Ve zkratce. Můj otec je mrtvý. Už pět let. V době úmrtí měl na území České Republiky akorát dluhy v min. výši 350.000 Czk. Dědické řízení neproběhlo, protože se mělo za to, že dluhy nikdo ochoten přijímat nebude. Nikdo nás tedy s bratrem na dědické řízení nezval a nekonalo se. Otcova matka však mého otce přežila a žila sama v bytě na Slovensku. Nyní umřela a otec hraje ve slovenském katastru roli jako jedna část podílu všech dědiců, jejích dětí. Zbytek rodiny nás s bratrem otravuje ohledně prodeje bytu, já však mám za to, že byť tam otec podíl má, nemám na něj nárok, neboť jsem jej oficiálně nezdědila. Na druhou stranu se jedná o sumu asi 10.000 eur, které bychom z bratrem oba případně každý měli dostat. Jak se k tomu prosím staví právo na mezinárodní úrovni? Z logiky věci však beru tak, že nejsem dědic a když se nehlásím k minusúm, neměla bych se hlásit ani k plusům. Děkuji všem za rady!
Bych se divil, že by dědické řízení neproběhlo. To je moc divný.
julie*
Netuším, zda to popisuji správně, ale hovořila jsem s paní ze soudu i s notářkou, která pozůstalost řešila, a obě mi skutečně potvrdily, že řízení nebylo nutné, když byly jen dluhy a otec nic jiného nevlastnil. Jsem samozřejmě z celé věci do dnešního dne nejistá, nemám v ruce papír, nic...
Dobrý den, můj výklad situace je takový. Váš otec zemřel, notář dohledal dluh, ale nedohledal majetek (otcův podíl na bytě zapsaný v KN) a dědice v ČR (Vás s bratrem). Tento podíl na bytě nikdo nezdědil a slovenský KN má za to, že spoluvlastník bytu (Váš otec) stále žije. Jednoznačně "zprasené" dědické řízení a KN nedostal informaci o změně spoluvlastníka. Někdo (Vaši příbuzní) musí mít nějaký papír o dědickém řízení po smrti Vašeho otce nebo nějaké zdůvodnění, proč neproběhlo. Musí to řešit s tím notářem, soudně obnovit dědické řízení a až potom KN přepíše spoluvlastníka (vloží tam dědice). Jinak platí, že vzdání se dluhů je zároveň vzdání se případného majetku. Zdravím!
Tedy nejsem právník, ale pokud Vaše babička přežila Vašeho otce, tak logicky nedědil a dědit nemůže. Jeho podíl by se tak měl dělit mezi jeho potomky a jeho uzavřené dědické řízení by na to nemělo mít vliv. Nebo se pletu?
Dedicstvo sa da odmietnut, tym odmietnete dlhy a sucasne aj veci / peniaze, ktore by ste inak zdedili. Take vyhlasenie ale musite spravit pred notarom, ktory dedicstvo prejednava.
CR a SR celkom spolupracuju, to nie je umrtie na Belize, aspon v CR sa nieco riesit muselo.
Vzhladom na coraz vacsie rozdiely medzi pravom v CR a SR by ste mali ziskat nazor notara, ktory to riesi teraz na SK.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.