Dobrý den, potřebovala bych poradit. Je mi 19 let, měřím kolem 180 cm a vážím okolo 60 kg a už nějakou dobu mě trápí problémy s trávením. Přestože jsem již několikrát byla u lékařky, nikdy nepřišla na příčinu nebo léčbu obtíží, proto jsem se obrátila na poradnu s prosbou o radu, či tipy, jak to zlepšit. Navzdory pravidelnému a vyváženému stravování mne čas od času (naprosto náhodně a nezávisle na nějakých změnách či měnících se faktorech v mém životě) zaskočí zácpa, kdy nejsem schopná si dojít i týden, ale břicho mě vůbec nebolí, mám spíš pocit, jako by střeva úplně přestala pracovat. Snažím se jíst 5x denně, vyváženě, hýbat se, dodržovat pitný režim, piju čistý zelený nebo heřmánkový čaj, každý večer před spaním vypiju decku hořké minerální vody, po které mám během následujícího dne průjem (ale břicho mám stále tvrdé a plné). Po jídle mě pak trápí pocit těžkosti, nadýmání, občas bolest žaludku a ráno se probouzím s nafouklým a plným břichem, jako by mé tělo nezvládalo do rána vytrávit, přitom ani nikdy nejím před spaním. Už si nevím rady, je to velice frustrující, vždycky to přijde a vydrží to tak v kuse klidně i několik týdnů nebo měsíců, než se to vrátí do normálu, tak prosím o radu a jakékoliv tipy na zlepšení, děkuju.
Trvajte na dokladnych vysetreniach , primarne na gastre, pripadne alergologia / imunologia. Moze to byt ale aj psychosomaticke, tak sa necudujte, ak vam nenajdu rychlo pricinu, mozu vas poslat aj na psychiatriu. To nie je nic zle ani zahanbujuce.
domza
nemohu nijak jinak než zcela souhlasit - rady typu probiotika apod. mohou být zcela zcestné, mohou zhoršit stav, vzít čas, který je v některých případech důležitý a ještě ulevit peněžence.
Také jsem si myslel, jaký jsem zdravý, můžu vše jíst apod. a v 21 mě náhodou poslal pan doktor na gastro na vyšetření na možnost celiakie a od té doby, co mě sdělili tolik diagnóz, to už taková sranda není.
Užívala bych probiotika, konkrétně Laktobacily 5. Tuhle značku doporučuju, protože mám s jejími výrobky víc než 10 leté dobré zkušenosti.
Ohledně zácpy je dobré tělo uvyknout na pravidelné vyprazdňování, ideálně ráno po snídani. Pokud se jeden den nezadaří, může se stát, ovšem další den už stolice být musí i za cenu projímadla či glycerinového čípku. Nosit to v sobě týden je hrůza. Prostě si udělat rituál, i když se mi nechce sednout na záchod, do ruky mobil s hrou, křížovu, sudoku a tělo uvyknout, že když se hraje třeba to sudoku, jde se kakat. Je to podmíněný reflex.
Sice píšete o vyváženém stravování, ale zkuste to trochu rozvést. Domácí kvašené zelí je lék na střeva.
Zkuste si každý den nastrouhat menší syrovou bramboru a toto sníst. Kamarádka má stejné potíže, již prošla různá vyšetření a výsledek je nula. Psala, že dala na moji radu a po syrové bramboře se cítí dobře.
Vynechte potraviny, které způsobují zácpu. Kakao, čokoládu, cukrovinky s čokoládou, bílé pečivo, bílé rohlíky, piškoty, mák, koláče s mákem...na netu si najdete "zacpovite potraviny". Můžete si zajít na alergologii. Udělají krevní testy na alergie a intolerance různých složek potravin. Střevo něco nedokáže strávit. Tu alergologii bych doporučila. Gastroenterologie by byla také vhodná. Mají své vlastní spektrum odběrů a můžou navrhnout kolonoskopii, kde se vidí, jestli je strevo něčím podrážděné. Na gynek. prohlídce jste byla? Potíže s vaječníky, cysty, někdy nafukuji břicho a tlačí na strevo. Probiotika Biopron 9 jsou dobrá. Oranžová jsou pro běžné denní používání.
liska5
Jen tohle vše měla mít od lékařky...Probiotika určitě.
