Nejste přihlášen/a.
Pokud celý život pracoval, nikde moc neutrácel, tak by mohl mít prostředky k tomu, aby si nějakou pečovatelskou službu platil. Ne?
Otázkou taky je, pokud má zájem a není starost jen z Vaší strany. Jinak řečeno je se svým životem spokojený a Vy to jen nechápete, protože takový život neznáte a máte pocit a potřebu pomoci.
Nasekat dřevo na zimu nebo koupit nasekané je otázka týdne a má dřeva na rok.
Pokud si zaplatí donášku jídla z obchodu (určitě si někdo bude chtít přivydělat), tak i otázka jídla je vyřešená.
Na lepší signál může použít anténu na střechu s GSM opakovačem po domě.
Bud jeho obec kde ma TP, nebo musi zmenit pristup (nebude si vybirat chce nechce).
Jeho obec nebo nejblizsi pecovatelska sl. ho ma na poradniku a lidi umiraji kazdy mesic...
Do poradniku jste ho dali, chuvu mu delat nemuzete tak jediny co muzete zkusit se ob mesic poptat na tech obcich/organizacich, zda nekdo neumrel a je u zavolat a povzbudit ho.
Je to tak, obcane s trvalym pobytem generuji obci prijem a proto je OK, ze pro vstup do DPS je treba podminka mit trvaly pobyt v obci 5 a vice let a taky zjistuji, kde skoncila nemovitost dotycneho apod.
Stejne tak ty rozvozy co ty "organizace" zajistuji jsou za nejaky pausal treba 100 korun a nekde do hor, nevime ani kde, se nikdo trmacet nebude.
Mistni detaily znate vy, ja vam jen rikam jake jsou motivace a moznosti. Dalsi moznost je dohodit mu tam nejakou 60 letou druzku s ridicakem co se o nej dobre postara a zdedi to po nem za 10 let,aby to nepropadlo statu. I v to to smeru se s nim mozete dohodnout ze mu nejake vhodne adeptky pokusite zehnat...
Smutné...
Nějak se mi nechce věřit tomu, že by se vůbec nikdo nenašel, kdo by starému a osamělému člověku pomohl...
Zkuste dát na Fb do nějaké skupiny z jeho regionu poptávku, vždyť spousta lidí jezdí do Polska za nákupy, jedno místo má v autě volné skoro každý, tak přibrat dědu by neměl být problém, nebo mu aspoň nakoupit.
Pořezat dřevo na zimu, pokud by děda někomu zaplatil, by také neměl být problém. Bohužel spoléhat na pomoc státních institucí se moc nedá, ale sehnat někoho, komu soused za pomoc zaplatí, určitě lze.
Tomu klidně můžete věřit, že by se nikdo nenašel. Ani když jsou příbuzní nedaleko, tak se nikdo nenajde. Když jsem se starala o manželovu babičku a chtěli jsme na týden na dovolenou, sháněla jsem někoho přes hlidacky.cz. Protože syn žijící ve stejném domě se nepostaral (výměna plen a mytí zadku), vnučka na mateřské stejně jako já, bydlící 2,5km daleko - 2 zastávky autobusem, další dospělá vnučka a vnuk, dcera, jeden dospělý pravnuk, všichni bydlící v Praze, nepostaral se nikdo. 2 děti, 4 vnoučata, 1 dospělé pravnouče, nikomu se nechtělo měnit pleny a mýt podělaný zadek a vynášet nočník po staré bábě. Dělala jsem to já, manželka jednoho vnuka. Pěkně jsem si to oddřela, jako těhotná, s porodními bolestmi i hned jak jsem se vrátila z porodnice, jako kojící, s jedním dítětem ve škole a druhým batoletem. Manžel postupně také sebral odvahu a na péči se podílel včetně mytí zadku. Ovšem všichni se pak mohli převrátit naruby, když babka umřela a oni zjistili, že dům ještě za života přepsala na manžela, s kterým jediní jsme se starali, a nic se vyplácet nebude.
Nedovedu si představit, jak rozchodil zlomeninu krčku. Jestli byl do té doby fit, tak byla na místě TEP - totální endoprotéza kyčle a teď by už byl v kondici. Znám starší, co výměnu kyčle zvládli. První bych řešila tohle s ortopedama.. Pak bych inzerovala po celé republice, aby do osady přišli bydlet a hospodařit takové ty eko rodiny, co chtějí chovat koně, kozy a pěstovat si na políčkách vlastní obživu. Pak by pán měl sousedy, nota bene sousedy soucitné, nevypočítavé, ochotné pomoci.
