Nejste přihlášen/a.
Nijak. Byt je majetkem ženy a vlastnictví bytu se manžela netýká! V případě JEJÍHO úmrtí budou dědit JEJÍ děti a její manžel. Je ale možné, aby 1/2 podíl na bytu darovala muži. Daň za dar by nikdo nemusel platit.
Vzhledem k vyššímu věkovému rozdílu mezi mnou a manželkou jsme kupovali byt pro manželku, který je (po troše divení se úřednic) zapsaný v KN jen na manželku a ta je jeho výhradním vlastníkem. Takže po mé smrti se dědictví vůbec toho bytu nedotýká.
Takže shrnuto: V případě úmrtí muže nevznikají ve věci toho bytu nikomu žádné dědické nároky!
Žena zdědí 1/4 bytu (1/2 z mužova podílu), každé jeho dítě 1/8. Tedy za předpokladu, že "děti z předešlého svyzku"jsou jeho. Děti z bývalého svazku manželky nárok nemají.
Hádat se nebudu, ale podle mě by byla výhradní majitelkou bytu žena v případě, že by ten byt zdědila, nebo dostala darem (případně koupila za zděděné peníze). Jakýkoliv majetek, koupený manželi za společné peníze je majetek společný, bez ohledu na to na koho z manželů je napsaný.
Ale nejsem právník, možná je to dneska jinak .
Cituji z tohoto odkazu:
U bytu v osobním vlastnictví je to jednoduché. Pokud manžel získal byt před sňatkem a je rovněž zapsán jako majitel v katastru nemovitostí, je byt jeho výlučným majetkem a všechna vlastnická práva náleží jemu. Naproti tomu byt získaný po svatbě se stává součástí společného jmění manželů a v rozvodovém řízení se v běžném případě dělí napůl. Situace, kterou líčíte, je v případě úmrtí jasná: majetek manžela se stane součástí dědictví a manželka s dětmi budou dědit podle závěti nebo podle zákona.
píšete: "Žena totiž tvrdí, že ji notář řekl, že její děti nárok na část podílu nemají, protože ona žije... Děkuji!"
Je to tak!
...proč by její děti měly dědit po cizí osobě půlku bytu? Nebo snad byly osvojené? Nevlastní děti zůstavitele nárok na dědictví nemají, navzdory například tomu, že s ním žijí ve společné domácnosti.
Katastr neřeší kdo byt platil ale kdo je majitelem, a majitelkou je pouze žena! Zaplatit jí ho mohl třeba milenec, a neměl by k němu taky žádná práva. Případné spoluvlastnictví by mohl určit po podání návrhu pouze soud.
Pokud mají manželé nemovitý majetek,tak je každého jedna polovina.Dědictví druhé poloviny se pak dělí na každého pozůstalého jeden díl.Takž e manželce,a jeho dětem po třetině té zbylé poloviny.
JABRAKA
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.