Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Proč se tisknou nové peníze?

Od: petrr odpovědí: 29 změna:

Ahoj, mohl by mi tu někdo ve stručnosti vysvětlit, k čemu je dobré, že se tisknou nové peníze a jak se dostanou do oběhu? Děkuji

 

 

29 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

riva
hodnocení

5x

Díky rostoucí produktivitě práce roste i bohatství společnosti a hodnota peněz by při jejich omezeném množství stále rostla. Tím, že se generují další peníze, se dá jednoduše zabránit tomu, aby se na tomto růstu bohatství podíleli všichni. A jak tento objem roste? tradingeconomics.com/...

petrr
hodnocení

Ano, konečně nějaká trochu více smysluplná odpověď. Mohl/a bys ještě nějak víc rozvést co myslíš tím "Tím, že se generují další peníze, se dá jednoduše zabránit tomu, aby se na tomto růstu bohatství podíleli všichni."

Přece ten důvod nemůže být jen to aby se znevýhodnili lidi, co si odkládají peníze do skříně...

Z principu máte pravdu, dávalo by smysl tisknout právě tolik peněz, aby to odpovídalo růstu "koláče hodnot". Pak by byla hodnota peněz cca stabilní. Ale to se, jak všichni víme, neděje, tiskne se mnohem více.
jendad

Ona i ta vládní sekera ve stovkách miliard je vytištěná . Ten dluh je v principu ničím nepodložené množství peněz a pak se všichni diví , že je inflace . Kdyby zvedli daně na předcházející uroveň , tak by ty peníze stáhli od lidí a byl by klid. Jenže naslibovali nízké daně a teď neví kudy kam . Šahnout na 400 miliard co lejou obcím to se jim nechce a tak tady meldujou o nějakých duchodech . Přitom dáváme na duchody 8% HDP a na západě 12% (německo , rakousko atd).

Nejrozumější by byla decentralizace daní jako v případě USA . A pak by odpadla nepolitická politika . Protože při každých volbách by se rozhodovalo o určité dani (levice x pravice). A o peníze jde v politice především.

 

hodnocení

2x
Kdyby se netiskly nekryté peníze, nebyla by zaručena inflace. To by se pak kdejaký Jouda mohl zabezpećit na důchod tak, že by si dnes našetřil peníze do strožoku a za 40 let by z nich žil. To přece nikdo nechceme. ;)

Doufám, že je to míněno jako ironie *smich*

ernie - v tomhle případě sice jde o ironii, ale zas tak moc daleko od pravdy to nebude :(.

Proč se tisknou nové peníze?

 

hodnocení

2x
avatar martincakl
Nové peníze se tisknou proto, že hodně lidí chce mít větší příjem za stejné množství odvedené práce. Kupodivu, někdy se jedná i o lidi poměrně vzdělané.
kmet

Zajímavé, protože spoléhat se na příjmy, které jdou jakkoliv omezit není rozumné.

Já se nespoléhám na příjmy, které jdou nějak omezit. Ale část lidí to tak má.

petrr
hodnocení

Ano, teď třeba kvůli rekordní inflaci...

 

hodnocení

1x
Bankomaty stáhnou staré, pomackane a mnohdy třeba nečitelné pro stroje plateb. Adekvátně vytisknou se nové bez vad a přidané třeba o více bez. prvků proti padělání.
Další důvod je ten, pokud jich je málo. Třeba 200 a 500 nominálů. Lidi začnou více platit hotovostně a chtějí po bankomatech výběr. Ten musí mít dostatek bankovek na výdej. Nemůže bankomat říct,že nemá, když má dotyčného na účtu miliony.

Já se domnívám, že tazateli nejde o technickou stránku věci jako spíše o tu ekonomickou. To znamená o tištění nekrytých peněz.

Co jsou to kryté peníze? Ty vznikly tak, že bankovka byla potvrzením uloženého majetku v bance - zlata nebo stříbra nejčastěji. Proto bylo na socialistických bankovkách napsáno, že jsou kryty zlatem a ostatními aktivy státní banky.

Takzvané "tištění peněz" z ekonomického hlediska je emitování bankovek, které vlastně nemají žádnou hodnotu, je to jen de facto sprostý vytištěný papír, ekvivalent toho, když panovník nechal razit čím dál větší množství mincí, ve kterém byl čím dál menší podíl drahého kovu.

