Dobrý večer, mám jednu právnickou. Pokud způsobí zaměstnanec manko - např. mu ve skladu chybí karton vína - hradí manko ve výši nákupní, nebo prodejní ceny? Děkuju za odpověď.
Nijak extra jsem po tom nepátral ale při uzavírání smlouvy pojištění zodpovědnosti vůči zaměstnavateli nás šéf odborů nabádal aby pojistná částka kryla pětinásobek hrubé mzdy, jinak že to nemá smysl platit. Dělám v oboru, kde i malá chyba může stát milony.
Zalezi na zpusobu uctovani a na smlouve o hmotne odpovednosti. Vetsinou (u zobchodovatelneho zbozi) v prodejni cene, jinak to zamestnance motivuje si ve skladu levne "nakoupit". Nehlede na to, ze ten nakup zbozi je soucasti cinnosti firmy a taky neco stoji..
Opět je celá věc složitější, než se zdá na první pohled - doporučuji k pozornému přečtení toto. Je teoreticky možné, že se zaměstnanec dokáže odpovědnosti zprostit. Případně lze míru zavinění rozdělit. Bez znalosti konkrétních podmínek nelze odpovědět stoprocentně.
Tohle je taky důležité:
§ 258
Při určení výše náhrady škody podle § 251 se přihlédne zejména k okolnostem, které bránily splnění povinnosti, a k významu škody pro zaměstnavatele. Výše náhrady škody však nesmí přesáhnout částku rovnající se trojnásobku průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.
§ 259
Zaměstnanec, který má povinnost nahradit škodu vzniklou schodkem na svěřených hodnotách nebo způsobenou ztrátou svěřených věcí, je povinen nahradit tuto škodu v plné výši.
@genehawkins to je právě to - třeba nebude platit nic.
kami123
§ 251
(1) Na zaměstnanci, který vědomě neupozornil nadřízeného vedoucího zaměstnance na škodu hrozící zaměstnavateli nebo nezakročil proti hrozící škodě, ačkoliv by tím bylo zabráněno bezprostřednímu vzniku škody, může zaměstnavatel požadovat, aby se podílel na náhradě škody, která byla zaměstnavateli způsobena, a to v rozsahu přiměřeném okolnostem případu, pokud ji není možné nahradit jinak.
@kami, v odkazu v mé předchozí odpovědi je celý oddíl zákoníku práce, který se problematiky týká. I když pro někoho je problém si přečíst (a pochopit) pár řádků v zákonné normě a raději požaduje jasnou odpověď na nejasnou otázku A proto to všechno tak vypadá.
kami123
Jen jsem poukázal na fakt, že §251 s problémem v dotazu nijak nesouvisí, tudíž znění §258 je bezpředmětné a nechápu jeho citaci v tvé odpovědi.
Jinak odkaz do dané sekce zákoníku užitečný je, i když ne pro všechny.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.