Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Investování přes banku

Od: jarin* odpovědí: 16 změna:

Dobrý den,

mám spořící účet u Trinity, bohužel se nechovají transparentně a rozhodl jsem s využít úplně jinou cestu s vyšším výnosem.

Rozhodl jsem se, že bych peníze dal do investic, přes banku. Protože jsem mladý, nemám v tom moc zkušeností. Jednalo by se o 1 000 000Kč. Nevím, kdy budu peníze potřebovat. Pokud bych měl řešit vlastní bydlení jako hypotéku, může to být třeba za 3-5 let. Pokud ale třeba nedejbože naše bábi co má přes 80 zemře a bude se řešit byt v rámci dědictví, tak bych se samozřejmě chtěl podílet na vyplacení abych v něm měl podíl. Takže pro začátek bych nastavil investiční horizont na 3 roky. Nevím jestli je to málo nebo dost? Ale vlastní bydlení zatím nemám a dát to někam na 10 let mi nepříjde jako dobrý nápad.

Dál mi teda bylo řečeno od investičního poradce a tady se prokáže moje neznalost. :D Poradce mi říkal, že u podílových fondů se středním rizikem je roční výnos 8-10%. Dokážu si to představit u spořícího účtu, že by mi výnos na konci roku přišel na účet. Tady ale pokud vím nechodí nic a hodnota investice může kolísat. Znamená to, že třeba 1. rok můžu být 8% v plusu, další rok 10% v plusu, ten třetí rok se to propadne o 20% takže budu 2% v minusu? Je to možná extrém co jsem uvedl, ale prostě příklad jestli se chápeme.

Můžete doporučit banku, přes kterou investovat? Byl jsem ve Spořitelně, tam mi to příjde ok, chtějí 2% poplatek ale pak už nic. V KB to občas mají bez poplatku (to jsem prošvihl) a teda pán se kterým jsem se setkal nebyl tak dobrej jak ten ze spořky. Pak jsem se teda díval na Fio, nemám tam ani účet, tam člověk může investovat sám, ale to by asi dobře nedopadlo.

Stále teda přemýšlím, jestli vůbec ty peníze investovat, ale myslím, že přes spořitelnu nebo jinou banku by to mohlo být v pohodě. Mám k těm penězům respekt, protože jsou to peníze, které jsem získal v dědictví a defakto mi spadly do klína. Kdyby to byly mnou vydělané, tak tomu přistupuju jinak. Samozřejmě si také říkám, že kdo chce víc, nemusí mít nic. :D Ale inflace bude vysoká, člověk se může snažit snížit dopady spořícím účtem, který stejně nevydělá. Ale dohadovat se s instituci jako Trinity, že nabízí nejvyšší sazbu, nejdřív to zvýší jen někomu, potom všem a teď zase někomu, mě nebaví.Mám 1 250 000Kč. Takže pokud bych se rozhodl, tak 1 000 000 bych zainvestoval a 250k bych si nechal na spořáku i Creditas.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

rentier
hodnocení

3x

Přes banku NE ! Oškubou vás na poplatcích atd., nehledě na to že výnosy jsou nezaručené a bídné, ne li přímo záporné ! Jedině státní protiinflační dluhopisy, to je zajištěná investice bez rizika spadnutí do mínusu. Ted jste ale propásl o týden poslední upisovací období na čtvrtletí, tak jedině nové čtvrtletí, jestli je tedy nová vláda vzniklá volebním podvodem "strany"=koalice, vůbec vypíše v rámci oškubání běžných lidí.

 

hodnocení

2x
avatar libor007
Tak přes banku určitě ne. Teda pokud nechcete podpořit především akcionáře banky.
jarin*
hodnocení

Ok a jak, když jsem naprostý laik? A upřímně při svém štěstí se do toho sám nechci pouštět.

mate59

Bohužel je hodně fin.poradců,co vám vychválí kdeco,jen aby měli z vašich peněz provize.

Já bych mu jednoho spolehlivého doporučil, kdyby teda měl zájem.

jarin*
hodnocení

Měl bych zájem, pro jakou banku pracuje?

pro žádnou výhradně, ale jinak pro většinu

davidstrnad.com/...

