Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Investice - fondy ETF, zdanění atd

Od: hruskovykolac odpovědí: 19 změna:

Dobrý den,

mám v úmyslu začít investovat. Nechci řešit nějaké daňové záležitosti, uvažuji tedy o ETF - akumulačních, případně českých akciích s dividendou. (Pokud je mi známo, i když jsou zahraniční dividendy již zdaněné srážkovou daní, musí se do daňového přiznání uvádět).

1. Má někdo zkušenost s Portu, ale vlastní strategií? Asi se k této možnosti ovšem nedostanu, pokud nebude investiční dotazník vyhodnocen nějakým vysokým skóre (které pak přiděluje rizikovější portfolia). A toho nevím, zda dosáhnu, pokud např. v odpovědích na otázky neuvedu nějaké předchozí investiční zkušenosti. Dosáhl někdo v dotazníku rizikového portfolia 9 nebo 10, případně nabídla se možnost vlastní strategie i při nižším?

Portu portfolia již sestavená nechci kvůli jejich automatické rebalanci, kde je opět třeba sledovat daňové věci. /Překročení limitu 100 tis. Kč ročně za prodej cenných papírů/.

2. Degiro - není zde nějaký skrytý zádrhel ohledně danění akumulačních ETF? /do listopadu 2021 byly peníze drženy nikoliv na obchodním účtu, ale investovány do fondu peněžního trhu/.

Děkuji za odpověd.

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

smode2
hodnocení

0x

Lze, 1 a 2 neznám, obchoduji pouze vlastní strategie u Interactive Brokers, nicméně ohledně danění bych se určitě spojil s daňovým poradcem - není to tak jednoduché - něco se daní, něco ne, něco do limitu atd...je zde na poradně pan Štír - vyčkejte na jeho odpověď, tuším že bude vědět dost i o jednotlivých bodech na které se ptáte..

 

jamess
hodnocení

0x
2) naprosto neni, kdyz si pohlidas 3 lety casovy test, nic neresis.
hruskovykolac
hodnocení

O časovém testu vím, ale jde mi o případný prodej do 3 let od nákupu, při dodržení ročního max. příjmu 100 tis. z prodeje cenných papírů. Jestli se tedy zdanění na Degiru v tomto případě u akumulačních ETF nijak neřeší.

jamess
Při ročním prodeji v součtu do 100.000 se nic neřeší. Je to OSVOBOZENO!
Ale neplet si prijem jakoze zisk z prodeje, mysli se prijem = kolik toho prodals celkem za rok. Pocita se do toho limitu i to, cos prodal po casovem testu! Ale to neni nic s degirem, to je obecne pravidlo.
Obecně nejjednodušší je akumulační a prodej po 3 letech od nabytí. Pak nemusíš nic řešit, nakupované TF na dobu kratší tří let je ostatně nesmysl, to ti poradil kdo? myslíš si že když to SaP500 v roce 2021 vyrostlo 41%, že to bude pokračovat? ;)
hruskovykolac
hodnocení

To mně neporadil nikdo, jde o obecný dotaz, pokud by se přece jen dle situace prodalo dříve než za 3 roky od nabytí.

jamess

Pokud prodas v rocnim objemu celkem za vice nez 100.000 Kc, mas to zdanit

mam ti vysvetlovat jak? Je to celkem slozity na vysvetleni.

Nejjednoduzsi je prodat cokoliv uhrnem za mene jak 100.000 anebo prodat neomezene - ale jen co uz drzels 3 a vice let.

hruskovykolac
hodnocení

Ale tomu rozumím, šlo mi hlavně o situaci na Degiru, kde neinvestované peníze šly do listopadu do fondu penežního trhu.

Cituji z Finexu:

"Pokud tak chtěli klienti Degiro v minulosti vyplňovat daňové přiznání skutečně poctivě,mohlo jim právě uložení neinvestovaných peněz v tomto podílovém fondu značně znepřehlednit a znepříjemnit podání daňového přiznání."

jamess

1) Proč řešíš co bylo v minulosti, když píšeš že se chystáš není?

