Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, toto upravuje NOZ, ale jak vidím, tak myšlení některých nájemců je stále notně sobecké až vyčůrané. Po podání, resp. doručení písemné výpovědi následuje tříměsíční výpovědní lhůta (možno se odstěhovat, ale zůstává povinnost nájem tři měsíce platit). A pak je ještě možnost dohody s majitelem, na kterou on nemá povinnost přistoupit (a přijít o tři nájmy). Opustit byt bez předání majiteli je silně chucpe. Zdravím!
U smlouvy na dobu urcitou zadna vypovedni doba bez udani duvodu ze zakona neni. Leda že by nějaká taková blbost byla sjednána ve smlouvě.
To jde pouze v pripade vazneho duvodu, dle duvodove zpravy k zakonu napriklad pokud se zmeni lokalita zamestnani atp.
Tedy zbyva pouze dohoda. Navrhnul bych pronajimateli kompenzaci minimalne ve vysi 1 najmu, protoze to je jiz mene nez jeden mesic, tedy ze zaplatim do konce roku 2022 s tim, ze se odstehuji do 5. prosince.
Napsal bych mu, ze nemam penize abych hradil v roce 2023 najem.
ps: samozrejme ze pronajimatel ma pravo na uhradu az do konce smlouvy, jedinym legalnim zpusobem ukonceni je dohoda
Zdravím.
Ačkoliv to tak někdy vypadá, tak v ČR není zas tak rozsáhlá právní "džungle". Ani v zaměstnání to není tak jednoduché, že když někdo chce skončit bez výpovědní lhůty a zaměstnavatel trvá na výpovědní lhůtě, tak že stačí za sebou "prásknout dveřmi" a pracovní poměr je následně "vyřešen áčkem". Zaměstnavatel může po zaměstnanci v určitých případech požadovat náhradu vzniklé škody.
Když si představím, že bych byl ve Vaší situaci, tak bych podepsal tu výhodnou nájemní smlouvu (s nastěhováním v prosinci). Současně bych vypověděl současnou nájemní smlouvu s tím, že pokud s majitelem nenastane později dohoda o ukončení nájmu k určitému datu, tak bych nájem za dobu trvání výpovědní doby doplatil zpětně se zpožděním a průběžně, třeba po tisícovce + případné penále z prodlení.
Považuju za nesmysl, posílat klíče poštou apod.. Je potřebné, ukončit nájem popř. podnájem (buď výpovědí nebo dohodou) a podepsat předávací protokol, ve kterém by mělo být potvrzeno, že byt (část bytu) je v pořádku, předání klíčů a taky to, jaké jsou stavy spotřeby elektřiny, vody, tepla a případně plynu. Pokud možno, tak by bylo dobré, nechat podpisy ověřit. Pokud by majitel bytu odmítl převzít výpověď z nájmu na podpis (tedy podepsat i kopii té výpovědi s textem - převzal dne ...), tak je potřeba poslat výpověď nájmu doporučeně a s dodejkou.
Majitel bytu se s Vámi samozřejmě v případě "prásknutí dvěřmi" soudit může. Mohl by např. čekat 3 měsíce a pak napsat upomínku ohledně neplacení nájemného a později se soudit. Jestli by to případně udělal nebo ne, to by bylo věštění z křišťálové koule. Některý majitel by s tím problém neměl a jiný majitel by se na to vykašlal.
Myslím si, že je lepší, oželet třeba celkem dva nájmy, než nezajistit si lepší podnájem. Jiná otázka ale je, jestli je ta možnost lepšího podnájmu opravdu solidní nabídka nebo jestli je to nějaký podraz popř. částečný podraz.
Může být určité riziko, že nakonec nebudete mít ani jeden ani druhý pronájem.
Na zaklade ceho se domnivate, ze lze vypovidat smlouvu na dobu urcitou? To je klasicky blud neznalku!
Bez uvedeni duvodu je vypoved NEPLATNA! Ledaze vypovedni dobu maji sjednanou primo v te smlouve, protoze zakon nic takoveho neumoznuje (vypovědět bez důvodu). Naopak by bylo vhodné takovou výpovědní dobu respektovat, případně se dohodnout na ukončení smlouvy.
Jen doplním:
výpověď = jednostranný projev vůle
dohoda = dvoustranná
Na základě uzavřené smlouvy, kde se tato možnost řeší.
třeba:
3. Nájem bytu vzniklý na základě této smlouvy zanikne z těchto důvodů:
- písemnou výpovědí jedné ze smluvních stran, a to s 3 měsíční výpovědní lhůtou, přičemž výpovědní lhůta začíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně,
- uplynutím doby sjednané v odst. 1 toho článku, přičemž toto neplatí v případě, že dojde k uzavření dohody o prodloužení nájemní smlouvy podle odst. 2 tohoto článku; v takovém případě nájem bytu zanikne až uplynutím doby sjednané v takové dohodě.
