Pozdě ale přece. S tím utahovanim se mělo začít dříve. Každopádně lidi mají nasysleno z dob covidu a teď utrácí jak blázniví, takže jen inflaci přiživují dál a dál a lidem s hypotekama to přináší problémy. Řada lidí konzervuje rozestavěné domy, protože materiál je drahý. A může to dospět do situace, která tady už byla, hypoteční a s tím související nemovitostni krize. A naše riziková koruna tohle ještě dál a dál přiživuje, protože vláda euro prostě nechce!
Bohužel se obávám, za nás za všechny, že tyto kroky ČNB tzv. jádrovou inflaci ve skutečnosti zvyšují. Proto jsme bohužel "premiant Evropy. Není to z mé hlavy, ale smysl to bohužel dává.
Rusnok k tomu řekl - Prudký nárůst sazeb má v ekonomice důsledky a výrazně rozvrací vztahy mezi dlužníky a věřiteli. Může činit problémy lidem, kteří hodlají refinancovat hypotéku nebo si vzít novou. Úrokové sazby se u nich totiž budou pohybovat kolem osmi procent. Ještě před rokem bylo přitom možné získat sazbu pod dvě procenta.
Tak to je jenom konstatování faktu. Druhá strana je ta, že výnosy na spoření alespoň částečně kompenzují inflaci. Kdyby úrok na spořících účtech zůstal pod jedno procento, tak lidem co mají úspory se inflací znehodnotí ještě více, než teď.
Je to jen částečné opatření. Z hlediska obyčejného člověka je to málo a pozdě. Úroky z vkladů by měly kopírovat inflaci, aby se vyplatilo mít úspory. Pořád se vyplatí mít peníze uložené v nemovitosti. Žádný jiný způsob investování u nás není tak populární. Myslím, že počet prázdných investičních bytů a jiných nemovitostí je už teď přes rozumnou míru a drobné zvýšení úrokové sazby na tom nic nezmění..
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.