Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Porucha střevní motility

Od: lu odpovědí: 26 změna:
Ahojte, chtěla jsem se zeptat, jestli se tu nenajde někdo, kdo by se potýkal se stejným zdravotním problémem, jako já. Je to pro mě dost intimní téma a také téma stále poměrně dost tabuizované i ve společnosti, takže už jen to, že tohle takhle veřejně píšu, je pro mě dost nepříjemné. Bohužel teď opravdu těžko zvládám každodenní život a cítím se naprosto odříznutě od "normálních" lidí kolem, což jsou v mém případě v podstatě všichni lidé, protože jsem se dosud nesetkala s nikým přímo, kdo by trpěl touto nemocí. Tak jsem skončila psaním tohoto. Je mi 20 let a problémy s trávením a střevní motilitou se mi začaly z ničeho nic objevovat pár let zpátky a až díky tomu, že teď už se opravdu rapidně zhoršily, začali doktoři pomalu přicházet na to, co mi vlastně je. Je to frustrující, protože ani oni si neví moc rady, v podstatě jsem s tím přišla sama, jestli to nemůže být ono. Teď chodím od lékaře k lékaři, od vyšetření k vyšetření, aby se to potvrdilo, ale táhne se to neskutečně dlouho a je to evidentně dost ojedinělá porucha, která je málo probádaná a taky prakticky neléčitelná. Budu moc ráda za jakékoliv odezvy, ať už se tu najde vyloženě někdo, kdo je na tom stejně jako já nebo zná někoho takového. Opravdu bych si moc potřebovala popovídat s někým, kdo ví, jaké to je a kdo by mi třeba dokázal pomoci nejen psychicky, ale třeba mi mohl dát nějaké rady, jak to lépe zvládat a zmírnit příznaky.

 

 

26 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

7x
avatar babkazov

Lu, nerozumím, nechápu na co se ptáš a už vůbec nerozumím tomu, kde říkáš, že lékaři jsou bezmocní, že neví. Něco takového dnes už neexistuje. Vědí co pacientovi je. Jen on neposlouchá a nepřijímá to, co mu lékaři říkají, vybere si jen to co se mu zdá přijatelné a místo, aby se ptal, tak odejde a začne na chodbě, na netu, mezi laiky zjišťovat, co si to vlastně myslí a okrajově, co řekl doktor. *alene* Takový přístup je dost charakteristický pro lidi, kteří mají psychiceké problémy. Setkávám se s lidmi, kteří prošli rakovinou, mají autoimunitní onemocnění, tedy neléčitelné, kterým chybí orgány a končetiny. Ale žádný z nich si nemyslí, že je neřešitelný světový unikát. Při léčení mívají zácpy nebo naopak průjmy, ale o motýlitě jsem neslyšela. Na průjem je Smecta nebo Reasec. Na zácpu a nadýmání jsou probiotika, kyšky a jogurty.

autoimunitní onemocnění...

Ty si myslíš, že lékaří vědí, když předepisují léky na potlačení místo toho, aby měli v rukou léky na cílené vyléčení? Tedy třeba u IBD tlačit celkovou imunitu člověka místo toho, aby řešili jen střevo?

Dodnes jsou nemoci, kde lékaři nemají jasno. Jsi naivní.

Třeba autoimunitní onemocnění? To je fakt pravda! Ještě něco?

Motilita je mimovolní pohyblivost lidských trubicovitých orgánů. K efektivnímu trávení potravy je potřeba zajistit nejen přítomnost účinných enzymů, ale i posun a promíchávání tráveniny (chymu) během pasáže trávicí trubicí. K tomuto účelu se v GIT vyskytuje několik typů pohybů.

O "motýlech" jsi neslyšela, tak raději neraď nesmysly!

Gumidku, jasně že jsem věděla a u strejdy Gůgla si ověřila, jestli si to myslím správně. To co píšeš, vím jistě. Jen ty jsi přehlédnul zmínku o psychice a o světové neznámé nemoci. To chce klid, radím tak, abych nepoškodila. To si piš!

OK, nepochopili jsme se. ;)

Nicméně tazatelka nereaguje a nedoplňuje další info

 

hodnocení

6x
avatar tralalacek

Většina podobných potíží má řešení v jedné větě, kterou ovšem skoro žádný lékař z pochopitelných důvodů v této formě pacientce neřekne. Navíc je problém, že náprava se projeví až po delší době poctivého dodržování, což je pro většinu takových pacientů (pacient je od slova trpělivost mimo jiné) nepřijatelné, zvláště v dnešní době.

Ta věta zní: Méně žrát, více se hýbat.

Zejména pro tento případ: Vynechat sladké a chemicky upravené potraviny. Pohybem se rozumí pohyb, který způsobuje "otřesy" gastroenterálního traktu, na které je tento evolučně přizpůsoben. Ideální je indiánský běh.

