Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,moji rodiče se rozvedli.Otec se v roce 1976 znova oženil a přestěhoval se do bytu k manželce...byt byl tehdy družstva,svůj byt od zaměstnavatele vrátitl.Má právo na tento byt,je i on majitelem bytu? Otec i jeho manželka mají po jednom dítěti z předešlého manželství.Děkuji
Jestli byla manželka výlučným členem bytového družstva, tak otci vzniklo spolu s manželkou společné nájemní právo. Bez dalšího mu tím ale nevzniklo vlastnické právo. Píšete, že byt byl tehdy družstva. Je potřeba vědět, jaký je stav nyní. Počet dětí s tím nesouvisí.
Také se domnívám, že pokud je byt družstevní, tak majitelem je družstvo a Vaše "macecha" je členem tohoto družstva a Váš otec je pouze nájemníkem. Tj je velmi vysoký předpoklad, že z tohoto družstevního bytu nezdědíte nic. Jinak firemní byt, který otec vrátil je "pryč".
Podle katastru je byt ve společenství vlastníků od roku 2019 .Nevím bohužel jak jsou zapsáni,jestli oba jsou členy.
Přemýšlím o tom, proč toto řešíte. Rodiče se rozvedli, taťka si našel novou paní, se kterou si pravděpodobně rozumí, vzali se a žijí spolu. Přejte jim dlouhý společný život a nečenichejte, co je čí.
Až jednou přijde ta smutná chvíle a oni už nebudou, uvidíte, jak se rozhodli a jak to je. Zatím je to předčasné. Jistě by se ani Vám nelíbilo, kdyby Vaše děti či jiní příbuzní sháněli informace o Vás, o Vašem bytě apod. Tohle se nedělá. Jaga.
Nakonec, myslím si, že pokud jsou mezi vámi dobré vztahy, můžete se tatínka zeptat přímo. A budete hned vědět, jak to u nich je.
Tady je příliš mnoho neznámých. Co se týče vás, tak vy jste neopomenutelný dědic (asi nejste vyděděná), tedy máte právo na díl dědictví po otci. Asi už vám 18 bylo a jeho druhému dítěti jistě také, tedy není ani jednoznačné, jaký díl vám náleží,vše může do značné míry změnit závěť, pokud existuje. Pokud závěť neexistuje a není zde další dědic, dědí jeho manželka 50 % a vy i jeho druhé dítě 25 %, tedy čtvrtinu majetku (i dluhů). Pokud závěť existuje, tak váš díl mohl otec snížit až na čtvrtinu tohoto dílu, tedy dokonce jen na 6,25 %. Podobně vás naopak mohl zvýhodnit (tuším, že ne) nejvýše natolik, aby ostatním zletilým dědicům zůstala alespoň čtvrtina zákonného dílu, tedy nejvýše můžete dědit až 81,25 % majetku. A také se někdo může dědictví vzdát.
Jinou otázkou je, zda byt byl v době úmrtí otce ve vlastnictví otce, nebo byl ve společném vlastnictví, nebo ho vlastnila jen jeho nová manželka, nebo ho dokonce už třeba daroval druhému dítěti. To my menůžeme vědět.
@petrm - Manželka a děti takto dědí pouze ze zákona. Je-li závěť, nemusí manželka zdědit nic.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.