Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozbitý rtuťový teploměr, výpary?

Od: betysek8 odpovědí: 22 změna:
Dobrý den, dneska se mi rozbil teploměr, nejdříve jsem vůbec nevěděla, že je rtuťový, dokud mi to mamka neřekla, tudíž jsem se rtuť prostě snažila posbírat kapesníkem a ty malé kuličky jsem měla snad úplně všude, největší množství jsem snad posbírala, ale stoprocentně jsou nějaké mini kuličky pořád zapadlé za nábytkem, postelí a asi už je nikdy nenajdu, a protože jsem četla, že ty výpary jsou toxické a je to velmi nebezpečné, že hrozí nervové poruchy, vypadávání zubů a podobně, tak jsem se na to chtěla zeptat tady. V pokoji už asi 12 hodin větrám a budu větrat nadále. Ale opravdu mě nejvíc děsí, že mi někde něco zůstalo nebo jsem to roznesla na botě a my to teď budeme dýchat. Mám z toho fakt strach i vzhledem k tomu, že máme pejska, tak moc prosím o nějakou radu a uklidnění předem moc děkuju.

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

9x
avatar diesel

Asi takto -nejhorší je smrt z vyděšení!

jako dítěti (V 6 nebo 7?) se mi podařilo rozbít taky - kuličky jsem posbíral do ruky, dal do nějaké lahvičky a než se vyhodilo, tak jsem s tím "experimentoval". už je to cca 55let zpět.

quest

souhlas, v práci jsem byl ve styku s rtutí takřka denně,opravy rtuťových průtokoměrů. Trvalo to asi tři roky a jsem tady, je mi 78.

dovolím si citovat : nejhorší je smrt z vyděšení!

JJ, stovky rozbitých trubic a výbojek za život... V průmyslu věc velice obvyklá.. Určitě v tom nebezpečí je, ale je to hlavně to teoretické... Tak jako s azbestem, kdy se lidé budí z hrůzou a není proč. Ona ta mediální masáž má nějaké výsledky... Taky jak tu někdo psal, tak jsme jako děti lovily kuličky rtuti z teploměru mezi parketama... A je to třeba 60 let...

Něchtěl bych to bagatelizovat... Ale prostě trochu s rozumem...

 

 

liska5
hodnocení

7x

Pokud jste kuličky nesnědla, tak se nic nestane. Jen si dobře umyjte ruce a příště rtuť do ruky neberte. V dětství jsme si se rtutí hráli. Měli jsme s bráchou lahvičku se rtutí a tu jsme občas vypustili a pak ty kuličky spojovali a zase je obšírně vraceli zpět..Je nám dost přes 70 a vliv rtuti se zatím nijak neprojevil...

Při požití je elementární (kovová) rtuť téměř neškodná, projde trávicím traktem bez následků. Přes kůži se také nevstřebává. Rtuť je nebezpečná prakticky jen při požití rozpustné sloučeniny či při vdechování par.

 

hodnocení

3x

Kovová rtuť je velmi nebezpečná látka při vdechování, ale většinou až při větší expozici. V teploměru je té rtuti tak málo, že i když se odpaří, na zdraví by se to nemělo projevit. Pokud se někde rozlije rtuť, doporučuje se posypat práškovou sírou, rtuť zreaguje na sulfid, a tuto látku pak vyluxovat a pytlík vyhodit.

solo

Kde sezenes tu síru v prášku?

Síra v prášku se dnes již shání špatně, lze ji sehnat jen ve specializovaných prodejnách. Možná by ji mohli mít v nějakém zahradnickém obchodu, používá se na postřiky. Ale není problém koupit sirnou svíci (OBI, drogerie) a kus síry roztlouct v hmoždíři.

 

riva
hodnocení

2x

řeší se to zasypáním práškovou sírou, která se rtutí zreaguje za vzniku neškodné sloučeniny. A pak se to zamete.

kovyachemie.cz/...