 

mate59
hodnocení

2x

Nejste sám, kdo na způsoby zvyšování úroků spořících účtů banky Trinity nadává.Jestli nechcete riskovat,tak podobný úrok od 10.1.dává i Expobank,bez cavyků a podmínek,a to 3,01%.Jestli investování nerozumíte,nejděte do toho.Nejhorší je investovat vysokou částku naráz.Hodnoty ve fondu kolísají hned podle krize v číně,nebo nějakém propadu něčeho v Japonsku,také nebo onaké krize.Jestli chcete investovat, investujte do vybraných fondů pravidelně měsíčne jen pár tisíc.Na ten fond se mrkněte jak dlouho je na trhu, jaké má výsledky od vzniku a podobně.Může se vám stát, že peníze budete potřebovat náhle/koupě bydlení/a zrovna bude fond v mínusu a vy budete tratit.Proto investujte jen to,co dokážete i oželet.Lepší je vrabec v hrsti nežli holub na střeše praví stará moudrost.

Jestli nechcete nechat finance požírat inflací, kupte si státní dluhopisy,tam je riziko na nule.V Creditas vám dají na 1 měsíčním vklade 3% do 350 tisíc.Myslím si, že v lednu ještě banky úroky na spořeních zvýší.

 

hodnocení

0x

Mate viac moznosti, ale zaklad je vzdy rovnaky : vacsie riziko = vacsi mozny vynos. Cez banku fondy nekupujte, pridete o radovo 2% na vstupnom poplatku. Poplatok moze byt aj skryty, napr vstupny bude nula, ale strhnu si to za spravu.

Obcasny pokles (aj o 20 - 30%) je normalny, dolezite je v panike nepredavat. Pri poklese sa nakupuje. Musite si sam so sebou ujasnit, ci vam staci smiesny vynos na urovni inflacie alebo aj pod nou alebo idete do rizika.

Nakup fondov cez banku vam ziadnu ochranu neposkytne, banka ruci len za vklady na uctoch, nie nakupene investicne produkty.

 

hodnocení

0x

Prvořadě záleží na tom, kolik tomu chcete věnovat času. Neexistuje žádný způsob, jak bezpracně a bez rizika získat víc než z dluhopisů a spořicích účtů. Rozhodně se vyhněte různým fondům, pojištěním a rádcům. Skutečnost je taková, jakou popisujete. Riziko vysoké, výnos nízký. Pokud chcete mít vyšší výnos, musíte investovat samostatně a věnovat tomu svůj čas. Doporučuju propachtovanou zemědělskou půdu a půjčky zajištěné nemovitostí.

 

jarin*
hodnocení

Ok, tak jsem si o tom něco nastudoval a pochopil jsem, že to je spíš o tom posílat pravidelně třeba po dobu 30 let měsíčně menší částky, třeba 1000Kc a víc, než na 3-5 let milión.

Potřeboval bych se zeptat, jak je to s daněním pro běžného člověka jako já, navíc aktuálně studenta. Když bych to chtěl prodat, musí se to nějak danit nebo uvést v danovém přiznání nebo do určité částky nemusí?

mate59

Od nákupu musí uplynout 3 roky,pak je prodej osvobozený od daně.Prodej investic se vždy uvede v DP.

 

Jestli jste nastudoval, že je výhodné někam posílat 30 let menší částky, tak šlo o brakovou literaturu. K dokázání takové voloviny nejsou potřeba žádné velké znalosti ekonomie. Stačí se podívat do historie Československa na ceny a příjmy v třicetiletých intervalech.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Už ses ptal několikrát. Přes banku budeš vzdy6platit provize. Můžeš otevřít u fia e broker a investovat si sám. Fio nabízelo dluhopisy za 10tis, které už vyprodali, ale dále se obchodují přes rmsystem za 10250, což je půl roční úrok a bez čekání. Potom třeba etf, několikrát to tu zaznělo, buď sám nebo prostřednictvím platformy za poplatek 1% ročně. A nakonec akcie. Rozhodně není dobré utratit hned vše a nechat si větší částky na případné poklesy.

 

jarin*
hodnocení

Tak jsem si stáhl aplikaci Trading 212 a začnu se s tím oťukávat.

1) Doporučujete investovat do ETF jako S&P 500 nebo do jednotlivých firem?

2) Je nějaký rozdíl mezi britskou a americkou S&P500, prý sledují stejné indexy ale Trading nabízí pouze britskou verzi.

Já doporučuji vyhledávat jednotlivé akcie, protože s indexem kupujete vše, tedy i to špatné.
U britské verze etf doporučuji akumulační etf, protože u distribučních musíte danit dividendy. US verze nabízí ishares nebo vanguard a díky smlouvě o zamezení dvojího zdanění toto odpadá.
Degiro má na výběr řadu etf za obchod bez poplatku, ale jak jsem psal, kurzové riziko.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]