Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Stres a vliv na tělo

Od: kolo odpovědí: 23 změna:
Jak tělo reaguje na dlouhodobý stres?
Je možné že pokud člověka něco dlouhodobě stresuje a dohání ho k samotným hranicím , tak si tělo vybuduje vliv kterým si myslí že to potřebuje a už to ani bez toho nepůjde?
Pokud ano , je možné aby to vše bylo , aniž by si to člověk uvědomoval?

 

 

23 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

liska5
hodnocení

4x

Dlouhodobý stres je podstatnou příčinou mnoha nemocí a poruchy imunity. Každý reagujeme jinak. Pro někoho je stejný problém na zhroucení, jiný to samé pomalu přejde. Záleží na temperamentu, stupni introverze, atd. Tomu, že nakonec z toho stresu onemocníme, se říká, že funguje psychosomatika /soma- tělo/. Při stresu se vyplavují do krve hormony, které připravují tělo na boj, útěk, rozbuší srdce, sevřou útroby, zarazí dech.. Každý máme nějaký svůj slabý článek v těle, a ten se při opakovaném stresu ozve první. Nekonečně opakované stažení žaludku nakonec vede k žaludečním vředům, stažení žlučníku k žlučníkovému záchvatu, někdo tak spěje k infarktu, hemoroidům. Někdo se často dusí a kašle.. Častá je bolest zad, která je výsledkem stažení svalíků kolem páteře. Každé to stažení znamená neprokrvení. Zároveň dochází ke ztrátám minerálů a vitamínů, jelikož organismus jede na rychlejší obrátky, často mizerně jí a spí. Možná máš na mysli, že si člověk na stres vezme prášky, zapálí si, cpe se sladkostma, hodí do sebe frťana nebo sáhne po drogách, aby se otupil. Lepší je stres odbourávat sportem, fyzickou prací, sednutím s prutem k rybníku, či uměleckou tvorbou. Pak u takových činností může zůstat a léčí tak své stresy opakovaně. Dělá, co se mu osvědčilo. A pak si to ani nemusí uvědomovat. Třeba to přejídání.

ssman

Presne tak, kdyz se objevila selma, clovek napriklad utikal, bojoval atp. Kdo stal jak tvrde Y, byl sezran a jeho geny se nerozsirily ...

Dnes? No comment :)

Ale tazatel se ve druhe otazce zajimal o to, zda muze vzniknout zavislost na stresu. To bude spis dopamin. Ostatne, je za to Nobelovka. Proste kdyz ten stres prekona, prijde odmena ve forme dopaminu.

liska5

Jenže někdy se právě vyplatí stát jak tvrdé Y, jelikož šelma pronásleduje toho, kdo zdrhá.

Napsal nešikovně:... vybuduje si vliv na stres... Jestli myslel, že člověk otupí, vyčerpá své branné mechanismy a takzvaně si zvykne, nebo měl na mysli jestli si najde něco, čím se uklidní a k tomu se vědomě, či instinktivně vrací/?/

Pište sám své odpovědi, nehodnoťte rádce. Tazatel si svoje vybere.

ssmam

z kontextu plyne, ze psal o ZAVISLOSTI na stresu, nikoliv resistenci na stres... ale treba se pletu... ostatne, z mozku chapou neurologove pry tak 20% tedy dost malo

 

hodnocení

3x
avatar stir
Tomu se říká adaptace organismu. Za normálního stavu organismus udržuje rovnováhu hormonální soustava - homeostaza - udržuje teplotu, pH, minerály v rovnováze. Pokud začne člověk zatěžovat organismus třeba vytrvalostnimm sportem pravidelně, homeostaza se bude vychylovat od normálu a tělo se bude adaptovat na vyšší hladiny stresu. Takže při pravidelné zátěži bude rovnovážný stav někde jinde než předtím. Tělo se adaptuje na vyšší hladiny stresu a bude to pro něj nový "normální" stav.

 

 

hodnocení

2x
avatar babkazov

Chtěla jsem ti seriozně odpovědět, ale když čtu všechny tvé reakce, tak se mi nechce. Dám ti však radu. Zklidni se a začni se chovat zdvořile, zvláště pak k těm, kteří ti věnují svůj čas, ve snaze pomoci ti. *hej*Velice krátce: Neplivej do vody, kterou piješ!