Byty jsou pronajímány kvůli zisku, to je jasné. Takže je předpoklad, že většina vlastníků má zájem, byt někým obsadit. Když tedy obdrží od dosavadního nájemce výpověď nájmu, tak začnou shánět nového nájemce. Jestliže dosavadní nájemce sdělí, že byt může vyklidit výrazně dříve, než upyne výpovědní doba, tak bývá dohoda možná - třeba taková,že pronajímatel si ponechá měsíční kauci a že dosavadní nájemce zaplatí ještě jeden nájem. Ale mělo by to být provedeno smluvně a pokud možno, tak s úředně ověřenými podpisy. "Prásknout za sebou dveřmi"může být riziko - např. co se týká platby za spotřebu tepla a vody. Je jedno jakoby rčení - jsme lidi a dokážeme se domluvit. Každopádně - základem minimalizace rizika je předávací protokol. JInak by mohl majitel bytu třeba tvrdit, že v bytě vznikla nějaká škoda apod.
Vzory jsou na netu, viz. např.
olyn : připadá mně to tak, že nějak moc "chytračíte". Znám např. rodinu, která už víc jak desetiletí bydlí v nájmu na dobu neurčitou.
Proč emailem, proč nejdete osobně se domluvit s pronajímatelem.
Já to vždy řešil k oboustrané spokojenosti, ihned jsem začal hledat nového njemníka. Vždy jsem ho našel brzo, aby se dotyčný mohl do konce měsíce odstěhovatt a hned nastěhovat jiný.
Ale pokud bych nenašel jiného, musel by doplatit do konce výpovědní lhůty. Pokud by to doplatil...
Ano to je skolacka chyba poslat takovyto dotaz a jeste ani ne jasnou vuli: chci skoncit najem 5.12., takovy email pronajimatele nase.. pronajimatel neni ubytovna a kdyz vam tohle najemce udela po 3 mesicich, tak...
A jak z nej tahate penize, pokud se chce odstehovat 5.12., v listopadu uz nic nezaplati a kauce kryje 1 mesic (tedy listopad)?
Pokud byste měl nájemní smlouvu podepsánu na dobu určitou, tak (jak tady zmiňuje jakýsi olyn), v takovém případě není možné, dát výpověď z nájmu bez nějakáho extra vážného důvodu.
Předpokládám, že máte podepsánu nájemní smlouvu na dobu neurčitou. V takovém případě byste mohl shánět zájemce o nájem kterému byste vysvětlil situaci a následně byste nabídl pronajímateli možnost, že Váš nájem by byl ukončen dohodou a okamžitě by bylo možné podepsat novou nájemní smlouvu s novým nájemníkem.
@lopezz Tak to můžeme se i vsadit, jestli má smlouvu na dobu určitou a nebo neurčitou.
S pravděpodobností hraničící s jistotou má smlouvu na dobu určitou.
Každopádně v smlouvách stažených z internetu je i v takovýchto možnost výpovědi, takže ta smlouva je ve výsledku paskvil. Ale prozraďte mi, proč se vyjadřujete k ničemu, čemu nerozumíte? Tenhle příspěvek jste napsal poté, co jste si to nastudovala na internetu, tak to gratuluji.
Nepřekvapuje mně, že se tady občas objeví někdo, kdo "chytračí". Nepotřebuju číst články na netu. Stačilo mně, přečíst si určité pasáže občanského zákoníku.
pokud můj text přispěl k tomu, že jste si přečetl ten občanský zákoník, tak je to dobře.
...většina pronajímatelů dodnes netuší, že JE NELOGICKÉ umožňovat jednostrannou výpověď ve smlouvě na dobu určitou
olyn:
To myslíte vážně? Občanskéj zákoník jsem si přečetl už před lety. Na to, abych si přečetl občanskej zákoník, nepotřebuju čekat na to, až nějakej "chytrák s křišťálovou koulí" začne psát něco v nějaké diskuzi.
Co je a není logický, to je diskutabilní. Mít v nájemní smlouvě na dobu určitou výpovědní dobu, to může být výhodný pro obě smluvní strany. Třeba někdo může pronajímit byt studentům, kteří předpokládají, že nepozději třeba v době 5 let studium ukončí. Ale proč by měli podepisovat smlouvu bez možnosti předčasného ukončení? Tak je logické, že pro obě strany může být výhodné, podepsat smlouvu třeba na 5 let s oboustrannou možností výpovědi, jako s určitou "pojistkou".
olyn : Vy jste evidentně nepochopil, že hlavní problém tazatele je ten, že si myslel, že ukončení nájmu "vyřeší" tím, že přestane platit nájem a že klíče zašle poštou.
Dál není co řešit. Vypadá to tak, že pokud současný nájemce nesežene nového nájemce, ochotného si pronajmout daný byt za stejných podmínek. tak pronajímatel asi dobrovolně nájem neukončí.
Můžeme se jen domnívat, o jaký nájem se jedná, jestli o atraktivní nájem nebo jestli např. o dost mizerný nájem (předražený nájem). POkud se jedná o atraktivní nájem, tak není jasné, proč by majitel dělal problémy.
Mám na stejném místě třetím rokem smlouvu na dobu určitou (1 rok). Prodlužuje se v srpnu vždy o další rok. Letos v srpnu to přebral nový majitel a navýšil zálohy i nájem. Nájem za něho řeší advokátní kancelář. Takže je pravda, že nejspíš budou chtít nárokovatelné maximum a že se nejspíše nedoplatím.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.