Diety - stravné - Polsko

Od: Datum: 24.08.10 01:32 odpovědí: 6 změna: 24.08.10 17:24
avatar

Ahoj všem,

především těm, kdo se v této oblasti pohybují, zdravím účetní.

Vycházím z tohoto : http://www.autoplan.cz/cz/kategorie/sazby.aspx

Podle tohto vyplývá, že za diety je v Polsku 35 EUR. Ale jak se to pohybuje ve skutečnosti? Je možné, že by z tohoto zaměstnavatel "ubral"? Podle vyplacených diet a této skutečnosti nám to opravdu nějak nevychází. Prosím poradťe, jaký je správný postup pro výpočet.

Díky moc.

St.

doplněno 24.08.10 01:42:

Jen ještě doplňuji: jídlo si kupuje sám, firma nic nehradí, od přejezdu hranic je tam 24 h. několik dnů.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: marenka*
Datum: 24.08.10 07:40
V soukromé sféře je možné snižování i zvyšování sazeb

S přihlédnutím k podmínkám zahraniční pracovní cesty a způsobu stravování je možné (zákonem a vyhláškou) předepsanou výši stravného zaměstnancům zkrátit. Snížení je omezeno na hranici 75 %. Výjimku tvoří členové posádek plavidel vnitrozemské plavby, zde je možné stravné zkrátit až na 50 %. Takové krácení ale musí být mezi zaměstnavatelem a pracovníkem dohodnuto nebo zaměstnavatelem určeno ještě před vysláním zaměstnance na pracovní cestu. Stravné nad zákonnou úroveň zaměstnavatel zvyšovat může. Tato pravidla platí ale jen pro soukromý sektor. V rozpočtovém sektoru není možné pracovníkům stravné takto snižovat.

http://www.mesec.cz/clanky/za…e-budou-vyplacet-vyssi-diety/ ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.08.10 09:51
avatar

Fajn, to se tedy pochopit dá. Prostě minimum je 75%.

Ještě mě zajímá toto:Stravné v cizí měně ve výši základní sazby stravného v cizí měně přísluší zaměstnanci, pokud doba zahraniční pracovní cesty strávená mimo území České republiky trvá v kalendářním dni déle než 12 hodin. Trvá-li tato doba déle než 6 hodin, nejvýše však 12 hodin, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci zahraniční stravné v poloviční výši této sazby zahraničního stravného, a ve čtvrtinové výši této sazby zahraničního stravného, trvá-li doba strávená mimo území České republiky nejméně 6 hodin, avšak alespoň 1 hodinu. Trvá-li doba strávená mimo území České republiky méně než 1 hodinu, zahraniční stravné se neposkytuje.

Znamená to tedy, že pokud zaměstnanec přejede hranice a je v zahraničí ten den pouze př. 7 hodin, má nárok na polovičku stravného, tedy pro Polsko 13 EUR?

Od: marenka*
Datum: 24.08.10 10:26

Přesně tak. *palec*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.08.10 10:33
avatar

Mockrát díky :)

Datum: 24.08.10 17:19
avatar

Marenko, ještě se vracím. Nesedí mi právě ta poloviční sazba stravného. Podle firmy, toto neplatí vůbec.

Situace: Pracovní tým kolegů odjíždí firemním autem z ČR do PL za prací. Přejedou hranice a v PL jsou již 7 hodin, ale jedou, nepracují. Pracují až následující den. Nemůže v tomto být nějaká "klička". Třeba jako když se dopravují do zaměstnání, stravné se neplatí nebo něco v tomto smyslu? (jedná se o neděli) Nemohu nic na toto téma najít.

(Kupodivu zpáteční cestu do stravného zahrnují, tedy - odpracují si den a v noci jedou zpět - sobota pracují: stravné ano, v neděli jedou zpět do ČR: stravné ne) Nevím, nerozumím tomu, vypadá to, že se vyznáš... *palec*

Od: marenka*
Datum: 24.08.10 17:24

O kličce nic nevím. Já mám na starosti kamiony a jakmile řidič překročí hranice, tak se hodiny strávené za hranicemi počítají do tzv. "cesťáku" - cestovní příkaz. Jestli jede, nebo spí, počítá se všechno. ;)

doplněno 24.08.10 17:39:

Tady je to popsané dopodrobna. ;)http://www.podnikatel.cz/clan…cestovni-nahrady-v-roce-2010/

Platí se to celé, jak překročí hranice, do doby, než je překročí zpět. To je zahraniční stravné, cestu po ČR mají mít zaplacenou taky. ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.