Jednoduché, prosté, bez jakýchkoliv vedlejších účinků (při použití kvalitní obuvi.)

Tisíce děkovných dopisů!

*smich*

Tak, tak, a on to nemusí být nějaký extra pohyb, nebo indiánský běh, stačí běžný pohyb a chůze po celý den. Katastrofou je naopak sedavé zaměstnání, třeba třeba i v kombinaci s delším dojížděním autem, nebo mhd. Ráno půl hodiny, až hodina sezení při dopravě, pak 9 hodin sezení u PC, a pak zase sezení při cestě domů. A pak možná i doma. Na to prostě trávící systém (a nejen ten) stavěný není, ani ten zdrav, to je pomalé uhnívání..

 

pb®
hodnocení

3x
Problémy s motilitou a kdo je na tom stejně jako já. Ale my nevíme, jak jste na tom vy. Chodíte na velkou pořád, nebo vůbec, trpíte průjmy, nadýmáním, nic jste nenapsala. Neznáme jídelníček, nevíme co jste zkoušela či nezkoušela sama. Než doktoři přijdou na to co s vámi, užívala bych probiotika, ta neuškodí nikdy. K tomu vyřadila potraviny, na které může být alergie. Lepek, mléčné výrobky. Třeba já nemůžu čerstvé mléko, vyhovuje mi zatracovaný krabicák. Po čerstvém mléce, i kozím, se zes... jak amina a trvá to týden, než se trávení upraví. Vadí mi i troška mléka do kafe.

 

hodnocení

2x

Snížená nebo zvýšená?

Jak tě to omezuje v běžném životě?

 

hodnocení

2x
Bez urazky : posobi to ako psychosomaticke a teda lekar prvej volby je psychiater.
etana*
29.01.23 19:20
Ne.
zaseja

peter, nevíš o čem mluvíš, až budeš mít 13 let průjem a bez endiaronu aspoň 1x denně se nehneš z domova, tak pak se ozvi.

13 let průjem? To už se snad ani nedá přežít...

Nevěřím, že celou dobu jen s Endiaronem. Ten je dobrý tak na exotickou dovolenou. Na infekci, dezinfekci. Rozhodně není určen na dlouhodobé používání. Stejně jako většina léků.

Pokud nekecáte, tak by se to snad asi mělo nějak řešit, ne?

Psychika tam taky určitě bude hrát velkou roli.

Zkusil(a) jste Reasec?

Jen na ukončení toho stavu a pak samozřejmě radikální změna stravování a hlavně přístupu k životu vůbec. Management stresu a tak...

zaseja

Věř si čemu chceš, vím, co ty léta zažívám, žádné vyšetření nic neodhalilo, doktoři radili všechno možný a nejlepší bylo, když se řekne doktorovi, že mám průjem, tak jako první řekne ať si vezmu endiaron, když mu řeknu, jak dlouho se s tim už peru, tak zase znovu absolvuju všechny možný vyšetření a výsledek je pořád stejný.

Teď od loňska není endiaron, asi kvůli Ukrajině, já netušim, tak jedu na loperonu a občas udělám i změnu na jiný léky, ale to je pořád jenom zastavení a ne léčení.

Zkoušely se i různý diety, alergie, hadice do všech otvorů a všechno dobrý, akorát pořád bez prášků průjem.

Kdo to nezažil tak neuvěří a nepochopí, jaký to jsou problémy a psychyka to určitě u mě neni.

A jaká je tedy konkrétní diagnoza? Myslím podle číselníku. Ta by měla být součástí zprávy z každého vyšetření. Shodli se v tom?

Jinak psychické vlivy se v tomto případě rozhodně nedají podceňovat. Je jasně prokázané že střevní mikrobiom má přímé spojení s mozkem. To není o tom, že by někdo z někoho dělal blázna nebo hypochondra.

zaseja

Diagnoza není žádná, když na nic nepřišli, jenom popisujou že mám časté průjmy a proto že mě posílají na vyšetření, tam pak napíšou, že je všechno v pořádku a mají splněno.

Myslim si, že ce nenervuju a jsem kliďas, teď už mě dokážou nas.at snad jenou ukrajinci a Fiala, ale ty problémy začaly dávno před nima.

Viděl bych to na ten Reasec. Funguje totiž jinak než Endiaron. A je vyzkoušený. Je na trhu minimálně 30 let, jen co vím.

Přirozeně po konzultaci s ošetřujícím lékařem!

Stejně je pouze na recept.

zaseja

To se taky několikrát zkoušelo, maximální výdrž bez léku byla 4 dny, pak zase pokračování.

