Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nárok na dědictví

Od: katchenka* odpovědí: 10 změna:
Dobrý den, chci se zeptat, zda má nárok na dědictví potomek který není se svým otcem v kontaktu přes 30 let. Po celou dobu spolu nemluvili a ani se neviděli. Předem děkuji

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

9x
avatar kapkanadeje

Dobrý den. Pokud ho otec nevydědil, tak nárok na dědictví potomek má.

 

cunabe
20.12.21 20:56
hodnocení

5x

Ano, má.

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar

Ano, má nárok, přesněji to zjistíte u notáře, který řeší pozustalosti. Je to dle místa pobytu zemřelého.

 

katchenka*
hodnocení

A dá se někde zjistit, jestli je potomek vyděděn?

 

hodnocení

0x

To si zjišťuje přidělený notář, zda nezanechal zemřelý závěť, např. i s vyděděním.

 

samotnysyn
hodnocení

0x
Pokud nenapise otec zavet, tak vsichni jeho pozustali zakonem dani dedicove (manzelka, deti, jestli rodice, to nevim) se budou o majetek delit rovnomerne.Nekdy i to muze byt slozite.
Pokud napise zavet, tak muze cast majetku odkazat nekomu jinemu, v podstate komukoliv, komu bude chtit. Az 75 % majetku si muze rozdelit jak uzna za vhodne, muze odkazat komukoliv cokoliv. Ale jedna ctvrtina, tedy 25 % - to je cast, ktera se VZDY musi delit rovnomerne mezi zakonem dane dedice. Tedy kazdy ze zakona definovanych dedicu musi dostat cast z te jedne ctvrtiny, jako minimum. Pokud jsou temi zakonem definovanymi dedici napr. jeho tri deti, tak to minimum, co dostanou ze zakona je tretina z te ctvrtiny, tedy dvanactina.
Samozrejme, ze je mozne, aby otec svoje potomky vydedil. To je mozne pouze za zakonem danych okolnosti, nikoliv ze si otec rozhodne dle vule. Vydedit sveho potomka muze pokud: Potomek neposkytl otci pomoc v nouzi (otec by musel pozadat a syn odmitnout), nebo neposkytl prvni pomoc. Potomek spachal proti otci nasilny trestny cin (nebo i jiny trestny cin? Nejsem si jisty.) Potomek dlouhodobe vede trvale nesporadany zivot (napr. drogy, automaty, alkoholik).
Otec muze vydedit syna i v pripade, ze syn nejevi o otce zajem. To uz je ale komplikovanejsi. Projednavalo by se, proc syn nejevil o otce zajem. Pokud je chyba na otcovo strane (napr. otec byl nasilnik, nebo alkoholik a podobne), tak neni mozne vydedit. Pokud by ale syn evidentne nejevil zajem o otce bez zadneho padneho duvodu (napr. rozmazleny syn). Je potreba posuzovat kazdy pripad individualne.
Nejsem si jistý, že cituješ aktuálně platné znění zákona. Myslím že s platností nového občanského zákonníku se právní úprava změnila tak, že zůstavitel má právo rozhodovat o celém dědictví a může bez udání důvodu vydědit své potomky pokud jsou plnoletí. Zákon chrání pouze neplnoleté potomky jako neopominutelné dědice.
Pro institut vydědění už nemusí dokládat proč to dělá jako tomu bylo dřív, kdy musel mít zákonné důvody které jsi vyjmenoval.

Totak neprá pravdu. Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který

a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,

b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,

c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo

d) vede trvale nezřízený život.

samotnysyn
Uplne vydedit neopominutelneho dedice nemuze bez udani duvodu. Ale pokud ma zakonem definovany duvod k vydedeni (komentar vys), tak muze vydedit. 25 % se mezi neopominutelne dedice rozdeli vzdy, pokud neni mozne vydedeni legalne.
Driv se vzdy rozdelovana polovina mezi neopominutelne dedice, novela tusim z roku 2014 to snizila na ctvrtinu.

 

liska5
hodnocení

0x

Může taky zdědit dluhy.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]