Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
banka dělala odhad nemovitosti, protože si nový majitel bral hypotéku ( nebo úvěr ). Musí mít nový majitel kopii, nebo originál odhadu nemovitosti od té banky?
Děkuji
Nemusí,pokud si banka nechala zpracovat odhad pro sebe na vlastní náklady a neúčtovala je klientovi.
To bych ráda,ale odhad dělali novým majitelům ,kterým jsme dům prodali a těm to dělal nějaký spacialista,takže oni, jako noví majitelé by měli mít nějaký doklad o odhadu nemovitosti. Zatím čekám,zda něco seženou.
@hankas - vy odhad banky na nic nepotřebujete, nepotřebuje jej ani nový majitel, je to majetek banky. Banka si znalce zaplatila a dokument je její. Vy potřebujete kupní smlouvu.
Bohužel v kupní smlouvě je prodejní cena,nikoliv odhadní. Pro finanční úřad,potřebuji odhad z doby prodeje ( což dělala banka ) Protože z toho se bude počítat rozdíl,ze kterého my budeme muset zaplatit 15 %,jelikož jsme dům prodali dřív, než za 5 let vlastnictví. ( z roku 2018. ) Je to nedodržení časového testu. Dnes už je to posunuté na 10 let.
To počítáte vy, nikoliv finančák. Prodejní cena mínus cena pořízení, případně zhodnocení. Pokud jste nemovitost nekoupili, ale třeba zdědili, tak je hodnota v dědickém řízení vyčíslena, pokud dostali darem, tak odhad z doby darování, pokud jste ho neměli, tak odhad dle cen obvyklých. Doporučuji zadat tento úkol daňaři nebo alespoň zkušené účetní.
My jsme dům zdědili a tam je cena majetku uvedena,ale z roku 2014,ale finančák chce odhad z doby prodeje, což je rok 2018 ,protože od doby dědění uplynuly asi 4 roky, čímž majetek má už jinou hodnotu. My jsme se na ceně prodejní domluvili s majitelem,ale žádný odhad už jsme neměli,jen oni si asi museli nechat udělat,protože si brali hypotéku,nebo nějaký úvěr.
To mi přišlo z Fú a paní mi řekla, že chce odhad z doby prodeje, 2018, aby mohla spočítat ten rozdíl od roku 2014.
Tak se "finančáku"zeptejte, na základě kterého paragrafu zákona o dani z příjmu to chce.
V případě dědictví je výdajem dle §10 odst. 5 zákon/... cena určená znalcem v oboru nemovitostí ke dni nabytí nemovitosti (dědictví), a to v souladu se zákonem č. 151/19/.... Pro výpočet daně odečtete nejprve z prodejní ceny cenu určenou znalcem. Z tohoto rozdílu pak vypočítáváte 15 %. ALE POZOR! Odečíst si můžete i další výdaje – například náklady související s prodejem (právní náklady, znalecký posudek, poplatky realitní kanceláři) nebo prokazatelné náklady na opravu nemovitosti, které jste museli realizovat před samotným prodejem.
No finančák to takhle myslí,ale chce odhad z doby prodeje. A to dělala právě ta banka a to my jako prodejci nemáme.
Je mi líto, ale finanční úřad může chtít jen to, co je v zákonech. Nejsou neomylní a někdy aktivní úředník vyžaduje to, co není třeba nebo je přímo špatně. Prostě slušně požádejte o vysvětlení a doložení, podle čeho fu usuzuje, že je odhad z doby prodeje relevantní.
Fú to chce asi proto,že asi nemají z čeho vypočítat ten rozdíl ,když máme jenom odhad z doby dědictví a nikoliv prodeje.A prodej se uskutečnil o 4a půl roku později a to už nemovitost měla jinou hodnotu,podle mě.
Děkuji za odpovědi.
hankas, dělejte jak chcete, víc už vám k tomu říci nemohu. Podle mě je to naprostý nesmysl, ale samozřejmě, i já se mohu mýlit.
Tuším, že u dědictví se započítává i doba, po kterou nemovitost vlastnil ten, po kom jste dědili. Pak by jste neplatili nic, pokud to celkem přesáhne 5 (10) let. Jinak cena prodejní minus cena z období nabytí nemovitosti a z toho 15%. Zohlednění případných investic do nemovitosti. Odhad nepotřebujete.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.