Nejste přihlášen/a.
Nevíte kde byla zvuková stopa na filmech? Přímo na filmovém pásu? Pamatuji si, že dřív když se člověk podíval směrem k promítečce, tak viděl kužel světla, což dnes u digitálu není.
Dobrý den, v kinech se používal filmový pás šíře 35 mm, který měl uprostřed obrazovou stopu a vedle ní i stopu zvukovou (a na obou stranách pásu byla perforace). Zdravím!
Nejběžnější filmové kopie šíře 35mm měly optický záznam zvuku po straně vedle obrazu. Starší byly mono, novější pak stereofonní.
No a úplná lahůdka byl 70mm film, ten jsem promítal v letním kině - tem měl 6-kanálový magnetický záznam zvuku, což bylo v osmdesátých letech unikátní a úžasné.
Tady to pak máte i s obrázky
První zvukové filmy na 35mm pásu měly zvuk na gramofonových deskách. Gramofon byl mechanicky poháněn z projektoru.Gramofonová deska se přehrávala od středu ke vnějšímu kraji aby se kvalita zvuku neměnila - na začátku byla ostrá jehla ale menší snímací rychlost a naopak. Pokud se film přetrhl, musela se stsjná délka do filmu nalepit černý blank aby se dodržel souběh..Později se použil zvukový záznam nafocený na filmu - proužek mezi obrazem a perforací. Záznam se prosvěcoval úzkým pruhem světla ze žárovky na fotonku, později křemíkovou fotodiodu.Posunem levé a pravé části tohoto záznamu firma DOLBY zakodovala 3-1 zvukového kanálu. Firma DOLBY umístila další tentokrát digitální stopu mezi perforaci.Další digitální stopa je od Japonců. Zajímavé zařízení DTS - zvuk je na CD a na okraji filmu je časový kód. Krátkou dobu se použával čtyřstopý magnetický záznam umístěný po obou stranách filmu a po obou stranách perforace.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.