Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat na dvě otázky ohledně oprav chyb dle správního řádu dnes a v minulosti, pokud správní orgán vydá s chybou vyjádření, osvědčení či sdělení?
Dnes podle zákona č. 500/2004 Sb. může úřední osoba opravit chybu u vyjádření, osvědčení či sdělení dle § 156 odstavce 1.
§ 156 odstavce 1: Jestliže vyjádření, osvědčení nebo sdělení správního orgánu trpí vadami, které lze opravit, aniž tím bude způsobena újma některé z dotčených osob, správní orgán je opraví usnesením, které se pouze poznamená do spisu.
Zajímalo by mne, jak postupoval úředník dříve, pokud potřeboval učinit opravu u oněch tří výše zmiňovaných "typů" úkonů.
Podle Zákona č. 71/1967 Sb. se mi podařilo jen najít § 47 odstavce 6 : Chyby v psaní, počtech a jiné zřejmé nesprávnosti v písemném vyhotovení rozhodnutí správní orgán kdykoliv i bez návrhu opraví a vyrozumí o tom účastníky řízení.
To se však týká jen typu rozhodnutí, vztahuje se to přeneseně i na vyjádření, osvědčení nebo sdělení?
Druhá otázka, pokud by úředník dnes chtěl opravit vyjádření, osvědčení nebo sdělení, např z roku 2000 udělal by to podle "nového" správního řádu nebo ještě podle starého?
Děkuji za odpověďi, Radim Horák
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.