Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, v polovině září mi zemřela maminka. Zaplatila jsem za ni pohřeb a od notářky dostala usnesení o pozůstalosti, podle kterého mi bylo přirčen pozůstatek na jejím účtu, který ke dni její smrti činil něco přes 15 000,- Kč. Po měsíci jsem z banky obdržela částku, která tomuto usnesení neodpovídá - něco přes 8 000,- Kč. Má banka právo zredukovat částku z pozůstalosti? maminka splácela nějakou půjčku, ale notářka mi tvrdila, že mi má náležet ta částka, která byla zjištěna v den smrti maminky (aspoń tak si to pamatuji, ale byla jsem rozrušená, takže ruku do ohně bych za to nedala!). Můžu se zeptat, jak to skutečně je a zda banka postupovala v soulau se zákonem? Děkuji za odpověď, Šafářová.
Odpovím z vlastní zkušenosti. Když mi zemřel svobodný brácha, taky bylo třeba nechat banku, aby si z jeho účtu srazila jeho pohledávky. Půjčku neměl, ale pojištění, platby za rozhlas a televizi, internet. Kdo myslíte, že by za vaši maminku její závazky zaplatil? Myslím, že banka postupovala správně, vždyť to všechno uvidíte ve výpisu a podle toho si třeba můžete od banky nechat podat vysvětlení.
Pokud někdo zemře, tím dnem mi přijde logické, že už nic platit nemusí. Ani pojištění . V usnesení od notářky je částka jasně napsaná, proč by ji tam jinak psala? Budu se muset na to zeptat právníka. Děkuji za vyjádření.
Je mi jasné, že v rámci dědictví přijímate i dluhy, ale já nejsem dědic, protože v tomto se o dědictví nejedná ( majetek zemřelého nepřevýšil 40000). Na netu jsem již dohledala informace ohledně účtu po zemřelých, trvalé příkazy odchází i po smrti (pokud není ve smlouvě uvedeno jinak). Takže odpověď již znám, děkuji.
Banka dává notáři informaci o zůstatku na účtu ke dni úmrtí. Předpokládám, že tento stav uvedl notář v zápisu o dědickém řízení a vy jste tento zápis předkládala bance, když jste žádala o vyplacení. Pokud tam byla nějaká nesrovnalost, je třeba, aby vám banka tuto nesrovnalost vysvětlila a vy ji případně reklamovala např. u toho, kdo čerpal nějakou sumu z tohoto účtu. Přitom je důležité mít na paměti, že dědic dědí i dluhy zemřelého, na to vás měl notář upozornit. Někdy může nastat i situace, kdy dluhy jsou větší než majetek zemřelého a to je velká nepříjemnost.
Bance jsem svůj dotaz samozřejmě poslala, zatím bez odpovědi. S dluhy je to trošku jinak. Můžete se jich zříct...
Tohle je celé ( i s tazatelčinými dodatky) jaksi zmatené. Žádný spodní limit 40 tisíc neexistuje, dědické řízení proběhne, i když zesnulý žádný majetek neměl, jen dluhy ( a to maminka měla, viz půjčka). Matka zemře a dcera není dědic ze zákona? Úmrtím se nepřestává okamžitě vše platit, trvalé příkazy a předpisy se musí zrušit (typicky ta TV a rozhlas, zálohy a nájmy, cokoli), jinak to banka dál strhává, dokud jsou na účtě peníze. Dtto ta půjčka. Ale zeptejte se, banka je vám povinna vydat výpisy, i když přes toho notáře. Požádejte právě jeho, on to zařídí. Ale jak říkám, je to divné, kdo je tedy dědic? Ten by měl tyto úkony provést.
Existuje majetek nepatrné hodnoty (takový majetek, jehož celková hodnota je přibližně stejná či nižší než výše nákladů v souvislosti s pohřbem, které vypravitel pohřbu vynaložil.) Na tomto místě je nutno podotknout, že případné dluhy na vypravitele pohřbu v těchto dvou případech nepřecházejí... Jsem našla na netu. Tak se vlastně o dědictví (to by bylo i s dluhy) jako takové nejedná, jen majetek nepatrné hodnoty.
Dobrý den, paní Marcelo. Upřimnou soustrast s úmrtím matky.
---------------
V problematice se asi moc nevyznáte, ale jak píšete, že se poptáte právníka i oslovila banku, vše Vám určitě vysvětlí.
....tím dnem mi přijde logické...,logické třeba, ale tak to opravdu není.
Pak ještě dalčí dolnění, že (ne)jste dědička, a další ohledně 40. tisíc. Obraťte se na notáře, nebo na právníka, ať Vám to vysvětlí, pak budete více vědět...Aktiva a pasiva, to je taky jinak
Jsem vypravitel pohřbu, ne dědička, protože maminka měla majetek epatrné hodnoy (to je to stanovení těch 40000,-
Kdybyste nebyla dědička, tak se s vámi banka vůbec nebude bavit. Doporučuji důkladně přečíst notářské rozhodnutí.
Zanechal-li zůstavitel majetek bez hodnoty nebo jen majetek nepatrné hodnoty, soud usnesením vydá zůstavitelův majetek tomu, kdo se postaral o pohřeb, jestliže s nabytím tohoto majetku vyslovil souhlas, a současně řízení zastaví; to neplatí o takovém majetku zůstavitele, o němž zákon stanoví, že k němu nabývají vlastnické právo jiné osoby (§ 154 odst. 1 z. ř. s.).
Před pár lety jsem řešil podobnou situaci. Mám od notáře usnesení o pozůstalosti a tam je jasně napsáno, kdo je dědic a jak se naloží s financemi na účtu s ohledem na to, že jsem hradil veškeré náklady na pohřeb. Nedovedu si představit, že by s vámi banka jednala bez tohoto usnesení, že jste dědic.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.