Tak nevím, samotář si nejen rozchodil sám zlomeninu krčku stehenní kosti, ale sám si ji nejspíš pomocí domácího rentgenu v kůlně zdiagnostikoval. Že by ho z nemocnice po rentgenu pustili domů bez operace, to je asi tak pravděpodobné jako to, že se někdo kvůli cizímu morousovi, který celý život zjevně nebyl schopen najít si přátele ani rodinu přetrhne, shání mu byt, pečovatele a dlouze diskutuje o tom, co s dědkem. Ještě by mě zajímalo, čím se živil, když rozcházel tu zlomeninu, to totiž není něco, s čím si skočíte nakoupit a pak si uvaříte polívku.
Ach tyhle historky, kam na to lidi chodí?
Samotáři se straní přátel a lidí. To nejsou lidi, kteří jsou neschopní hledat přátele. Oni vyžadují klid. Nechtějí být obklopeni lidmi.
Tak, jako je někdo nešťastný z toho, že se na něj vykašlalo náhle okolí a zůstal sám, tak jsou nešťastní samotáři, že je někdo strčil náhle do kolektivu lidí a sebral jim klid, samotu a tichej kout, kde jsou spokojení.
...
Nechápu tazatelku, že má takovou potřebu zájmu. Co za tím je dalšího, co nám nenapsala a je podstatné?
V tom případě, gumídku, je nejspíš ten pán spokojen, jak to má a není důvod okolo něj tancovat a nutit mu pomoc. Až ji fakt bude potřebovat, bude si ji umět zařídit.
Tazatelka reaguje z jiného zdroje, než položila dotaz, tudíž nemodrá, a proto její odpovědi zanikají. K tomu jeho zdrav. stavu a situaci na samotě viz. Katerina 11.5. v 6.39
liska5... mohla položit dotaz doma u PC a odpověděla z mobilu z jiné IP adresy, kde zrovna byla na WiFi nebo LTE datech. To zas není tak nenormální.
Ale málo se zapojuje a argumentuje.
Netuším, co čekala.
Jasně, tohle chápu, ale pro nás je to méně přehledné. Takto nám snáze unikne nějaká informace.
Zdravím,
pokud je ještě relativně samostatný, tak to takový hrůza není.
Určitě pokud je v nejblužším městě možnost, bych jej dal do toho pořadníku. Nebude to hned, třeba za tři roky, to je jasné, ale aby někde byl, protože do budoucna to rozhodně asi potřebovat bude. Samozřejmě bych průběžně zjišťoval aktuální stavy a další možnosti v co nejblíž jeho bydlišti, pokud se tedy nechce přímo zatím stěhovat nebo ty možnosti nejsou.
Není mi úplně jasné, v čem ta dopomoc by měla spočívat, a nevím, na jaký životní standard je pán zvyklý. Je asi jisté, že se bude muset prozatimně přizpůsobit alespoň trochu situaci. Zatím to ale nevidím úplně bezvýchodně.
Co se týče topení, tak s dřívím mu můžete pomoci vy během vašeho třeba týdenního pobytu na chatě a bude mít zásobu i v dřevníku. Je i možnost, pokud mu tam nějaký dopravce zajede, nechat si dovézt rovnou naštípané. V případě uhlí či koksu je možnost dopravníkem složit přímo až do sklepa. Nemusí taky vytápět všechny místnosti v domě, či může topit na nižší teploty. Pokud je to na něj moc složité, může zvážit i jiné možnosti vytápění, plyn, přímotopy a podobně, i když to bude možná dražší, ale pokud mu to usnadní situaci a má něco našetřeno, tak proč ne. Můžete mu pomoci s vyběháním dávek, na které možná má nárok (příspěvek na bydlení, atd.)
Jako senior toho ve městě asi moc vyřizovat nepotřebuje. Asi stačí, když by tam jel jednou za měsíc, kdy si vyzvedne na poště důchod, zaplatí složenky, pokud chodí k lékařům s delším objednáním, je možnost, že mu dva dají třeba termín na jeden den, aby tam nemusel jezdit vícekrát. Vyřizování se dá zařídit i s plnou mocí, tu můžete mít teoreticky i vy.
Nějaké nákupy stačí taky jednou za měsíc, když tam jedete, můžete mu něco přivézt. Vařit může třeba dvakrát týdně, jídlo si pak může dát do vaniček do mrazáku a má hotové jídlo na další dny. Pečivo máme taky běžně v mrazáku, nekupujeme denně čerstvé. V nejhorším bych investoval do většího mrazáku, pokud má malý. Nakoupit mu trvanlivější potraviny třeba i ve sklenicích, aby měl zásobu. Pokud má zahrádku, tak si přes léto asi něco vypěstuje a nepotřebuje toho tolik. V okolí může chodit do lesa na houby či lesní plody. Možná i rybařit. Staří lidé toho většinou moc nesní, tak ta spotřeba potravin asi ani taková není.