Ale já to myslel tak, že Reasecem jen zastavit akutní fázi a přitom a hlavně pak důsledně a dlouhodobě dodržovat pravidlo viz samostatný příspěvek výše.

Takový stav nelze řešit dlouhodobě léky. Všechny mají vedlejší účinky, které mohou být někdy dost zrádné.

A mimochodem. Průjem zastavím spolehlivě i bez léků. NEINFEKČNÍ průjem samozřejmě. Neslazená černá káva, suché rohlíky, na zpestření banán (nic jiného) a celodenní tůra po horách, ideálně se nechat vyvézt nahoru a jít hlavně z kopce. Vyzkoušejte a dejte vědět.

Reasec zastaví peristaltku střev, tedy zastaví, na nějakou dobu, pohyb a funkci střev a tedy i srajdu, během 10ti minut, ale fakt neléčí.

zaseja

Suce některý rady jsou i dost zábavný, jako třeba ty dlouhý pochody na horách, ale zkuste se vydat na dlouhou tůru, když se nemůžete hnout od záchodu, sice si můžu vzít enduaron a pak vyrazit na pochod, ale druhý den už zase na tu tůru jít nemůžu , bez endiaronu bych se cestou posral.

Teď už ale přestaňte řešit mě, já už to nějak doklepu, spíš by se měla ozvat tazatelka a napsat trochu víc o jejích problémech.

tralalacku, kdo to neprožívá, tak tomu opravdu nemůže věřit, není to tak jednodychý.

 

Jasné.

Já jen jako starý člověk, důchodce, sdílím životní zkušenosti.

Nic jiného.

Každý nechť tak činí, jak je mu milo...

*frajer*

 

etana*
hodnocení

1x

Tento zdravotní problém není ani tak vzácný, ani neznámý, jak si myslíte, byť je pravda, že běžný obvoďák věnující se hlavně uchrchlaným dětem o tom nejspíš moc neví, od toho jsou specialisté. Detaily nepíšete (ani je nechci vědět), ale...několik let jsem sledovala na youtube vlogy dívek s autoimunitními onemocněními střev, v Čechách existuje myslím na facebooku pár skupin, ale já to nedoporučuji, jen se budete hrabat v cizích příbězích a zhoršovat svůj psychický stav. Takže...specialista gastro, někde na klinice a věřit doktorům (i když samozřejmě nejsou všichni géniové). Tohle je běh na delší trať, vyžadující pacientovu aktivní spolupráci, úpravu životního stylu, psychologickou podporu atd. Rozhodně ne laickou poradnu.

petrm

Potýkám se s podobným problémem (špatná průchodnost střev, zácpa) už více než 6 let. Zatím téměř každý lékař po nějakých vyšetřeních prohlásil, že je vše v pořádku. Gastroenterolog udělal gastroskopii a kolonoskopii řekl, že vše je v pořádku a mám přijít za 10 let. Obvoďák jen kroutí hlavou, kouká do počítače a neví, kam mě poslat. Neuroložka po asi 6 měsících různých vyšetření včetně magnetické rezonance na klinice prohlásila, že by to mohla být polyneuropatie a na můj dotaz, co s tím, neodpověděla. Jím pravidelně jogurty, kefíry, kysané zelí, probiotika, intenzivní pohyb postupně omezuji, protože po něm se stav zhoršuje. Nebudu tady vypisovat všechny další vyšetření, ale nejsem typ člověka, který by ignoroval doporučení lékařů, ani se neřídím rady z googlu, protože vím, jaké nesmysly se píší v mém oboru. Opravdu je problém dozvědět se od lékařů, co mi je a co mám dělat, kam se obrátit, a kdo se do této situace nikdy nedostal, tak neuvěří. Když člověk není VIP (nebo "kulich", jak říká ředitel Motola), tak nemá šanci dostat se k odborníkům na Homolce nebo IKEM. Co mi je úplně nepochopitelné, je chování ambulantních lékařů, kteří i při akutních problémech klidně řeknou : Přijďte za dva měsíce !

etana*

petrm, věřím, taky to mám vyzkoušené, někdy je to zoufalství, dočkat se léčby či aspoň nějaké informace. Mimochodem, nejen ředitel Motola, to je ustálené označení ještě z dob "budování socialismu", kdy se to týkalo i toho, když jste potřeboval pitomý Pancreolan.

Bohužel, dobrých specialistů je pět a půl a co si budeme namlouvat, kapacitu jim zabírají i lidé, kteří by potřebovali spíš psychologickou pomoc, ale odmítnout je nejde. Tím nemyslím nikoho zde, ale je to prostě pravda.

A ty nemoci, které nelze jednoduše odříznout nebo umlátit antibiotickou léčbou mají pak volné pole působnosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]