Nejste přihlášen/a.
Syndrom vyhoření je něco zcela jiného než deprese, byť některé klinické příznaky mohou být podobné. Zásadní je fakt, že u skutečné endoigenní deprese jde o nemoc, poruchu neurotransmiterů (porucha produkce nebo absorpce), což má za následek snížení až vymizení vůle, neschopnost prožívat radost či potěšení a patologický smutek, který nelze ovlivnit vnějším chováním. Pokud slyšíte hlupáky, kteří radí nemocným, aby vstali z postele a šli si udělat radost třeba na nákupy, pak to je typický příklad naprostého nepochopení podstaty nemoci. Vůle pacienta s depresí je patologicky omezena, stejně jako neschopnost radovat se, čili takové rady jsou stejné jako radit ochrnutému, aby se proběhl. Bohužel když není postižení/nemoc vidět, řada myslitelů má za to, že to nic není.
U syndromu vyhoření jde o reaktivní stav, kde není biologická porucha. Nedochází k patologickému snížení vůle, nemocného neohrožuje stejným způsobem (pacient s těžkou depresí může zemřít žižní, protože se nedokáže donutit, aby vstal a napil se), také schopnost prožívání radost není omezena sama o sobě (je přítomna), byť může být komplikována právě chronickým stresem.
Jsem z oboru, a nesouhlasím s tím, že je problém rozpoznat deprresi od syndromu vyhoření.
"...myslím, že deprese je jen jedna část onemocnění, jakási podmnožina..."
Tak nemyslete. Deprese není žádná podmnožina, ale velmi vážná psychycká porucha. I když může mít syndrom vyhoření podobné příznaky, nemá toho se skutečnou depresí moc společného.
@tebi, to si to neumis najit?
Syndrom vyhoření se liší od deprese a únavy tím, že z počátku postihuje pouze pracovní oblast (ostatní oblasti lidského života nejsou alespoň zpočátku zasaženy). Postupem času však může dojít právě k rozvoji deprese či chronické únavy.
...
DEPRESE cs.wikipedia.org/...
vs
VYHORENI cs.wikipedia.org/...
vic tady asi nevymyslime, bohuzel...
A myslis ze to s jistotou dokaze odlisit i doktor? V praxi to je tak, ze te nic nebavi, protoze treba dosly sily / neumis regenerovat / jsi zpovykany a zavisly na xy a tak vubec.
Kdyby to bylo tak jednoduchy a jeste lepe, kdyby si slo vzit pilulku na restart...
Ale bunecnej restart pry jde udelat, delaji to kdesi na Bajkale, je o tom i francozsky dokumentarni film, jmenuje se to pust (ted nevim zda 14 nebo 21 dnu) a dostanes jenom vodu, telo je tak zblble ze se u vetsiny lidi to povede zrestartovat, ale to si muzes s trochou odvahy a hodne silne vule, po studiu par dulezitych zasad, udelat i doma. Jenze to sam nekdo, kdo spadl do zavislosti, krysiho zavodu a depek, na 80% sam neda. pro zacatek pust.cz
My nemůžeme tvrdit ani jedno, protože syna neznáme absolutně vůbec.
V psychiatrii se podle mého rozhodně nezařazuje dle tabulek. Pacient totiž může trpět více poruchami v různých poměrech.
Nelze tedy z nějaké informace na internetu v diskuzi laiků hodnotit, zda syn kamarádky trpí depresemi nebo vyhořením.
Ani ten doktor to nepozná za 5 minut.
kapišto?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.