Zjistil bych u poskytovatelů, jak je to tam s tím signálem, zda by to nešlo nějak zlepšit, aby byl ve spojení a mohl si zavolat nějakou pomoc, tam bych investoval do posílení. Pořídil bych mu ten seniorský telefon s tlačítkem, kterým si může zavolat pomoc, aby se nestalo, že tam bude třeba týden ležet bez pomoci.
Pokud se chce domu zbavit, tak bych taky dal inzerci na vlastní pěst na internet, myslím, že do tří let by se dalo nějak prodat. Je taky možnost jej tam nechat dožít s budoucím majitelem, že se o něj postarají jako věcné břemeno, pokud by narazil na chápající lidi. Tak jako tak by to měl určitě řešit, protože je škoda, aby to pak propadlo státu, pokud nemá příbuzné. Jestli s tím souhlasí, tak dům zainzerovat a dát se do pořadníku na ten byt ve městě, ať taky někde je evidován. Pokud je v přírodě spokojen a nechce dům opustit, asi to zatím respektujte a hledejte jiné cesty...
Samozřejmě by bylo vhodné mu nějakým způsobem zkusit najít nějakou partnerku, paní, která by mu pomohla s takovými těmi ženskými pracemi. Ale to je taky složité, pak se stává, že ty ženské seniory týrají a jsou s nimi jen kvůli majetku a on může skončit jako bezdomovec. Nemalujme čerta na zeď, ale pokud je jinak spokojen sám a chce dožít, tak mu to neberte a chápejte ho, někdy je to tak lepší, bude mít klid.
Pokud má pán našetřené nějaké peníze, určitě zde nějaké možnosti pomoci jsou a je to celkově snažší.
Paní Kateřino, ten zmatek s tou cestou budete muset řešit tak jako tak, myslím, že nyní je na to vhodná doba, stát dělá revizi v katastrech a otci zrovna minulý týden přišel dopis, že tam nemá nějaké pozemky zapsané nebo to nesouhlasí. Řeší to krajský katastrální úřad. Tak myslím, že i když možná ve městě u vás v tom není vůle, tak se v tom bude muset udělat co nejdříve pořádek, budete pozváni na schůzku nebo se na můžete sami i přeptat. Je možné, že vám nyní přijde něco taky poštou (nebo pánovi), hlídejte to.
Předpokládám, že teď přes léto pán tolik neztopí, možná ve sporáku, když si vaří. Tak to dřevo asi není tak akutní nyní přes léto a nějaký čas tam v létě může fungovat. Udělal bych mu větší nákup, až tam pojedete a měsíc by měl vydržet, ať nikam nemusí. Pokud nechce ženskou, tak to jde pochopit, spíš jde o to, aby mu tam jednou za týden či 14 dní někdo zajel ho zkontrolovat. Můj strýc na tom byl podobně, taky barák na samotě, ale alespoň trochu fungoval signál a manželka tam za ním jednou týdně jezdila. Přes zimu byl v bytě, co měl normálně s ní ve městě, ale přes léto chtěl být tam, je to rodiště po rodičích.
Pán by se měl na danou situaci dívat realisticky, samozřejmě pokud je smířen s tím, že tam už nějak v samotě umře a každý pád či úraz mu může být osudný, je to jeho volba. Když tam nyní nebudete vy, asi by bylo nejlepší jako brigádu pro někoho sehnat někoho spolehlivého, kdo by tam třeba jednou týdně či 14 dní během vaší nepřítomnosti zajel. Nějakou paní s řidičákem ideálně, nemusí to být profesionální pečovatelka. Vycházím z toho, že si pán něco uvaří, tak snad nějakou stravu by měl, případně nějakou paní, co by mu něco i dovezla. Na nějaké neutrální bázi samozřejmě, ne vztah. I když ono je taky problém sehnat někoho spolehlivého, aby mu tam třeba nevykradli dům nebo tak, je to složité.
Nezemrel hlady? Pokud nema auto tak mu dovezte 50 kg ryze a testovin.
Ps: takovy clovek, ktery si neporidi a nevychova potomky, byl historicky odsouzen k vymreni a trpke smrti. Proto v africe bez soc systemu maji ty svy principy. Z toho co pisete to bude asi pekny morous a "svuj" clovek. Co vcas nepomyslel na zadni vratka
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.