Proč se vydávají nekryté peníze (tisknou bankovky)? No například když je potřeba financovat válku nebo zdánlivě vyřešit hospodářskou krizi. Viz současné hospodaření v Evropě. Taková situace vede k inflaci a k tomu, že si pak pro bochník chleba jedete s trakařem peněz.

Příklad Venezuela a nyní i Evropa.

PS: Když už to pak je hnědým nahoru, tak může dojít k měnové reformě, protože těch bezcenných peněz je tolik, že si za ně lidi nic nekoupí. Vždy je dobré se pro takový případ pojistit tím, že si jeden trakař peněz schovám, abych pak měl na půldruhého metru provazu.

Že dojde k reformě lze poznat tak, že představitelé budou toto vyvracet jako fámu třídních nepřátel tedy pardon, hoax dezinformátorů. V tu chvíli jdu okamžitě pro špagát, aby ještě zbylo.

Díky za vysvětlení *palec*

 

kmet
hodnocení

0x

Nevysvětlím, nabidnu ale jiný pohled na věc. Bezhotovostní a hotovostní peníze mají mezi sebou určitý poměr zastoupení a protože neustále nové peníze vznikají, musíme přitisknout i bankovky aby poměr zůstal stejný. Peníze vznikají půjčkami.

@kmet - Peníze vznikají půjčkami.

Ale kdepak... ;)

Proč se tisknou nové peníze? #2

 

nerentier
hodnocení

0x

Mimo jiné kvůli inflaci. Určitou raritou byla před desítkami let Brazílie, kde tiskli peníze, jejichž výroba byla (v součtu) o třetinu dražší, než nominální hodnota peněz samotných. *vtip*

vibe2*

Výrobní náklady jsou důležitý faktor u mincí. Tam je mnohdy jejich výroba/ražení dražší než jejich jmenovitá hodnota.

To bylo jedním z důvodů k vymizení drobných mincí malých hodnot.

vibe2... stejný faktor u 20 a 50 papírových na kovové s "větší životností" nebo levnější je ražba před tiskem?

Před zrhuba deseti lety byly náklady na výrobu bankovky v průměru cca 1 koruna a mince do dvou korun. Viz odkaz a fotka.

ct24.ceskatelevize.cz/...

Proč se tisknou nové peníze? #3

 

jendad
hodnocení

0x
Celý bankovní systém je postaven na vzniku nových peněz z ničeho. Samozřejmě když je nevratite, tak na vás přijde exekuce.
investujeme.cz/...

 

hodnocení

0x
Peníze už dávno nejsou kryté nějakou hodnotou, nejčastěji zlatem, je to jenom číslo. Těch čísel každá vlada vlada může natisknout kolik chce, nevyhodou je že stávající peníze ztrácí hodnotu a tomu se říká inflace. Když se do oběhu pošle enormně hodně peněz tak jako za covidu se štědře proplácelo že jsme byly doma a vytvářely málo hodnot a ještě se zvýší státní dluh vznikne dluhová spirála ze které je těžké uniknout.
tajj

Přesné. Ale tohle nemá cenu některým vysvětlovat. A proto taky ty volební preference, kdo by teď ve volbách vyhrál... Nevědomost je síla... Politici to začli a odbory to dorazí... Zrušení superhrubé mzdy byla největší volovina. Ale někdo si tak pojistil cestu zpět... Lidé už nebudou chtít zvýšit daně. Řecko a krizi co měli tam, si osvěžíme i tady...

 

 

petrr
hodnocení

Díky za vaše odpovědi. Pokud to je ale opravdu takováhle špinavá hra od bankéřů a politiků, proč se nedebatuje o změně alepoň někde?

Proti tomuhle modelu, kdy bohatší z těch nejbohatších vydělávají na úkor toho pracujícího zbytku je vlastně celá levice (kterou teď teda nemám v parlamentu) ale třeba i libertariánská pravice, pokud se jedná o nějaké centrální dohody.

Co je teda tím negativním jevem, pokud by bylo peněz v oběhu pořád stejně.

