Podle § 1180 občanského zákoníku přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech, nebylo-li určeno jinak. To, že byt vlastník pronajímá, nezakládá důvod pro navýšení těchto příspěvků. Nájemníci, kterým vlastník byt pronajímá, by měli být seznámeni s povinnostmi řídit se pravidly, která jsou pro užívání domu stanovena (většinou ve formě domovního řádu). Pokud je nebudou dodržovat, v případě dlouhodobého nájmu s nimi může pronajímatel ukončit nájemní smlouvu. Pronajímatel je pak také odpovědný za škody, které nájemce způsobil. Je na něm, zda a jakým způsobem škodu uhradí nebo dá věc do pořádku a následně si to s nájemcem vypořádá. Vlastník, který byt pronajímá, má stejná práva a povinnosti přispívat do "fondu oprav", jako vlastník, který v bytě bydlí. Předpoklad některých vlastníků, že ten, který byt pronajímá a sám v něm nebydlí, musí platit víc, je mylný. Odsud realitymorava.cz/...
Představte si, že v SVJ nemusí být jen vlastníci bytů. Mohou tam být i nebytovky. A co ty mají s výtahem, zvonky, osvětlením na chodbách, televizní anténou apod.?
Já jsem si ho jednou zvýšil, protože když jsem byt kupoval, měl jsem tam nejmíň. Zajímavé pak bylo, že po dorovnání jsem si ho chtěl zase snížit na úroveň ostatních, tak to nešlo a potřeboval jsem souhlas předsedy. Teď dělám předsedu já, ale o takovéto možnosti nic nevím. Navýšení fondu oprav se musí projednat na schůzi a mít k tomu 75% hlasů. Ale je blbost, aby platil jeden víc a druhý míň, protože všechny opravy na domě jdou podle m2 nebo na bytovou jednotku dle toho, co se opravuje.
Nejsem sice právník, takže si počkejte na rady chytřejších, ale z laického hlediska je to totální hloupost. Jak by to odůvodnili? Je to naprosto nelogické.
Jak už někdo psal platí se úměrně podílu vlastníctvi. Dle mě není akceptovatelne aby někdo neúměrně platil víc než ostatní. Nedivím se však že chcou víc za byty které majitel pronajímá. Z vlastní zkušenosti mohou potvrdit, že jeden špatný nájemník dokáže poškodit společné prostory víc za 1 rok než 20 majitelů dokázalo opotřebit za 10 let.
Prozatím to nemá oporu v zákoně nicméně už se tak u některých SVJ kde majitelé pronajímali byty prostřednictvím airbnb stalo a skončilo to u soudu který to řeší. Čeká se na finální rozhodnutí které určí precedens pro další případy. Nicméně soudy i zákonodárci se přiklání k tomu že pokud se nájemníci střídají tak to stěžuje život v domě a dům se více poškozuje a osatní majitelé jsou takovými nájemníky obtěžováni tak by měli opravdu být přispěvky u těchto bytů vyšší.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.