. Zeptá se vás to na pár otázek a doporučí vhodnou investiční strategii. Investujete do mnoho různých cenných papírů, čímž snižujete riziko. Zkrátka nesázíte všechno na jednu kartu.

Pavel

 

hodnocení

0x
avatar arne1

1) drahé kovy, dá se do nich spořit po troškách a hodnotu neztratí

2) zamyslete se, nad kvalitou rodičů toho dítěte. Mnozí jsou takoví přírodní a k tomu ještě lehkomyslní (znám jich v okolí dost). Když uděláte dítěti pojištění - nemyslím nějaké investiční nebo podobné, ale čistou rizikovku, tak to nebude drahé a v případě že si dítě něco udělá (děti lezou kam mají i nemají), například zlomená noha tak se pár tisíc až deítek tisíc může hodit. A to nechci malovat čerta na zeď s něčím horším. Takhle to právě udělala přítelkyně pro své vnuky, protože jejich rodiče na to kašlou, už se z toho čerpalo a bylo to pro toho vnuka příjemné přilepšení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]