A ten mák bych za zácpový nepovažovala. Jsou to snad dráždivá zrníčka a prospějou obsahem Ca a Mg. To spíš by vadilo hodně masa a živočišných tuků...
Ještě bych se zamyslela na psychikou, zašla na sono a přidala nějakou tu akupresuru.
no to vypada spise na nejake obtize traveni urcitych potravin/surovin nez nahodny problem, ktery by vyresil jen doplnek stravy jak radi ostatni. Musite si poradne vsimat a pamatovat si co jite, abyste nasla vinika, napr lepek, mleko atd atd a pak dle zavaznosti se poradit s lekarem jak dal. A v konecnem dusledku i ten boban ma trochu pravdu
S tímto problémem mám letité zkušenosti, mám tzv. gastroparezu ale jsem ještě také poměrně mladý (27). Z jídel mi pomáhá strava bohatá na vlákninu, tepelně upravená s velkým množstvím tuku. Naopak stav zhorší černý čaj, obiloviny bez vlákniny v kombinaci s masem. Užívám trávicí enzymy, Betain HCl, Probiotika Smidge a teď nově chlorellu. Při potížích s vyprázdněním užívám tablety Cascara Sagrada nebo vypiji kokosové mléko. Mám zároveň velkou podváhu, nevím jak jste tolerantní k mléku a mléčným výrobkům ale ty jsou velmi žádoucí. Zkoušel jsem pít Fresubin a moc jsem si to pochvaloval, lehce stravitelné, dosti kalorické ale něco mi tam vadilo. Teď si míchám shaky sám, kombinuji ovoce, kokosové mléko, avokádo, protein, ořechový krém. Dále si dělám fatty bombs a zdravé sladké - kombinace datlí a ořechů, čokolády.
Také bych souhlasila, abyste trvala a žádala od PL doporučení na důkladná vyšetření. Nejen gastrointestin.systém, též játra, žlučník a slinivku. Na špatné trávení mohou pomoci právě enzymy slinivky břišní - volně prodejné v lékárně jako preparát Pancreolan. Bohužel po preparátu je trochu zvýšená chuť k jídlu. Ale na plynatost a zhoršené trávení pomáhá.
Mému známému pomohlo anální milování, došlo u něj k trvalému uvolnění ritniho otvoru. Už nemusí dávat čípky Poproste přítele, spolužáka, příbuzného co drží jazyk za zuby...
Jojo, dráždivý tračník = nevíme, proč máte blbé trávení. Laktobacily určitě zkuste a taky hořčík, zejména některé formy působí projimave. Na trávení obecně taky pomáhá pohyb. Hlavně chůze. Nejhorší trávení člověk má, pokud celý den sedí u pc (což je bohužel dnešní realita a nutnost - sedave zaměstnání, škola). Dělali vám vyšetření na potravinové intolerance? (mimochodem mě třeba hermankovy čaj nadyma, ale ne každý to tak má.)
Já bych zkusila céčko. Větší dávky do 10 gramů zadržují vodu ve střevu a zlepšují trávení. Předávkování u vit. C nehrozí. Kilo práškového vit.C se dá koupit za cca 300 Kč. Zároveň máte lepší ochranu před nemocemi.
Můžete začít zkušebně na 4 gramech denně.
liska5
S vysokými dávkami Céčka bych si nezahrávala. To škodí ledvinám.
Chtělo by to nějakou vlákninu - zvyšte příjem zeleniny (důležité je konzumovat zeleninu se slupkou) a zařaďte do jídelníčku celozrnnou mouku místo klasické bílé pšeničné, případně si můžete koupti vlákninu jako doplněk stravy v lékárně a přidávat třeba do jogurtu. Určitě jsou důležitá také probiotika (opět ideálně v přírodní formě) - kefír (nejlepší je bio kozí), kombucha, kimchi, můžete zkusit i tibetskou kefírovou houbu... Pokud budete chtít jít cestou doplňku stravy, za mě určitě doporučím probiotika Smidge - jsou sice dražší, ale vydrží dlouho a jsou opravdu kvalitní, nesrovnatelná s klasickými probiotiky z lékárny.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.