Nejste přihlášen/a.
Je tu někdo, kdo je na katastru a finančáku jako doma?
Právě dorazil dopis z katastru, že na základě místního šetření byl zjištěn nesoulad mezi evidencí katastru a fyzickým stavem nemovitosti. Co dodat je to tak. Úředník dostal pokyn vybrat víc peněz na daních a tak se snaží.
Konkrétně přišli na to, že u jedné z parcel tvořících zahradu máme ostatní plocha - zeleň a pokud to nebudeme rozporovat, převedou na druh pozemku - zahrada. Dále chtějí sloučit se 2 dalšími parcelami do jedné.
Vzhledem k tomu, že mají pravdu, jde fakticky o zahradu s pozůstatkem parkové úpravy, těžko se bránit změně druhu pozemku.
Problém 1: Z důvodu spoluvlastnictví celku více osobami se nám nelíbí slučování parcel - každá z parcel je užívána jiným spoluvlastníkem na základě ústní dohody. Tento stav jakžtakž vyhovuje a momentálně nikdo ze zúčastněných nechce řešit rozdělení i po právní stránce, do budoucna se ale nabízí, že jedna parcela zůstane Pepíkovi, druhou si nechá Karel a třetí Lojza a je tedy nesmysl to teď slučovat a pak znovu dělit. Projde to takto nebo má katastr nějakou právní páku na slučování parcel? Doteď to ani nešlo, prostřední parcela byla jiný druh pozemku.
Problém 2: Daň z nemovitosti. Nepochybuji o tom, že celá akce má za cíl vybrat víc peněz od daňových poplatníků.
Daň z nemovitosti platí Pepík, jde o zahradu, dům, zastavěné nádvoří, ostatní plochu - zeleň (to je ta sporná parcela) a ostatní plochu - ostaní komunikaci. Komunikace je veřejně přístupná a slouží k dopravě do asi 15 okolních nemovitostí.
Daň z nemovitosti je momentálně brutálně nízká. Asi jako za dva panelákové byty. Zkoušel jsem to přepočítat, byť neznám přesně zastavěnou plochu a nemohu se na tu částku dostat. Dostanu se na ní pouze s osvobozením od daně u ostatní komunikace a zároveň s osvobozením u té sporné parcely. Pak jsem ale ještě níž. Poslední daňové přiznání nikdo nepamatuje, je to minimálně 30 let. A ten, co by pamatovat mohl, není ve stavu, aby podal relevantní info. Teď tedy dotaz: Pokud dojde k takovéto změně (změna druhu pozemku, ev. sloučení z moci úřední), podává se nové daňové přiznání nebo je daň úřadem vyměřena, podobně jako při změně koeficientů? Pokud se podává nové daňové přiznání, podává se kompletní nebo se řeší jen změněná část? Je nějaká šance dobrat se, jak byla vypočtena daň ve stávající výši? (Každý rok chodí složenka s celkovou částkou v takové výši, že nikdo radši nezkoumal, proč je to tak hezky nízké číslo...
Možná se ptám blbě, ale kromě podílu na bytovém domě jsem žádnou nemovitost nikdy nevlastnil (a tam jsem podobné záležitosti řešit opravdu nemusel)
Přede díky za relevantní informace.
Zřejmě neodpovím na vše, ale pokusím se to nějak osvětlit...
a) Katastr daně nevybírá, jemu a jeho zaměstnancům je upřímně fuk jestli a kolik na dani platíte. To je záležitost finančáku.
b) V příslušném katastrálním území zřejmě dochází k obnově operátu, připadně tam proběhla revize. Během toho se zjistil rozpor v evidenci a skutečném stavu, tudíž to katastr chce napravit - proto ta změna pozemku. S tím nic neuděláte. Co se týká toho slučování... katastrální úředníci přirozeně nemohou tušit, že existuje nějaká dohoda mezi Karlem a Pepíkem. Vidí dvě sousední parcely stejných majitelů se stejným využitím, kvůli zjednodušení evidence tedy navrhne jejich sloučení do jedné parcely. Dobrá zpráva je, že sloučení můžete odmítnout a katastr to bude respektovat.
c) Neznám přesně tabulky, ale ostatní plocha není totéž co zastavěná. Daň by se vám mohla dokonce snížit, vzhledem k této tabulce, kde zahrada má koeficient 0.75 Kč a ostatní plocha 0.20 Kč podnikatel.cz/...
d) Poté co se změní využití pozemku, zajdete na finančák kde podáte daňové přiznání k dani z nemovitosti. Dělá se to jen jednou (kvůli té změně). Finančák poté každoročně automaticky zasílá složenku k zaplacení daně. Když jim řeknete oč jde, určitě poradí co a jak vyplnit. Přiznání se podle mě dělá kompletně (ale ruku do ohně za to nedám).
ad a) je mi jasné, to o příkazu vybrat víc na dani je myšleno obecně, nikoliv na pracovníky katastru (uhlíři, vždyť ty nemáš zaplaceno ani na příští rok...)
ad b) dobrá zpráva, tam jsem to chtěl směřovat (opravit a neslučovat)
ad c) jj. jasně. Ale ne 0,75 Kč, ale 0,75% z úřední ceny, pokud dobře hledám tak nějakých 0,075 x cca 4Kč/m2. Při vzrůstu z 0,20Kč na 0,75 Kč by "Pepík" nutně prodělal kalhoty...
ad d) V tom vidím největší problém. Pomohlo by mi původní daňové přiznání, ale to se asi po tolika letech ani na finančáku nedá dohledat?! Posledně jsem řešil takovej problém, jako že čísla nesedí - na barák nalepili polystyren ze všech stran a zastavěná plocha se tak fyzicky zvedla nad rozměr parcely . Stavební úřad to nějak neřešil, katastru a finančáku to naštěstí bylo putna. Každej věřil těm číslům, co měl na papíře. Tak doufám, že jedinej blbec s metrem v ruce budu zas já (jde o rozměr zastavěné plochy, tu katastr jaksi nemá, eviduje dohromady zastavěnou plochu - barák a nádvoří, tj. dlážděný dvorek, schodiště a chodníky) .Tenhle barák je z roku 1944, poslední daňové přiznání mohlo bejt nejdřív k datu poslední majetkové transakce, což je někdy 1994. Počítám dávno nedostupné v hloubi sklepa. Ještě zkusím pohledat, co za data je u dědického řízení.
V každém případě díky za rady. Něco jsem si potvrdil, v něčem se zklidnil a hlavně se mi to v hlavě rozdělilo na 2 samostatné fáze. Není horší věc, než řešit jednu věc s několika institucemi zároveň.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.