Nejste přihlášen/a.
Jelikož játra jsou naše chemických továrna na přeměnu látek, na vylučování nežádoucího, tak bych hledala něco o celkové detoxikaci a očistě organismu. A začala bych u střeva. Co mu posílat a co ne. Co omezit /cukr, sůl, uzeniny, bílá mouka, průmyslově vyráběné potraviny s konzervanty, barvivy,.../ a co přidat / zelenina, cereálie, ořechy, ryby, králík, ovoce, kefír, panenské oleje, bylinky, ... Ani ne tak preparáty, ale spíš návrat přírodnímu. Ideálně produkty bez postřiku, místní, sezonní a čerstvé. Přímo játrům prospívají: kyselé zelí, kvašená zelenina, kroupy, jablečný ocet, oranžové ovoce, hokkaido, a zelená zelenina, rybí tuk, žloutek, dýňová semena, klíčky, cibule, ryby, melasa...to kvůli vit. A a Zn. Co neprospívá: alkohol a přepálené živočišné tuky. Příliš smaženého, uzenin ap.
Tělo má tendenci se samo uklízet a opravovat, tak mu to usnadnit nezakyselením, dostatkem tekutin a případně kůrou lactobacilů.
A jestli dobrá literatura, kde je vše a pochopitelně, tak Zázračná detoxikace od Roberta Morse. Zní to tak happy po americku a kupodivu je to realistická užtečná knížka.
Liska Vam to perfektne popsala, jeste doplnim, ze na jatra a s nimi spojeny zlucnik, ma velmi dobry vliv pampeliska,
dale tinktura z vlastovicniku, dle Janci. Pozor je to jedovata bylina, redeni jen D3.
No a z hub Chaga sibirska, taktez v tinkture.
Nojo, jenže dejte si k obědu místo vepřa knedla králíka s kefírem . Co je zdravé ví každý, ale udělat z toho chutné jídlo je prakticky nemožné.
Není pravda. Dá se králík na česneku se špenátem a bramborem. Jindy zas listový salát s kefírem ochucený citronem a s kousky mandlí a rozinkami, přislazený lžičkou medu. Kdo chce kombinovat, poradí si. Já mám k obědu červenou čočku namočenou s trochou pohanky. Vařím s bob.listem, česnekem a lžičkou majoránky, posypu cibulkou a k tomu okurek kvašák...lze i vajíčko nebo kousek krůtí šunky
Vcelku souhlasím, až na to zakyselení. Nic jako zakyselení neexistuje. Tělo má spoustu procesů, jak vyrovnávat pH krve, odchylky umí perfektně kompenzovat s přesností +- 0,04 bodů pH a všechny ty nežádoucí ionty posílá ven močí (a část i dechem), proto pH moči tolik kolísá. Pokud je nějaká porucha a tělo nezvládá tu kompenzaci, tak je to vážný stav hrozící smrtí.
Ano, tělo má schopnost pH vyrovnávat. Ale za cenu, že uplatňuje minerály ze zubů, kostí a jiných tkání. Pokud nebudu organismus tlačit do kyselejších hodnot např. přemírou sladkostí, tak minerály zůstanou na fleku. Homeostáza je pojem. Vím, že jde o setinky.
@liska5 uplatňuje především sodíkové a chlorové ionty, případně HCO3-. Ionty ze zubů jdou jen pokud jich je ve vlastní potravě málo.
V prvom rade si ocistite penazenku, ako pri vsetkom, co nie je liek, len vyzivovy doplnok.
Potom si polozte otazku, co je "ocista a regeneracia" a ako sa to meria. Mate zle zakladne pecenove testy z krvi odobranej u lekara alebo na zaklade coho mate taku poziadavku?
Uplne prestante s alkoholom, mastnymi jedlami a k tomu vyrazne viac pohybu.
Zdravý člověk žádnou očistu ani regeneraci jater nepotřebuje. Nemocný by se měl řídit radami lékaře.
Lištičko, však jo. Lékař léčí léky, kořenářky bylinkami a vykuřováním, psychologové řečmi, šamani zaříkáváním, léčitelé vkládáním rukou. Každý má to svoje a je potřeba s tím počítat. Lékař? Jak by měl léčit? Alternativními radami? Zaříkáváním?
Babičko, to byla reakce na hlada, který píše, že zdravý člověk očistu jater nepotřebuje... Jen jak pozná, kde je hranice: zdravá - přetížená - ztučněná játra? A ta očista stravou by byla vlastně prevence. To pak by k lékaři mnozí nemuseli.
Zdravému člověku se nikde nic neusazuje, proto ani nepotřebuje žádné čistění a to ani jako prevenci. Jsou to vesměs bláboly obchodníků s předraženými a zbytečnými preparáty a jsou bláhoví ti, kteří něčemu takovému věří a při potížích nejdou k lékaři. Příčinu potíží nemusí zjišťovat. Od toho je lékař. Pro prevenci slouží preventivní prohlídky.
Ostropestřec je přípravek na podporu jater a prokazatelně funguje, ale samozřejmě není všespásný. Důležitější je životospráva: omezit tuky (hlavně živočišné a různě ztužené) a slazené nápoje (čistá glukoza nevadí, dvě kostky do kafe taky ne), přidat ořechy (arašidy nejsou ořechy), vyhýbat se smaženému a pečenému (nebo aspoň těm propečeným povrchům), jíst hodně zeleniny. Místo brambůrků večer chroupat kimči, pokud už musíte něco dávat do pusy. Není vhodná úplná hladovka, zejména ne vícedenní (kvůli možným komplikacím se žlučníkem). Úplně vynechat alkohol.
Pokud máte steatozu jater nebo jste obézní, přidejte aerobní pohyb (vytrvalostní sport, při kterém se trochu zadýcháte, jako třeba rotoped, cyklistika, nording walking, podle zdravotního stavu) nemusí to být nějak super intenzivní, ale je potřeba, aby to trvalo delší dobu na jeden zátah (aspoň hodinu), aby se spotřebovával i tuk ze zásob, nejen cukr. Tohle ale konzultujte s lékařem, nevím jak jste na tom s ostatními zdravotními potížemi.
Lidé mají pocit, že na každou nemoc najdou nějaký super lék, který jednou slupnou a budou se moct dál válet na gauči, ale takhle to nefunguje, co jíme je mnohem důležitější.
Cit : prokazatelně funguje
To znamena co? Zhorsene pecenove testy sa zlepsili na slepej vzorke vo vedeckej studii? Nejake subjektivne pocity bez exaktneho merania a kontrolnej vzorky, ktore berie placebo, to nie je nic vedecke ani overene.
Ostropestřec mariánský je součástí léčiv, nejen potravinový doplněk. A jestli je něco z bylin na játra ověřené a prokazatelně fungující, tak bych řekla, že právě ostropestřec - Carduus marianus. Př. Sylimarin.
@peter Ano, takové studie jsou, v angličtině se ten ostropoestřec řekne Milk thistle, na pár kliků jich dost najdeš.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.