 

hodnocení

2x

Zbytocna panika, ked sa to vsade masovo pouzivalo (nemocnice), tak ak to sestre alebo pacientovi spadlo, zamietlo sa to, hodilo do kosa a vybavene. V teplomeri je velmi male mnozstvo a navyse sa to da lahko zohnat na jednu kopu. Nebezpecna je dlhodoba expozicia, nie jednorazova.

 

jjjaaa
hodnocení

2x

Podpbněl, jak tu již někteří psali:

Je mi 75 roků a jako děti jsme si s rtuží normálně hráli. Nevím o žádných zdravotních problémech, které by nám rtuť způsobila. A dokonce náš učitel na základce, když jsme se o rtuti něco učili, tak (aby vyvrátil rozšířené tvrzení, že truť způsobuje průjem) před námi snědl kuličku velikosti broku do vzduchovky. Jestli dostal průjem nevím, ale normálně vyučoval dál. Už asi zemřel, ale vím o něm, že slavil 90. narozeniny, takže určitě žil přes 90 roků.

Z toho vyplývá, že není třeba dělat paniku.

 

pb®
hodnocení

1x

Klid, škodlivé jsou výpary organicky vázané rtuti. V teploměru je rtuť kovová, u té výpary moc neškodí. Pokud se vám povede, tak je ideální kuličky rtuti sebrat (ne holou rukou) a uchovat v lahvičce pod vrstvou vody.

Bylo by fajn, kdybyste psala jen o tom, čemu aspoň orientačně rozumíte. Rtuť ve sloučeninách se neodpařuje, s výjimkou kapalných sloučenin, které jsou ale natolik exotické, že běžný smrtelník s nimi nikdy nepřijde do kontaktu. Naopak kovová rtuť je nebezpečná, protože se odpařuje a při vdechování ukládá v organismu.

 

smode2
hodnocení

0x
Nebezpečí by bylo, pokud byste rozbila právě svítící zářivku, nízkotlakou (dřívější úsporné "žárovky" typu "zmrzlina" apod.) či vysokotlakou - rtuťovou výbojku. Místnost se stane prakticky neobyvatelnou (páry) a můžete se stěhovat. Pokud ale nesvítí, tak nebezpečí nehrozí - rtuť je v kapalném stavu - stejně jako v teploměru. Tedy bát se nemusíte a větrat taky ne :)
lojza
Svatá prostoto, doufám že to nemyslíte vážně s tou svítící zářivkou? To máte z toho hoaxu, který kdysi koloval netem?
ml1

Tak to jsem nepozoroval, a už se mi i to povedlo. V té zářivce je rtuti dost málo, první zářivky mívaly 3 gramy, ale dnes je to mnohem víc (snad 3 miligramy, ale tomu se mi nechce věřit).

smode2
Kluci, zapamatujte si jedno: když o tom nic nevím, nevyjadřuji se ;)

Další dobrák, který šíří nesmysly. Škoda že se tou svojí radou sám neřídíte.

 

hodnocení

0x

To vypařování rtuti je velmi pomalé, není potřeba se obávat. Se rtutí se běžně pracuje v elektrochemi v objemech v kg.

 

hodnocení

0x
Výparů se bát nemusíte, ale problém je že kapalná rtuť se vstřebává přes kůži a krevním řečištěm se dostane do mozku kde zlikviduje neurony, projeví se to poklesem IQ a 15 let bude trvat než se IQ obnoví, ale tím se děsit nemusíte to už neovlivníte.
Jak neutralizovat rozlitou rtuť odpověděl riva.
jirkazxc
Kovová rtuť se kůží nevstřebává, zato organická projde i přes latexovou rukavici.

 

jirkazxc
hodnocení

0x
Postupujte podle pokynů TIS
tis-cz.cz/...
Hlavně v žádném případě nevysávejte! Pozor hasiči mají speciální vysavače s uhlíkovým filtrem. To že můžou oni neznamená že můžete i Vy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]