Podívej, představ si peníze jako nějakou hodnotu. V počátku obchodování se směňovalo tak, že jsi nějaké zboží vyměnil za jiné. Třeba maso z uloveného mamuta za pazourky do sekery.

No ale to maso ani ty pazourky se nikde nevyskytly jenom tak (rozuměj, nikdo nenatiskl peníze), k těmto hmotným statkům se musel někdo přičinit, toho mamuta ulovit, ty pazourky najít a zpracovat. To je ta hodnota.

Takže peněz může být v oběhu více, naopak je špatně, když je jich pořád stejně. Ovšem musí být kryty nějakou tou vytvořenou hodnotou, těmi pazourky a masem.

jendad

Tvoření peněz bankami je základem kapitalismu ( italské banky pujčovali kapitál námořníkum k objevum) . A USA v minulém století jsou předlohou kapitalismu - obecní daně (daň z nemovitosti) znamenají , že vše na co se podíváte musí nést zisk a nemuže být ladem . Tedy cokolov si pujčíte a něco děláte , tak musí být ziskové . Tedy amerika je v tomto velmi pružná a naopak my vycházíme z feudalismu (postaráme se o ovečky) . To má následky , že preferujeme hromadění nemovitostí a následkem je stagnace . Jednoduše američané mají nastaveno , že hromadění peněz není cíl . Peníze jsou jen kapitál co se musí točit . A to je velkým uspěchem a zvedá to životní uroveň všech (nejen bohatých) . Protože kapitalismus potřebuje spotřebu (spotřebitele) . A tudíž si nastavili takzvaně převis nabídky . Tedy nejen surovin , energií nebo pitné vody (nulové zdanění) ale i nemovitostí . Většina pozemku je totiž v USA bez majitele . Rádi vám ji obce prodají (budoucí každoroční daň z hodnoty ) . Tedy obce velice rády zvednou na katastru vzácné zboží - nasekají uzemní plány tak že se staví byty domy , fabriky , obchodáky. Ale vy jako spotřebitel naopak se zbavíte toho co nepotřebujete . Tvoří se tak konkurence prodávajícíh - převis nabídky . Rádi odnesete klíče od domu na obec jen aby jste neplatili zbytečně daň , když je dum neprodejný . Naopak kamkoliv se přestěhujete , velmi rádi vám cokoliv prodají .Výsledkem je nejvyšší místo v žebříčku dostupnosti bydlení . Pruměrná podlahová plocha je 3x větší než u nás .

A protože žijeme v globalizovaném světě , tak vše se projevuje ve světě . Jenže nemužete naroubovat jen část a tak se to projevuje u nás jinak . U nás je minimální konkurence . Lidé se nestěhují (majetek je obsazen a nový obce nechtějí tvořit) . Výsledkem je drahota , kdy nemovitosti se propisují do cen nájmu obchodu . Vysoké ceny energií + vysoká DPH se nabalují jak sněhová koule . Velká inflace zpusobuje vysoké uroky bank . A jsme u jedné věci . Inflaci mužete krotit nejrychleji zvednutím uroku (deprese) a nebo na druhé straně snižováním regulací (zelená tranzice , EURO 7 , stavební regulace) . Všechny tyto regulace ale jsou na delší dobu . Tedy největším inflačním problémem je kreativita politiku , kteří žijí ve slonovinové věži a tvoří regulace , které omezují trh a snižují nabídku (ceny pak rostou) . V principu tvoří stát jen pro bohaté elity .

 

hodnocení

0x

A vy kdybyste si je mohl tisknout, tak byste netiskl? ;)

 

tajj
hodnocení

0x

Nové peníze se tisknou i proto, jelikož lidé neustále skuhrají, že chtějí přidat. Stejně tak i důchodci křičí, z nichž většina s penězi vyjde tak jako tak (nakonec se přidává nejvíce těm, co mají důchody největší - takže velmi logické...:)) A pak je tu jeden politik, co sliboval před lety, že důchod bude 20.000Kč. Nj, jenže jim zapomněl říci, že si za to ti lidé koupí to samé jako před 5 lety, když brali 14.000Kč důchod. Ale většinou to těm lidem stejně nedojde. A obzvlášť důchodci, co si spoří pro strýčka Příhodu, tak asi těžce zapláčou...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]