2) myslíš že nějaký FPV FPT sám sebe nahlásit na finanční úřad? Aj předtím sis mohl poslat peníze hned zajet nakoupit a nenechávat je někde válet.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Začátečníkům doporučuji českého brokera. Cz u US dividendove akcie již chodí zdaněné 15% a není třeba je uvádět v daňovém přiznání. Degiro bere 30%! Plus kurzové riziko. Portu si bere 1% z investované částky což snižuje výnos. Na druhou stranu rebalance bývá alespoň u indiga částečná, takže nemusí dosáhnout limit 100tis ročně, záleží kolik tam chcete dát. Když si budete investovat sám přes brokera, můžete si toto ohlídat. S akumulacnimi etf řešit zdanění nemusíte.
jamess

"S akumulacnimi etf řešit zdanění nemusíte."

chyba, pokud jich proda za >100K pred 3 letym testem, resit musi.

ps: dotaz byl akumulačních etf a vy odpovídáte většinou dotazu na něco zcela jiného

hruskovykolac
hodnocení

Z čeho usuzujete, že zahraniční zdaněné akcie není třeba uvádět v daňovém přiznání?

Cituji z webu Patrie:

"Naopak dividendy a podíly na zisku z podílových listů (dále jen "dividendy") plynoucí fyzické osobě ze zdrojů v zahraničí, od plátce, který je cizím daňovým rezidentem, se zahrnují do příjmů z kapitálového majetku (§ 8 zákona) a podléhají rovněž 15 % dani. Platí, že u dividend nelze uplatňovat související výdaje, avšak lze započíst daň sraženou plátcem v zahraničí. Postup je takový, že příjem ve formě dividend se uvádí na řádku 38 Přiznání k dani z příjmů fyzických osob jako příjem z kapitálového majetku v brutto hodnotě (tedy před snížením o jakoukoliv srážku daně v zahraničí nebo poplatky) a současně se vyplní Příloha č. 3 přiznání "Výpočet daně z příjmů ze zdrojů v zahraničí dle § 38f zákona". V této příloze se vyčíslí daň sražená zahraničním plátcem."

Jamess myslel jsem dividendy z etf distribučních. U akumulacnich tento problém odpadá, protože fond tyto divi reinvestuje sám. Limit sto tis ročně nebo tříletý časový test samozřejmě platí.
Hruskovykolac ČR má z US podepsanou smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Váš broker vám dá podepsat formulář w8ben. Tohle platí pro US. Divi z ostatních států, které nemají podepsanou smlouvu o zamezení dvojího zdanění se samozřejmě zdanit musí podruhé , ale je možno požádat o vrácení daně z tamního státu. Je to ale drahé, časově náročné a složité. vždy záleží na daňovém domicilu daného státu, někde jsou daně nulové jinde vyšší než u nás. Proto beru dividendove akcie jen u nás a v US a přes cz brokera, protože například Degiro vám zdaní dividendy 30ti % i u českých akcií a ještě jedete přes kurzové riziko. Jinak fond peněžního trhu již byl zrušeny.
Ještě dodám, že platit daň ze zisku při nesplnění podmínek se nemusí vhodnou optimalizací zisku. Stačí realizovat ztrátu a tuto si odečíst proti zisku.
hruskovykolac
hodnocení

Ale i když vám strhnou daň již v zahraničí, tak příjem ze zahraničních dividend musíte v danovém přiznání uvést (viz citace Patrie). I když už nebudete žádnou daň doplácet, protože bude uvedená ona srážková daň ze zahraničí.

 

hruskovykolac
hodnocení

Je to uvedeno i tady:

investujeme.cz/...

" Pokud vlastníte akcie firmy, která není daňovým rezidentem České republiky, a od této firmy realizujete výplatu dividend, tak vždy musíte tento příjem uvést do svého daňového přiznání a za určitých podmínek musíte i zaplatit daň z příjmu. A to bez ohledu na to, zde byly tyto příjmy už zdaněny při výplatě v zahraničí. I už v zahraničí zdaněné dividendy musíte uvést ve svém daňovém přiznání jako příjem z kapitálu."

Jak říkám, daň z dividend z us do daňového přiznání nedávám. Daň byla odvedena a stržena brokerem, o víc se nestarám. Mnohdy stačí správci daně výpis.
investujeme.cz/...

@stir: Skutečně Degiro zdaňuje US dividendy 30% i když jsem mu podepsal w8ben?

To by mělo být těch 15 % u US akcií. Nemám s tím zkušenost, protože Degiro na divi tituly nepoužívám. Jednak u cz akcií jsou divi zdaněné dokonce 35% a na delší držení, jelikož je účet vedený v eur, snižuje výnos posilování koruny, tedy měnové riziko. Taky dle typu účtu je tam nějaký poplatek za připsání divi. Pro začátečníky nebo dlouhodobé investice je nejlepší cz broker, sám používám fio, kde se můžu i měnově zajistit a nemám problém se zdaněním dividend.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]