Přesně tak! *palec*

liska5

*mir*Babkazov, tazatel zvaný kolo nereaguje! Ani jednou se neozval. Ty zelené reakce jsou od někoho jiného! A zelené proto, že onen "nezdvořák" jednou dal nick ssman jindy ssmam...

janaa*

Babko, to "zelené" nejsou rekace tazatele.

To se jen jistý "ssman" jednou uťuknul a reagoval jako "ssmam", takže zezelenal.

Tazatel by byl modrý.

Liška byla rychlejší... :)

V podstatě je mi lhostejné, kdo za kolo odpovídá. Pro kolo i toho jiného má odpověď stále patí v plném znění.

liska5

Kolo vůbec neodpovídal. Celou dobu zasahoval jen nový rádce ssman.

 

hodnocení

1x
Samotný dlouhodobý stres není vůbec dobrý. Páč může způsobit úzkosti a deprese, zažívací potíže, obezitu, srdeční onemocnění či dokonce rakovinu. Jestliže například stresujete u práce tak raději odejděte než si takto ničit zdraví.
ssman

Ani slovo k samotné otázce *co*

 

hodnocení

1x
Mně stres vyvolal psychickou nemoc. A s tím souvisí spousta dalších problémů. Pokud to jde,je lepší stres eliminovat na minimum.
ssman

Rekl kdo :)

Zivy organismus stres potrebuje, jinak chcipne nudou.

No ono záleží jaký stres. A v jaké míře. Tady se bavíme o nezdrave míře stresu a ta je vždy destruktivní

 

tj
hodnocení

1x
Ano, dlouhodobý intenzivní stres může způsobovat celou řadu psychických a fyzických onemocnění, které se projeví až časem. Uvědomíte si to spolu s tělem až bude pozdě. (nemluvím o krátkodobém zdravém stresu, který tady nevhodně a zcela neznale zaměňuje ssman, očividně by si mohl alespoň něco vyhledat na googlu, když je líný si o tom přečíst nějakou knihu, ale k jeho intelektu se nehodlám dále vyjadřovat).
ssmam

Ó, jaká je to novinka, že když budeš jezdit dlouhodobě s plným plynem, že auto bude za chvíli dorasované zralé na GO:)

A teď můžeš hodnotit intelekt jedinců, kteří to u auta chápů a u živé bytosti to nechápů :)

ps: S autem platí i to, když budeš jezdit jak přizdisráč, tak se ti zpomalí a zanese CAT :) A když nebudeš zahřívat a dochlazovat, bude taky mega opotřebení, tak jaký je pak rozdíl - žádný !

A teď: potřebuješ jezdit autem stále, neboli dlouhodobě, podtlakem, neboli pod plným pedálem? No, platí, to co s člověkem, buď na to má a nebo na to nemá...

liska5

Jenže nejsme auta! Auto nemá neurohumorální systém, fagocytozu, nadledvinky, sebekontrolu, neprožívá...

 

hodnocení

1x

Nevím, co je "stres k samotným hranicím". Není to spíš už úzkost?

Dlouhodobý stres oslabuje imunitu a rozvíjí inzulínovou rezistenci (předstupeň cukrovky). Řešení je jedině zbavit se stresu. Pomáhá taky pohyb (běhání, jízda na kole, pořádně se zapotit), ale spíš krátkodobě.

okolik

Jsou typy stresu teplé a studené, rozdělené dle konstitučních typů. Každý nejsme stejný.

Jedny vybízí k útěku a jiné ochromí.

Zajíc nebo liška se při průzkumu terénu občas zastaví z opatrnosti.

Stres např. při honitbě srny vytvoří tak velký tlak na ní, že se jí ze stresu srazí krev a ona uhyne.

Jindy nás zase stres třeba ochrání. Malé děti se nebojí ničeho.

 

hodnocení

0x

Něco, co vypadá jako závislost na stresu existuje. "Adrenalinové sporty" jsou na tom založeny. Ovšem ve skutečnosti jde víc o závislost na ukončení zátěže a nejde o dlouhodobý intenzivní stres. Ten jen významně škodí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]