Nejste přihlášen/a.
Se známými jsme debatovali, jestli bylo možné být zaměstnaný např. v Rakousku, v západním Německu atd. Někdo říkal že ano, někdo že ne. Nevíte, jak to tehdy bylo?
Obyčejný člověk nejenže nemohl běžně "na západě" pracovat, on neměl ani možnost přjet hranice. Pokud by se je pokusil přkročit nelegálně, měl velkou šanci, že ho na hranicích zastřelí. Když se tam někdo na práci přece jen legálně dostal, pracoval pod československou firmou (například různé montáže a podobně). To ale bylo jen pro vyvolené a prověřené straníky.
Znám osobně jen dva lidí, kteří vyjeli v 70. letech na západ. Oba pracovně několik dní. Jeden lékař specialista přednášet na kongres do USA a jeden ředitel závodu do Švédska ohledně nákupu výrobního zařízení.
Tak jak se jezdí dneska na zahraniční praxe, studovat, sbírat jahody, nebo vydělat si kdekoliv a pocestovat, neexistovalo.
Plno personalu ucilo Arabov v Lybii na vojenskej skole. Zmluva bola medzi CS statom a Lybiou. Ludia dostavali diety na ucet vedeny v Zivnobanke, odkial mohli potom vyberat tuzexove bony a nakupit v Tuzexe.
Rovnako pracovnici v ZSSR, napr na stavbe plynovodu.
Teoreticky, kto emigroval a nasledne vyuzil amnestiu a vratil sa, ten pracoval v Rakusku / Nemecku za ich podmienok a ak odrobil dost rokov, berie teraz odtial dochodok.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.