Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pozůstalostní řízení

Od: martinaencev odpovědí: 10 změna:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možno napadnout dědické řízení a po jak dlouhé době. Manželovi zemřel před 12 ti lety otec,,nenechal po sobě závěť a ani manžel ani švagr, nebyli pozváni k notáři k projednání dědického řízení. Zápisem z katastru o průběho dědického řízení jsme asi po půl roce zjistili, že je v něm zápis, že se oba bratři vzdávají majetku ve prospěch matky. Ani jeden nebyl přítomen u notářky neboť v den kdy se zápis uskutečnil, byli oba v práci. Na notářském zápisu nejsou ani jejich podpisy. Děkuji za odpověď

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Dědictví lze napadnout v obecné promlčecí lhůtě, která trvá tři roky. Začíná dnem, kdy byla vydána právní moc rozhodnutí. Ve vašem případě je tedy událost promlčená.

martinaencev
hodnocení

Děkuji za odpověď. Je to tedy i v případě, že manžel nebyl přítomen u notáře a v notářském zápise se uvádí, že se vzdává dědictví? Na notářském zápisu není ani jeho podpis, když nebyl přítomen,byl ten den v práci.

Pro majetkové právo ještě existuje desetiletá promlčecí lhůta (§ 629/2). Přečtěte si to raději v originále od § 609.

 

hodnocení

1x
avatar inzinyrka

Proč se už před 12 lety nezajímali, jak proběhlo dědické řízení? To není normální přístup. Řešili to nějak aspoň po tom zjištění z katastru? Věděli vůbec, že otec zemřel? Ptali se matky, co se stalo?

martinaencev
hodnocení

Neptali, bylo jim to trapné.

 

hodnocení

1x
avatar babajaga

12 let je doba dlouhá, předlouhá. Když jste to nechali tak dlouho, protože vám to bylo trapné, nechte to ležet dál. Nebo dneska by to už trapné nebylo?*ee*

Pochopila jsem před 3 lety. Po matce sestra dostala všechno, /hodnota zhruba 2 miliony/ já vůbec nic. A věřte, necítím zášť. Možná si pomyslíte, že jsem trouba. Ale nikdo z nás si s sebou na onen svět nic nevezme a důležitější je zdraví, než hmotné statky. To občas přináší jen mrzutosti v rodině.

Žijte dál, jak jste žila uplynulých 12 let. Dědictví není všechno, dneska už to vím. K čemu by bylo třeba člověku těžce nemocnému? Jen zasévá sváry mezi příbuzné. Jaga.

Navíc je poněkud divné, když se nestará přímo dědic /tedy manžel/, ale šťourá do toho manželka. Podobná nenasytnost už mezi lidmi nadělala spousty problémů. Buďte zdrávi, to je nejvíc, co můžete získat. Nějaké dědictví je podružné.

martinaencev
hodnocení

Otázka zněla zda jde napadnout dědické řízení, které proběhlo nestandartně i po 12ti letech.

 

hodnocení

1x
avatar jenyk
Podle mě promlčeno.
12 let něco necháš spát a se o to teprve začneš zajímat? Divný, moc divný.
Taky mi přijde divný, že by na katastru bylo napsaný, že se někdo vzdává svého podílu v prospěch jiného. Katastru po tom nic není. Ten zapíše věci tak jak přijdou.

 

ahoj*
hodnocení

0x

A není to náhodou promlčeno? Sama píšete že o tom věděli že proběhlo řízení.

notářsky zápis je snad veřejnou listinou

. Takže 12 let jste neřešili a teďka budete tvrdit, že si asi matka sama s notářem nechala ve veřejné listině lživě napsat, že se vzdávají a vy to chcete napadnout po 12 letech!?

Musí být nějaká právní jistota že po určité době prostě jsou věci už neměnné. FINITO.

Leda že byste tvrdili, že nevíte o tom, že otec zemřel ;) Ale je to jen má domněnka.

martinaencev
hodnocení

Nic netvrdíme, je to pravda. Bratrům bylo trapné řešit s matkou tento podvod, jasně doložitelný. Teď se ovšem stalo, že švagr využil situace a prakticky matku donutil nechat na sebe přepsat chatu. Manžel nedostal nic i když mu tím podvodem ,který matka před lety udělala patřil podíl na ní z dědictví. Tady je patrné, že i notáři už podvádějí.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]