Dobrý den,matka přenechala v dědickém řízení byt jedné z dcer,kde druhé dceři musí sestra vyplatit podíl,matka se vyplacení podílu vzdala( nechtěla žádné peníze), a byt je přepsán na sestru s tím,že tam matku nechá dožít ( ovšem bez věcného břemene). Sestra provádí rekonstrukci,matka nyní bydlí u ní. Nastala teď situace,že po dokončení rekonstrukce se matka může vrátit do bytu pouze,když bude platit sestře nájemné,aby zaplatila za rekonstrukci.Jinak si má prý jít kam chce,pokud nebude platit.Lze toto někde nahlásit jako vyhrožování, nátlak, vydírání?! Asi zrušit převod nemovitosti již nelze ,když proběhlo řízení v květnu?! Děkuji za reakci
Nelze. Vydirani je TC presne specifikovany v zakone. Ledaze by odvolala dar, pokud probehl.
Nerozumim ani, co je to prenechat byt v dedickem rizeni, byt byl vyhradne manzela, ktery zemrel?
A kolik cini onen "vyhrozovaci najem"? Nejakych socialnich 40 Kc za m2 plochy bytu by maminka mohla, kdyz jde do "noveho" bytu, mesicne zaplatit, co myslite? Nevime, jake tam byly dohody ohledem "prenechani bytu".
Druha sestra (dcera) muze zasahnout tim, ze muze pozadovat vyplatit podil hned.
Další ukázkový příklad, že dětičky se někdy vybarví, až když dostanou majetek. Kdepak, rozdělování majetku zásadně až po funuse. Pokud dřív, tak vše na papíře, věcná břemena atd. Domluvy per huba, že jsme přece rodina, že se domluvíme, to rozhodně nedoporučuji, to se může těžce nevyplatit. Ve vašem případě, když už vše proběhlo, se jen těžce budete něčeho domáhat. Na tohle jste se tu měla zeptat ještě před tím, jestli je postup Vaší matky v pořádku, když se všeho vzdá na dobré slovo dcery, ani jsme nemuseli vědět o té rekonstrukci. Všichni by Vám tu řekli, že ne, ať to proboha nedělá.
Matka se vyplacení podílu vzdala. Takže ať matka sdělí své vyčůrané dcerušce, že za této situace je nucena odvolat vzdání se podílu, že ho chce vyplatit a že pak ji bude platit požadovaný nájem.
ppp
... jako výhrůžka dobrý, jinak nemožné - usnesení o dědictví je rozhodnutím soudu (notáře jako soudního komisaře) a jako takové nelze měnit (ani nijak "napadat").
Rozhodnutí notáře je realita asi neměnná, nicméně matka nejspíš s dcerou uzavřela ústní dohodu/smlouvu, že může v bytě dožít bez finančních nároků ze strany dcery. Dcera se nyní snaží tuto smlouvu porušit. Pokud matka nepřistoupí na vydírání dcery, ta ji vyhrožuje vystěhováním, ale vystěhovat někoho není jen tak. Je otázkou, kam dcera hodlá zajít, pokud konflikt vyeskaluje, skončí nejspíš u soudu a můžeme jen hádat, jak by soud posoudil evidentně nekorektní jednání dcery.
Popis je nesrozumitelný. Kdo po kom dědil? Když není zápis v KN, tak existuje nějaký jiný dokument o závazku sestry vůči matce? Jestli byla vkladovou listinou darovací smlouva a od vkladu neuplynul jeden rok, tak by matka mohla uplatnit právo odvolání daru podle § 2068 a násl. Obč, zák. Doporučuju přečíst v originále nebo se rovnou obrátit na právníka.
Na co jak jsem přišla? Normálně 100% nemovitost,50% matka pozůstalá, a druhá polovina na 3 díly,z čehož 2 díly +celou druhou půlku po matce má ta jedna dcera,a ta druhá ostrouhala z 18%...
Alespoň vidíte, že i v rodině se musí na takovéhle věci raději vše hodit na papír a podepsat u notáře..Pak druhá strana vše zpochybní a zapře..Kdyby si maminka nechala zapsat, že má právo tam dožít,tak by vyčůraná dcera ostrouhala
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.